Zánět slinivky břišní - častý problém u psů

Datum:
25.5.2019 08:27
Autor:
Kateřina Lulkova

Slinivka je v těle psa velmi důležitá. Při správném fungování je nepostradatelná a velice prospěšná, neboť produkuje trávicí enzymy a hormony, látky, které rozkládají potravu a ovlivňují metabolismus těla. V rámci potenciální prevence je tak třeba dbát na množství a složení stravy. Nepřekrmovat psa, nekrmit ho tučnými potravinami apod.

 

Jaké jsou příčiny vzniku onemocnění?

 

Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida má dva hlavní predispoziční příznaky – obezita a konzumace tučných jídel. Avšak příčin je daleko více, mezi další a časté náleží tupý úraz břicha, některá antibiotika, metabolické onemocnění. Nicméně striktně určit zásadní příčinu nelze.

 

 

Jak rozpoznat první varovné signály u psa?

 

Symptomů může být celá řada či také jen jeden. Kdy být na pozoru? Pokud pes zvrací a zvratky jsou zabarvené dožluta z důvodu žluče, bolestivost břicha, nechutenství, průjem, dehydratace, teplota, ztížené dýchání, razantní hubnutí psa, zhoršená kvalita srsti, plynatost, kručení v břiše.

 

Diagnostika

 

Zde je třeba zdůraznit, že diagnózu není snadné zjistit, jelikož příznaky mohou být obdobné jako u jiných chorob. Proto je vhodné diagnózu pankreatitidy stanovit ze součtu provedených vyšetření, tj. rentgenové vyšetření dutiny břišní ohledně vyloučení úrazu v okolí slinivky, dále sonografické vyšetření dutiny břišní, biochemické vyšetření krve.

 

Vyšetření krve by mělo být provedeno vždy a krev se psovi odebírá po dvanáctihodinové hladovce. I navzdory mnoha testům a absolvování vyšetření, tak někdy diagnóza pankreatitidy vyžaduje chirurgické provedení biopsie slinivky.

 

Jak je to s léčbou?

 

Zde platí, čím dříve se nemoc odhalí a začne léčit, tím lépe. Při včasném odborném zásahu lze řešit situaci podáváním vhodných léků, které pomáhají s obnovením normální funkce střev.

 

Jelikož postižený pes si v tomto případě nedokáže tvořit dostatek enzymů k trávení, musí se doplňovat do jeho krmení. Důležité je zajištění speciální diety. Krmení se podává po menších dávkách a několikrát denně. Diagnózu, léčbu a následný postup stanoví výhradně odborník, tj. veterinární lékař.