Víte, jak rozpoznat zánět ucha u psa a proč se často navrací?

Datum:
21.7.2019 19:37
Autor:
Kateřina Lulkova

Zánět ucha u psa

Záněty uší u psa jsou velmi častou záležitostí a jedním z nejčastějších důvodů k návštěvě veterinárního lékaře. Dle postižené struktury rozlišujeme na zánět zvukovodu, zánět středního ucha a zánět vnitřního ucha.

Problém, který psa může postihnout během celého roku, nicméně nejčastěji se objevuje v letním období, kdy jednak i psi si užívají pobyt ve vodě, ať už v řece, s páníčkem u moře či na dvoře v bazénu. Zánět ucha může způsobit nejen právě bakteriální a kvasinková infekce, ale také alergie, cizí těleso, parazitární infekce, nadměrná hustota chlupů ve zvukovodu, přílišná a zbytečná péče o zdravé ucho, vlhko, horko apod.

Psi s predispozicí

Přestože zánět může postihnout každého psa bez rozdílu věku i rasy, tak jsou psi, kteří trpí více a potýkají se častěji se zánětem uší. Někdy tento problém může být až frustrující záležitostí v případě neustálého opakování.

Vyššímu riziku jsou vystaveni psi mající povislé uši (baset, bígl, kokršpaněl, pudl apod.), hustou srst (shih-tzu, maltézák, někteří teriéři apod.), kdy opravdu ucho špatně větrá a tudíž je potenciál častého zánětu. Ale také větší dispozice mají psi se sklony k alergickému onemocnění kůže, jako je například zlatý retrívr, německý ovčák.

Typické příznaky onemocnění

Mezi typické a zcela viditelné signály patří klepání - třepání hlavou, ustavičné drbání ucha, specifický zápach, hnisavý výtok, silná bolestivost, tření hlavy o koberec, zarudnutí vnitřní strany boltce. Při vážnějším postižení se pes může motat, mít náklon hlavy na jednu stranu, být apatický, kdy stav může připomínat až ochrnutí zvířete.

Jediné správné a efektivní řešení

Je třeba si uvědomit, že se jedná o bolestivou a traumatizující záležitost pro psa a ignorování problému může způsobit značné problémy, které můžou v případě neléčeného problému vyústit k poruchám sluchu i k neurologickým potížím.

Pokud zaznamenáte u psa jednu z výše uvedených příčin, je třeba vždy navštívit veterinárního lékaře, který důkladně prohlédne zvukovod a stanoví diagnózu. Tento problém se nikdy nesnažte léčit sami. V tomto směru se nevyplatí ani zkoušet jakékoliv „babské rady“.