Vyzkoušejte BARF, syrovou stravu pro lepší život vašeho psa
25.3.2021 16:48
Jana Klouparová
foto: pexels.com/nattye
Přemýšlíte, jak lépe krmit vašeho psa? Granule vám už nevoní a přijde vám, že pejsek neprospívá? Zkuste BARF, uděláte pro pejska to nejlepší.
CO JE TO BARF?
BARF je anglická zkratka, která má hned několik překladů. Nejpoužívanější překlad je BONE AND RAW FOOD – kosti a syrová potrava. Mnohdy se překládá také jako BORN AGAIN RAW FEEDERS – znovuzrozen krmit syrově anebo BIOLOGICALY APPROPRIATE RAW FOOD – biologicky a druhově příslušná syrová strava. Jde o krmení, které se snaží co nejvíce připodobnit stravě psích předků, hlavně vlků.
PROČ BARF?
Pes je šelma masožravá a celé jeho trávící ústrojí je k tomu uzpůsobeno. Když se podíváte na svého čtyřnohého miláčka, který se vám zrovna válí na gauči, řeknete si, že on tedy nemá s vlkem nic společného. Ale zdravá, vyvážená strava je lepší pro psa žijícího venku, plného zvířecích pudů, stejně tak, jako pro toho největšího „gaučomilce“. Je vhodná pro všechny psy. Oproti granulím, které bývají plné chemie a obilovin, má syrová strava nesporné výhody – lépe se tráví, zlepšuje kondici psa, snižuje riziko torze žaludku, zlepšuje chrup a podobně. Pozitiv je mnoho, negativ je zdaleka méně.
NÁROČNÁ PŘÍPRAVA
Jedním ze zdánlivých negativ, proč neBARFovat, může být fakt, že příprava krmné dávky je složitější, zdlouhavější a nemusí být prospěšné. Je pravda, že připravit plnou misku podle BARF zásad je časově náročnější než nasypat misku granulí. Musíte myslet dopředu, maso včas rozmrazit a mít všechnu potřebnou zeleninu i vitamíny a oleje a vůbec všechno. Musí se dodržovat pestrost a zastoupení veškerých potřebných živin. Ano, ale nebojte se, vyvážená strava se počítá v rámci týdnů, nikoli jednotlivých jídel. Takže pokud dáte v jeden den pouze maso, protože nemáte ovoce, nic se nestane. Vychází se z předpokladu, že ani vlk nemá každý den stejnou kořist plnou všeho, co potřebuje.
Nesmí to být ovšem dlouhodobé. Pes ve své stravě potřebuje mít obsaženy bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály a stopové prvky. Dlouhodobý nedostatek některé složky se může podepsat na zdravotním stavu psa. Nezjistí se to ovšem hned.
SLOŽENÍ JÍDLA
Krmná dávka se skládá z masa, kostí, vnitřností, ovoce a zeleniny, ořechů i olejů. Maso je nejdůležitější částí jídelníčku. Je hlavním zdrojem živin a bílkovin. Je zdrojem nadbytku fosforu, proto se přidávají kosti, které jsou zdrojem vápníku a minerálů. Kosti podáváme syrové, nejlépe stravitelné jsou kosti drůbeží. Nebojte, psí střeva si časem přivyknou na kosti a můžete bez obav podávat kosti tvrdší – vepřové i hovězí. Ve vnitřnostech je spousta vitamínů a minerálů a také bakterií podporující trávení a přátelské prostředí ve střevech. Ale nesmí se to s nimi přehánět, ve větším množství způsobují totiž nadýmání a průjmy. Ovoce a zelenina jsou zdrojem vitamínů. Nastrouhanou zeleninu můžete spařit, aby se psovi lépe trávila. Oleje dodávají potřebné esenciální mastné kyseliny, které si organismus neumí sám vyrobit. Můžete přihodit i vajíčko. Žloutek je výborný na srst a skořápka je zdroj vápníku, pokud se bojíte podávat kosti. Neuvolní se ale sám, skořápku zakápněte citronovou šťávou. Můžete dále podávat minerální doplňky třeba z mořské řasy, ale také doplňky vitamínové.
MNOŽSTVÍ KRMNÉ DÁVKY
Obecně se vypočítává krmná dávka jako 2-3 % z ideální hmotnosti zvířete. Některým jedincům stačí méně, těm aktivnějším s rychlým metabolismem dopřejte naopak více, klidně až 6% váhy. Dávka se skládá z 50–60 % masa včetně vnitřností (poměr by měl být maximálně 2:1, vnitřností nikdy více než masa), 20-30 % kostí a 20-30 % příloh (ovoce, zelenina, ořechy, vajíčka, bylinky atd.) a olej. Na příklad 500 g masa, 300 g kostí,200 g příloh. Ideální je dávku rozdělit na dvě jídla za den, lépe se tráví a psovi nehrozí torze žaludku po spořádání velkého množství naráz. Tyto poměry jsou orientační a můžou se měnit vzhledem k reakci na výživu, zdravotnímu stavu či věku vašeho pejska. Rozhodně platí, že bez problémů můžete BARFovat se zdravým dospělým jedincem. Větší obezřetnost a konzultace s veterinářem jsou potřeba u štěňat, kdy můžete ovlivnit správný vývoj, u seniorů, a také u psů se zdravotními problémy.
foto: pexels.com/natyye
JAK KRMIT NA CESTÁCH
Pokud s pejskem cestujete, není většinou možné mít s sebou maso chlazené, mražené nebo si vytvořit krmnou dávku přímo na místě. A vzhledem k rychle bujícím bakteriím v nesprávně skladovaném syrovém masu se BARF na cesty ani nedoporučuje. Můžete ale použít sušené maso, které si i po usušení ponechává dostatek živin. Jen jej před podáním namočíte do vlažné vody, aby nabylo zpět na objemu. Můžete krmit i nenamočené sušené maso, ale dávka činí pouze 30 % normální krmné dávky. Nejjednodušší a nejčastější řešení bývají konzervy se 100% masa, anebo granule.
MOŽNÝ JE I KOMPROMIS
Zdá se to složité a možná se vám právě kvůli tomu do změny jídelníčku vašeho psa ani nechce. Nezoufejte a rozhodně si nic nevyčítejte. Můžete pro svého psa udělat alespoň kompromis. Zvolte kvalitní granule, nejlépe za studena lisované, bez obilovin a chemie. Ze syrového masa a kostí udělejte zpestření granulové stravy třeba dvakrát týdně. I takto střídaná strava udělá vašemu psovi dobře a jistě vám poděkuje.
JAK PŘEJÍT Z GRANULÍ NA MASO?
Pokud se ale rozhodnete do syrové stravy opravdu jít, nejlépe je přecházet z granulí pomalu, přidáváním masa ke krmné dávce granulí. S kostmi buďte ještě opatrnější a začínejte měkkými drůbežími kostmi, hlavně obalenými masem – pro lepší zpracování psem i pro správné trávení. Všemu nechte čas, celý přechod neuspěchejte a dejte tomu klidně až 6 týdnů. Důležité je se o takovém stravování poradit s veterinářem nebo specialistou na výživu. Ti vám sestaví jídelníček přímo pro vašeho psa, kde bude zastoupeno vše, co má a nemusíte se bát, že byste pejskovi ublížili.
Přínos syrové stravy je často zpochybňován, má své zastánce a samozřejmě i své odpůrce. Neexistují vědecké studie o výhodách či nevýhodách dlouhodobého syrového krmení, a tak jsou žhavé diskuze pouze mezi dietetiky a nutričními specialisty. A samozřejmě laiky a nadšenci. Každopádně krmit syrovou stravou, o které víte, co do ní dáváte, je stále lepší, než zkrmovat kila a kila levných granulí, kde jsou hlavním podílem obiloviny, které pes neumí trávit. Takže se BARFování nebojte, pokud budete střídat pár druhů masa, přidávat kosti, sem tam vnitřnosti, ovoce či zeleninu a nějaký ten přírodní doplněk, váš pejsek bude jistě šťastný a jeho zdravotní stav vám bude odměnou.