Víte, jak psi pijí vodu?

Datum:
14.7.2021 08:49
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Rafael Ishkhangan

 

Díváte se na svého mazlíčka, jak pije a máte pocit, že je víc vody na podlaze než v něm? Až se dozvíte, jak to dělají, možná se přestanete té potopě divit.

Jako malé dítě si někdy každý hrál na pejska. Lezl po čtyřech, štěkal, jedl pomyslné jídlo ze země či misky a zkoušel také pít. Udělal z jazyka mističku, vodu nabral do úst a divil se, jak může někdo takto zahnat žízeň, vždyť to neskutečně dlouho trvá. Jaké je překvapení, že kromě jazyka ve vodě, nemá naše dětská představa se skutečností nic společného.

Psi, na rozdíl od lidí, koní nebo třeba slonů, nemají tváře, a tak nemohou vodu nasávat jako my. Kůň je schopný pít vodu z kýblu rychleji, než mu ji tam hadicí připouštíte, ale to se psům bohužel nepoštěstí. Jejich mechanismus pití je složitější na pochopení, ale pro naše chlupáče je tak přirozený, že o nějaké fyzice a jejich zákonech rozhodně nepotřebují přemýšlet. Jak to tedy dělají?

Jazyk ve tvaru naběračky ponoří do vody a rychle jej vytáhnou do tlamy. Vodu ale nenesou v misce z jazyka, jak by se mohlo zdát, ale voda letí vzhůru sama. Povrch jazyka, který ponořili, vytáhnou tak rychle, že přilnavost vody vytvoří vodní sloupec mezi hladinou a jazykem, a tak si dovedou tekutinu až do tlamy. Proto taky slyšíme při jejich pití šplouchání a také kousání, jakmile se totiž dostane vodní sloupec k tlamě, pes jej zachytí zavřením. Musí vyvinout velkou rychlost nebo spíše zrychlení, které setrvačnou silou dostane vodu do vzduchu.

foto: youtube.com/itcdogs

 

Pes je nejstarším domestikovaným zvířetem, ale o způsobu pití se dovídáme až v posledních letech, a to především díky zvídavým páníčkům a vědcům, kteří natočili na kameru, jak psi pijí z průhledných nádob a posléze zpomaleně pustili. A překvapení bylo na světě. Podívejte se sami na jedno z mnoha videí zde.

zdroj: youtube.com

 

Pro nás je tento způsob občerstvování nepředstavitelný, až moc složitý a neuchopitelný. Příroda ale moc dobře ví, co dělá a psi se nad tím naštěstí nepozastavují. Samozřejmě jsou tací, kteří nejraději pijí úplně jiným způsobem - přímo z kohoutku, z hadice nebo z lahve. Tam už funguje princip úplně jiný, ale té vody kolem je také mnohem více. Až se tedy budete příště divit či rozčilovat, že je kolem misky zase všude naděláno, vzpomeňte si, jak to funguje a nebuďte zbytečně příkří. Nám by to určitě nešlo líp.

foto: pixabay.com/Sina W.