Zákony, které by měl znát každý majitel psa

Datum:
6.1.2019 23:27
Autor:
Robert Panocha
Kategorie:
Zajímavosti,

 Nejnovější úprava Občanského zákoníku jasně stanovuje, že: „Živé zvíře má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor. Živé zvíře není věcí a ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jejich povaze.“ (§ 494).



Pořízení psa
Dobrá zpráva je, že o tom, jakou rasu si smite koupit, rozhodujete v České republice jen a jen vy. David Rath sice v roce 2013 navrhl zákon o regulaci chovu bojových psů, nápad se ale na rozdíl od jiných evropských zemí neuchytil. První povinnost, kterou tak budete řešit, je čipování psů. To obvykle upravují vyhlášky jednotlivých měst – například v Praze platí nutnost označit tetováním či mikročipem každého psa, který dosáhl stáří 6 měsíců.



Zaběhnutý pes
S občanským zákoníkem se v praxi setkáte většinou tehdy, stane-li se problém v podobě ztráty psa, nebo naopak jeho nalezení. Právě zde se také současný zákon liší od podoby, jakou měl před poslední novelizací. Najdete-li nyní pejska, jehož majitele nelze z okolností identifikovat, je vaší povinností to do tří dnů oznámit obci, v níž jste zvíře nalezli. V OZ dále stojí, že “osoba, která nalezené zvíře opatruje, o ně pečuje jako řádný hospodář, dokud se jej neujme vlastník.” A když se majitel nenajde? Podle § 1059 ke zvířeti nabude nálezce po dvou měsících vlastnické právo. Skončilo-li zvíře v útulku, má původní majitel šanci ho získat zpět až do 4 měsíců.



Cestování se psem
Pokud si nedovedete představit dovolenou bez vašeho parťáka, rozhodně byste měli vědět, že podmínkou vycestování do zahraničí je platné očkování proti vzteklině a dále již zmíněný čip nebo tetování. I když cestujete jen v rámci ČR, budou se vás týkat minimálně silniční zákony o přepravě zvířat. Zákon č. 361/2000 Sb. v § 5 stanovuje, že „řidič je povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete...“ a „zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby“. Vybavte proto své auto některou z dostupných pomůcek. Postroj a pás do auta je nejlevnější variantou zajištění chlupáče na zadním sedadle. Při převážení psa v kufru se vám bude hodit nylonová síť do auta, nebo ještě lépe mříž, která odděluje zavazadlový prostor od vnitřku auta. Malí pejsci mohou cestovat v bezpečné přepravce či kleci.