Zatržený drápek: Jak ošetřit a kdy vyhledat pomoc veterináře?

Datum:
9.6.2019 19:37
Autor:
Kateřina Lulkova

Velmi častým problémem je nejen roztřepený, ale právě i zatržený drápek. Dráp je kožní derivát, na kterém se mohou razantně projevit kožní choroby a rovněž i nedostatky ve výživě. Zde se jedná zejména o slabší rohovinu a zvýšenou lámavost. V tomto směru je efektivní pomocí zinek, biotin či lososový nebo pupalkový olej. Samozřejmostí je pravidelné zastřihování.

Přesto se může stát, že na procházce a pak zejména při sportovní aktivitě, aportování dojde k zatržení drápku. Jedná se o bolestivou záležitost, která zaskočí jak psa, tak i majitele, především, pokud jste se s tím ještě u svého chlupáče nesetkali. Byť vás může vyděsit množství krve, nejedná se o nic tragického. Někdy právě krev může být signálem, že se něco stalo. Jsou tací chlupáči, kteří v zápalu boje při aportování, běhání, atd., běhají dále, že bolest snad ani ze začátku nevnímají.

Zásadní je zabránění infekce

Důležité je okamžitě ošetřit drápek, aby se předešlo nebezpečné infekci. Lůžko drápku se musí pořádně vyčistit, dezinfikovat. Po ošetření je dobré použít obvaz, jednak dojde k zafixování, nedostane se na postižené místo špína a dojde k zamezení lízání postižené končetiny psem. V takovém případě je zapotřebí mnohdy nejen dát obvaz, ale ještě nasadit psovi ochranný límec, zejména na noc a v době, kdy je pes sám doma. Pokud je drápek jen mírně natržen, nejedná se o nic dramatického a brzy dojde k zahojení. Nutné je stále dezinfikovat. Do rány se zkrátka nesmí dostat infekce.

Pokud však je drápek zatržený, že laicky řečeno, sotva drží, tj. je vyzutý u kostního lůžka či rána stále krvácí, je nutné navštívit veterináře. Ten dle rozsahu posoudí a rozhodne léčbu. V mnoha případech je řešením vytržení drápu z nehtového lůžka. Po sundání obvazu je zapotřebí po každé procházce psovi místo dezinfikovat do té doby, než mu naroste nový drápek. Dorůstání nového drápku trvá zhruba jeden až dva měsíce.

Banální záležitost může vyústit ve vážný problém

Pokud si nejste jisti, jak vážná je situace, nedokážete posoudit rozsah poranění, zvláště pokud jste se s tím ještě nesetkali, vždy místo ošetřete, tj. vydezinfikujte, použijte sterilní obvaz, pokud nemáte, tak třeba čistý bavlněný kapesník či ponožku. Nečekejte a vyhledejte veterináře.

Nedostatečně ošetřený drápek může způsobit zánětlivé změny celého prstu i včetně kosti. Rovněž je riziko špatného zahojení v podobě křivého srůstu, což by mělo za následek, že by psa bolel každý krok, chůze by pro něj byla nepříjemná.