Vidí psi barvy?
21.2.2022 19:48
Kateřina Veselá
foto: pixabay.com/LassoRox1
Dlouho vybíráte hračku pro svého mazlíčka i jakou barvu by měla mít, aby se mu líbila, aby ji našel a aby mu ladila s doplňky. Ale vidí psi vůbec barvy?
Jedna z mnoha vžitých informací o psím životě je, že vidí černobíle. Již příručka ze 30. let uváděla, že dle výzkumů jsou psi barvoslepí. Nové studie ale dokazují, že naši chlupatí kamarádi barvoslepí zcela nejsou. Podle doktorky Wendy Towsendové, veterinární oftalmoložky a docentky na Purdueově univerzitě veterinární medicíny, byly ony původní výzkumy barevného vidění u psů chybné. Dnes již máme lepší behaviorální testy ohledně psího vidění, u kterých se posuzuje nejen vnímání tvaru a jasu daného předmětu, ale i barvy.
Psí oko
Pod mikroskopem se také zjistilo, že psí oko je složeno ze stejných částí, jako to lidské – rohovka, zornička, duhovka, čočka a sítnice. Právě sítnice obsahuje fotoreceptory, které jsou tvořeny tyčinkami a čípky. Tyčinky pomáhají vidět periferně, nejlépe fungují za šera a jsou zodpovědné za noční vidění. Těch mají psi mnohem více než lidé, a proto tak dobře vidí v noci. Čípky jsou zase zodpovědné za centrální vidění, fungují nejlépe ve dne a také mají na starost barvy. A ukázalo se, že zatímco lidé jsou „trichromatičtí“, mají tři druhy čípků, psi jsou pouze „dichromatičtí“, mají pouze dvě sady čípků, a tak nevnímají barvy jako my.
foto: pixabay.com/Sabrinasfotos
Barvy u lidí
Čípky nám pomáhají vnímat barevné spektrum – modré, zelené a červené. Pokud některé čípky chybí nebo jsou poškozené, dochází ke špatnému vnímání barvy, a tudíž k barvosleposti. Nejčastější barvoslepost u lidí je červenozelená, kdy čípky pro červené a zelené spektrum nevyhodnocují správně, a tak většinou tyto barvy od sebe člověk nerozezná. Buď vypadají stejně (červená spíše jako zelená nebo zelená spíše jako červená) anebo jako odstíny šedé či hnědé. Od sebe je prostě neodliší.
Jak je to u psů
U psů bylo prokázáno, že mají pouze dvě sady čípků, a to pro modré a žluté spektrum. Chybí tedy buňky pro červené a zelené, a tak jsou chlupáči červenozeleně barvoslepí. Vidí všechny odstíny modré, ale zelenou a červenou ne. Dokládá to například i studie, kde ukázali psům animaci černé kočky na bílém pozadí. Následně měnili barvy koček i pozadí a ukázalo se, že červená kočka na zeleném pozadí nevyvolala žádnou reakci, pes ji prostě neviděl.
foto: pexels.com/Caio
Tedy zažitý mýtus o psím, černobílém, vidění, je zbourán a my víme, že psi přece jen nějaké barvy vidí. Neuvidí oranžovou či růžovou a zelený míček v zelené trávě se jim bude hůře hledat, ale rozhodně to není žádná překážka. Psi dokáží rozlišit mnohem více odstínů šedé, a tak se jim například lépe rozkrývá maskování jiných zvířat. A nakonec i ten míček v trávě vidí, protože to nikdy nebude stejný odstín zelené. Pokud tedy vybíráte hračky podle barev, vězte, že to děláte spíš kvůli sobě. Vaši chlupáči budou šťastni za hračku jako takovou a za vaši pozornost. S tím barevným viděním si hlavu nelámou.
Zdroj informací:
https://www.greatpetcare.com/dog-behavior/are-dogs-color-blind-its-not-so-black-and-white/