Věk mění osobnost psa. V čem jsou si lidé a psi podobní v pubertě a ve stáří?

Datum:
27.11.2020 20:22
Autor:
Jana Klouparová

Vědci ve Vídni nedávno zjistili, že i osobnosti psů se časem mění. Podle všeho jsou jejich povahy časem mírnější stejně jako je tomu u většiny lidí.

Studie probíhala na plemeni border kolie, které i v testování štěňat prokázalo jistý klid, ochotu a dospělé projevy. A to přesto, že tohle plemeno mají neustálou touhu pronásledovat ovce, husy, děti nebo frisbee za vidinou skvělé hry.

Nedávno se také ukázalo, že násobení věku psů sedmi lidskými roky není přesné a vznikl k tomu nový logaritmus. Zjednodušeně první rok u psa počítejte jako 16 let člověka, dva roky jsou srovnatelné s lidskými 24 roky a pak za každý psí rok přidávejte asi čtyři lidské. Vše ale záleží na velikosti a rase psa. Nový způsob počítání tedy není tak jednoduchý, za to by měl být ve skutečnosti přesnější než ten, který máme všichni zažitý od pradávna.

Ale zpět k hlavnímu tématu. Pubertální psi podle studie vykazují podobné vlastnosti jako mladí dospívající jedinci, tedy například sníženou schopnost trénovat a reagovat na povely, stejně jako tomu je u dětí, které neslyší matčiny pokyny.

 

O pár let později, kdy psi začnou stárnout, mění se i jejich povaha, stejně jako je tomu u většiny lidí. Stávají se méně aktivními a méně úzkostlivými než dříve. „Lidé s vyspělejším osobnostním profilem se s věkem mění méně, a totéž jsme zjistili i u psů,“ říká jeden z autorů studie, Borbalu Turscan, z univerzity Eotvose Loranda v Budapešti.

Celý výzkum teprve přinese finální závěry, ale už teď se ví, že jde o průlom v odhadování stárnutí psů a jejich genových změnách. Výsledky pomohou vědcům nejenom převádět poznatky ze člověka na psa a naopak, ale také snad umožní zjistit, proč psi žijí podstatně kratší život. Ostatně jak uvádí Dog Aging Project, který sbírá genetické a další informace od velkého počtu různých psů v zájmovém chovu, cílem těchto výzkumů je delší a zdravější život všech psů, stejně jako jejich majitelů.