Psovod a pes jsou nerozlučná dvojka a parťáci, kteří se na sebe spoléhají, říká tisková mluvčí policie České republiky
10.5.2021 15:21
Jiřina Houžvičková
zdroj: se svolením archiv PolicieČR
Psi nejsou pouze oddaní mazlíčci, ale také se starají o naši bezpečnost a pomáhají při katastrofách. A to hlavně v řadách policie České republiky. Toto téma nás velice zajímá, proto Vám přinášíme článek věnovaný služebním psům. Ptali jsme se tiskové mluvčí PČR, kpt. Hany Rubášové. Věříme, že pro Vás budou informace zajímavé a dozvíte se i něco nového.
zdroj: se svolením archiv PolicieČR
Kolik služebních psů máte? Ať už v aktivní službě nebo ve výcviku.
V současné době má Policie ČR v různém stavu jejich rozpracovanosti, což znamená od štěňat až po naše seniory, více než tisícovku pejsků (celkem 1 066)
Upřednostňujete jedno plemeno, nebo máte více plemen? Případně jaké?
Jako nejvšestrannější a taky nejvíce početně zastoupené plemeno je samozřejmě německý ovčák. Jejich řady však významně čím dál více posilují belgičtí ovčáci malinois. Dále máme border kolie, labradory, německé ohaře, rotvajlery, holandské ovčáky, chesapeake bay retrivery či kokršpaněly. Máme však i jedince dalších plemen: boxer, velký knírač, výmarský ohař a dokonce i jeden jack russel terier se uchází o přijetí do služeb Policie ČR.
Odkud psi pocházejí? Máte vlastní chovatelské stanice, nebo si vybíráte od jiných chovatelů?
Policie ČR má vlastní chovatelskou stanici „od Policie České republiky“. Jejím sídlem jsou Prackovice nad Labem v Ústeckém kraji. Další psy do služby získáváme nákupem v civilním sektoru nebo formou zápůjčky od psovoda. Pomáhají nám však také kříženci zavedených plemen. V některých případech se ve službě objeví také pes, který tím dostane novou životní příležitost poté, co ho původní majitel odložil do útulku.
Má každý pes pouze jednoho psovoda?
Tento základní vzorec platí, ovšem, mnoho psovodů má ve své péči i více psů. Důvodem je různá specializace jeho psů nebo například průběžná generační obměna služebních pejsků.
A berou si psovodi psy domů?
Většinou tomu tak je, pokud ovšem psovod nemá podmínky pro to, aby mohl být pejsek doma, je umístěn ve služebním psinci, kam za ním psovod denně dochází.
Jaké jsou povinnosti psovodů? Zapojují se do výcviku? Kolik času tráví se psem mimo nasazení v terénu?
Psovod s pejskem jsou nerozlučná dvojka a parťáci, kteří se na sebe ve službě spoléhají. Psovodi mají klasický výcvik (ve smyslu – střelecká, taktická, fyzická příprava) a následně speciální výcviky a dennodenní kontakt a cvičení se svým psem. Samozřejmě je cvičení vždy formou zábavy a hry. Psovod se svým psem tráví tolik času, kolik to jen jde. Mazlení zabere také velkou část dne.
Jak je zajištěna veterinární péče u služebních psů?
Policie ČR má vlastní veterináře, kteří pečují o naše psy.
Jak dlouho trvá výcvik jednoho psa?
Mezi druhým a třetím rokem služební pes získává první atestaci k jeho budoucí činnosti, ovšem, tím to samozřejmě nekončí. Psovod musí služebního psa dále pravidelně cvičit, aby mohl ve službě podávat co nejlepší výkony. Minimální požadavek na policejního psovoda je absolvování „základního kurzu pro základní policejně kynologických činností“, který trvá 16 týdnů a organizují ho naše výcviková střediska.
Vím, že jsou psi cvičení pro pořádkovou službu a vyhledávání drog. Na co dalšího jsou cvičeni?
Nejvíce služebních psů máme těch všestranných, jsou to psi, kteří jsou využívání na hlídkovou a pátrací činnost. Dále máme specialisty na vyhledávání výbušnin, omamných a psychotropních látek, akcelerantů hoření, lidských ostatků a střelných zbraní. Silnou skupinu služebních psů tvoří také specialisti na metodu pachové identifikace.
Co pes, to jedna specializace? Nebo existuje něco jako univerzální výcvik?
Univerzální „vojáky“ u nás skutečně nevychováváme. Ve velké většině se jedná o princip jediné specializace na jednoho služebního psa. Toto se týká především služebních psů specialistů. Musíme si však také říct, že například psi orientovaní na základní policejně kynologické činnosti musí umět celou škálu cviků z různých oblastí, jak z oblasti pachových prací, tak i z oblasti prací obranných. Většina psů je již od mala psovodem směrována na specializaci, které se budou věnovat i v dospělosti.
Všichni pejsci musí projít základním výcvikem a splněním zkoušek základní poslušnosti. Následně jsou rozděleni na to, co jim sedí nejvíce.
Kdy jde pes do důchodu? A co se s ním pak stane?
Základní věk pro možný odchod do psího důchodu je osm let. Sloužit však může i desetiletý pes, všechno záleží na jeho aktuálním zdravotním stavu a také na tom, k čemu je specializovaný. Pejska si ve velké míře psovodi nechávají u sebe doma a tráví tak svůj civilní život po boku svého pána.
zdroj: se svolením archiv PolicieČR
Děkujeme, že jsme mohli nahlédnout do života a výcviku policejních psů. Vážíme si práce, kterou pro nás děláte.