S Zkratka plemene Samojed (Samoyede)
Šediváčkův long Nejtěžší a nejdelší longový závod psích spřežení ve střední Evropě. Koná se každoročně v Deštné v Orlických horách. Trať je dlouhá 222km a běží se ve čtyřech etapách.
Širokopůdy postoj [myslivecky] Vznikne tehdy, když zadní končetiny jdou od sebe, jako kdyby se rozbýhaly, a to od kyčeních a kolenních kloubů. Říkame též, že pes jde ze široka.
SA Zkratka plemene Saluki - Perský chrt (Saluki)
SA 1-3 Zkouška agility 1 až 3 stupeň pro velikostní kategorii S (do 34.99 cm)
Samoyede Samojed
Sangvinik Silný,vyrovnaný, pohyblivý typ, reflexy vzruchu a útlumu jsou v rovnováze a naprosto vyrovnané. je to nejvhodnější typ pro výcvik, je dominantní, věrný, aktivní a vytrvalý. Nikdy nejedná zkratově.
SAO Zkratka plemene Středoasijský pastevecký pes (Sredneasiatskaia Ovtcharka)
Sarplaninac Šarplaninský pastevecký pes
SAV Zkratka plemene Saarlosův vlčák (Saarloos Wolfhond)
SB Zkratka plemene Svatobernarský pes (St. Bernardshund)
SBT Zkratka plemene Stafordšírský bullterier (Staffordshire Bullterrier)
SC Zkratka plemene Slovenský čuvač (Slovenský čuvač)
SCA Zkratka plemene Holandský ovčácký pudl (Schapendoes)
Scisors bite nůžkový skus
SCT Zkratka plemene Irish Soft Coated Wheaten Terrier (Irish Soft Coated Wheaten Terrier)
SE Zkratka plemene Italský Segugio (Segugio Italiano)
SEH Zkratka plemene Sedmihradský honič (Erdélyi kopó)
SEK Zkratka plemene Italský Segugio krátkosrstý (Segugio Italiano a pelo raso)
Selekční index Je ukazatelem plemenné hodnoty psa nebo feny. Určuje se na základě vyhodnocení všech potomků daného jedince.
Selekční tlak Míra selekce na určitý znak nebo skupinu znaků.
Selekce Je metoda plemenářské práce, která umožňuje používat k dalšímu chovu jen vybrané jedince u platňovat dále jejich vlastnosti. Selekce se zaměřuje vždy na určitý znak, který je potřeba v populaci vylepšit a jejím cílem je vytvoření nové generace psů, která bude lepší než ta rodičovská a prostá příslušných vad. Nejběžnější je selekce na DKK (dysplazii kyčelních kloubů).
Sennenhund salašnický pes
SET Zkratka plemene Sealyham terier (Sealyham Terrier)
Set of the tail kořen ocasu
SG Zkratka plemene Španělský galgo (Galgo Epaňol)
SGO Zkratka plemene Saint-Germainský ohař krátkosrstý (Braque Saint-Germain)
SH Zkratka plemene Sibiřský husky (Siberian Husky)
SHE Zkratka plemene Sheltie (Shetland Sheepdog)
Shed Rozdělení ovcí do dvou skupin. Disciplína na zkouškách práce ovčáckého psa. Psovod opustí své místo u základní mety a přiblíží se ke stádu, které je v oddělovacím kruhu. S pomocí psa musí oddělit psovodem označené ovce. Počet ovcí, které je třeba od stáda oddělit, určuje rozhodčí (většinou dvě, ale i jednu, nebo, je-li skupina větší, pět). Ovce mohou být též předem označeny páskou na krku, výběr těch "správných" ovcí pak bývá těžší. Pes při práci asistuje. V pravý okamžik vběhne mezi ovce a ty "správné" přebere pod svoji kontrolu. Tím prokáže schopnost vybrat ze stáda jednotlivá zvířata a bylo-li by to při denní práci třeba, dále je hnát.
Shepherd ovčák (ovčácky pes)
Shetland Sheepdog Sheltie
SHI Zkratka plemene Shih-tzu (Shih Tzu)
SHK Zkratka plemene Shikoku-Inu (Shikoku)
SHO Zkratka plemene Slovenský ohař hrubosrstý (Slovenský hrubosrstý stavač)
SCH Zkratka plemene Schillerův honič (Schillerstövare)
Schäferhund ovčák (ovčácky pes) [Nem.]
Schapendoes Holandský ovčácký pudl
SchH 1-3 zkouška 1-3 stupně dle německého zkušebního řádu
SchHA Zkouška podle německého zkušebního řádu skládající se pouze z poslušnosti a obran (beze stop)
Schillerstövare Schillerův honič
Schnauzer Knírač střední
Schweizer Laufhund Švýcarský honič
SI Zkratka plemene Shiba-Inu (Shiba)
Siegerklasse Třída vítězů od 15 měsíců s titulem Klubový vítěz, Vítěz speciální výstavy, Národní vítěz, Národní šampión a Interšampión
Silken Windsprite Dlouhosrstý vipet
SIP Zkratka plemene Šiperka (Schipperke)
SIT Zkratka plemene Australský Silky terier (Australian Silky Terrier)
SK Zkratka plemene Slovenský kopov (Slovenský kopov)
Skijöring Lyžař a pes. Další z oblíbených tahacích sportů. Je velmi obdobný jak po technické stránce, tak i výbavou jako canicross a bikejöring (viz canicross a bikejöring) s tím rozdílem, že psovod jede na běžkách.
SKK Svaz kynologických klubů
Skok šplhem Překonání (přešplhání) překážky s názvem "áčko".
Skok vysoký Překonání klasické překážky, jejíž výška je stanovena zkušebním řádem vždy dle kohoutkové výšky psa.
Skupiny FCI Všechna FCI uznaná plemena jsou podle původu, vzhledu povahy a pracovního nebo jiného upotřebení rozdělena do 10. skupin: 1.Ovčáčtí a honáčtí psi 2.Pinčové, knírači a molossoidní psi, švýcarští salašničtí psi 3.Teriéři 4.Jezevčíci 5.Špicové a primitivní typy 6.Honiči 7.Ohaři 8.Retrívři,slídiči a vodní psi 9. Společenská plemena a toy 10.Chrti Zvláštní skupinu tvoří ještě FCI zatím neuznaná plemena.
Skus Forma semknutí čelistí a zubů
SKY Zkratka plemene Skye terier (Skye Terrier)
SL Zkratka plemene Sloughi (Sloughi)
Slalom Hra pro závod Agility - psi závodí, kdo nejrychleji absolvuje překážku slalom. Počet tyčí je sudý, zpravidla větší než 12. Slalom je možné absolvovat oběma směry. Při změně směru je vhodné použít některou z překážek agility, nejčastěji to bývá pevný tunel.
Slechy uši
Slídič Lovecký pes určený pro hledání v lesních kulturách, travinách apod. Zvěř nevystavuje, nanejvýš ji krátce označí a vypíchne. Je dobrý stopař a přinašeč zvláště pernaté zvěře.
Smalandsstövare Smalandský honič
Smečka Skupina psů žijících pohromadě. Pro psa domácího představuje smečku jeho lidská nebo i lidsko-psí rodina.
SMH Zkratka plemene Smalandský honič (Smalandsstövare)
SNH Zkratka plemene Švýcarský nízkonohý honič (Schweizer Niederlaufhund)
Socializace Je to období 8-12.týdnu věku. Je maximálně důležité pro správný vývoj chování každého psa. Co se opomene nyní, nelze již nikdy zcela dohonit. Je to období, kdy štěně přichází do své nové rodiny, do které se musí správně začlenit. Je velmi vnímavé a učenlivé, proto je naprosto nutné připravit mu co možná největší množství cizích a stále nových podnětů a přivádět jej do nejrůznějších neznámých situací, zejména do provozu, mezi ostatní lidi a také mezi psy. Jen tak lze vytvořit základ pro budoucí bezproblémové soužití. Samozřejmě potřeba úzkého vzájemného kontaktu, hodně hlazení a pochval a v případě nutnosti i přiměřený trest.
Soudkovité končetny Hleznové klouby jsou vybočeny na strany. Tím jsou zadní končetiny obloukovitě vyduty. Říkáme též, že pes má končetiny do "O".
SP Zkratka plemene Shar-Pei (Shar Pei)
SPI Zkratka plemene Italský spinone (Spinone Italiano)
SPS Zkratka plemene Španělský sabueso (Sabueso Espaňol)
SPT 1-3 Zkouška psa stopaře prvního až třetího stupně dle TARTu
SS Zkratka plemene Sussex španěl (Sussex Spaniel)
ST Zkratka plemene Skotský terier (Scottish Terrier)
STA Zkratka plemene Frízský ohař (Stabyhoun) (Friesischer Vorstehhund (Stabyhoun))
Stabyhoun Frízský ohař
Stake out [stejk aut] řetěz nebo ocelové lano s odbočkami, na němž jsou uvázaní tažní psi v době klidu.
Standard plemene Je to základní a všeobecně závazná norma, která udává podrobný a co nejpřesnější popis exteriéru, povahových vlastností a praktického využití (např.pracovního)příslušného plemene a je základním měřítkem pro hodnocení všech čistokrevných jedinců na veškerých odborných kynologických akcích (výstavy, svody, bonitace). Vzniká v zemi původu plemene.
Steirische Rauhhaarige Hochgebirgsbracke Štýrský brakýř
Stop Jedná se o přechod mezi čelem a nosním hřbetem, tzv.čelní sklon.
Střeďáky 2. řezáky
Strmý zadek Je-li pánev sražená, příliš svislá a popřípadě i krátka, je zauhlení stehenní kosti k bércovým kostem tupější. Tím vzniká strmý postoj zadních končetin.
Sudá-lichá Hra pro závod Agility - parkur se skládá z 10 překážek, z nichž každá je označena z jedné strany sudým a z druhé lichým číslem. Závodník si sám zvolí trasu, kterou poběží, ale smí běžet buď pouze po lichých, nebo jen po sudých číslech (čísla nemusí jít v pořadí za sebou). Na písknutí rozhodčího musí závodník změnit směr svého postupu na parkuru tak, aby běžel po číslech opačných, než běžel dosud, tj. běžel-li např. čísla lichá, musí běžet čísla sudá a naopak. Rozhodčí pískne celkem 3x (např. po 10 sekundách, po 15 sekundách a po 10 sekundách), závodník pokaždé změní směr postupu. Po třetím zapískání se (kromě změny směru postupu) musí závodník co nejrychleji dostat do cíle. Pokud se mu to podaří během stanoveného času (např. do 10 sekund), získává body za Joker (žolík). Cílem závodníka v této hře je získat co největší počet bodů. Způsob bodování stanoví rozhodčí, např. skokovky 1 bod, slalom 3 body, Joker 10 bodů. Hodnocení chyb: chyba nebo odmítnutí na překážce- body za překážku se nezapočítávají, absolvování překážky patřící do opačné skupiny čísel (sudá místo liché a naopak)-diskvalifikace.
Suchá konstituce Výraz "suchý" (např. suchá hlava) se v kynologii používá pro psa s těsně přiléhající kůží bez volných záhybů a také bez uloženého podkožního tuku.
Suomenajakoira Finský honič
Suomenpystkorva Finský špic
Svázání K aktu svázání dochází při pohlavním spojení psa a feny, kdy se pyj po vsunutí dovnitř vlivem topořivých těles zvětší natolik, že jej nelze uvolnit z daleko užšího průřezu pochvy a psi zůstávají spojeni. V této fázi pes slézá z feny a postaví se buď do polohy vedle ní nebo do tzv. zadní polohy. Svázání trvá v průměru 10-20 minut, ale i více. Je důležité vědět, že u psa neodchází semeno najednou, ale postupně v průběhu celého svázání.
SVH Zkratka plemene Švýcarský honič (Schweizer Laufhund)
Svod mladých Je odborná chovatelská akce, která slouží především pro brzské posouzení kvalit rodičovského páru. Provádí se celkový posudek exteriéru s poukázáním na stávající klady a nedostatky jedince. Mladý pes musí absolvovat svod mladých do určitého věku dle chovatelského řádu příslušného plemene a je u většiny plemen rovněž jednou z podmínek pro účast na bonitaci.
Svod plemeníků Je mimořádně významná chovatelská akce, zejména pro majitele chovných fen. Jedná se o přehlídku krycích psů, kdy se pes představuje divákům, sleduje se jeho momentální kondice,upozorňuje se na jeho přednosti i eventuelní nedostatky a na jaké feny by se hodil, mohou se vyhodnocovat i dosavadní potomci. V některých chovatelských klubech je v daném časovém období (např. 1x za 2 roky) předvedení psa na svodu plemeníků povinná, pokud má být pes i nadále v chovu využíván.
SVP Zkratka plemene Španělský vodní pes (Perro de Aqua)
SZBK ČR Svaz záchranných brigád kynologů ČR
Na této stránce jste se dozvěděli, jaký je význam slova S. Je to krátké vysvětlení pojmu. Uvedené informace se snažíme ověřit z několika zdrojů. Termín S samozřejmě může mít jedno nebo několik významů, nebo - li homonym.