Studený a vlhký čumák, je to v pořádku?

Datum:
27.9.2021 20:55
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Evi Kalemi

Studený, jako psí čumák – toto pořekadlo zná asi každý. Ale víte, proč tomu tak je? Může studený nos indikovat nemoc?

Pokud žijete se psy delší dobu, asi vás studený a mokrý nos vašeho parťáka nepřekvapí. Ale pokud jste se zrovna začali seznamovat s chlupáči nebo máte prvního vlastního doma, možná vás studené přivítání čumákem vyděsilo. Rozhodně se nebojte, navíc, ani řada zkušených chovatelů ve skutečnosti netuší, proč tomu tak u psů je. Ale my se na to podíváme.

Lepší lapač pachů

Psi, jak známo, mají ze všech smyslů vyvinutý nejvíce právě čich. A je tomu také díky vlhkému nosu. Pes je totiž schopen detekovat strašně moc částeček pachů a vlhký čumák jich sesbírá rozhodně více než suchý. Stejně jako je rozdíl mezi suchou a mokrou prachovkou. Potřebují vyhodnocovat informace rychle, protože se na svůj čich naprosto spoléhají. Proto potřebují mít zdrojů informací dostatek a ty se lépe chytají na vlhký nos.

Zvlhčování nosu

Ale nemyslete si, nos není mokrý sám o sobě. Ostatně se o tom můžete přesvědčit, když si osaháte psí čumák během spánku nebo krátce po něm. Je teplý a suchý. Je to zkrátka proto, že si nos dlouho neolizovali a nezvlhčovali. Čumák se zvlhčuje především psími slinami, ale také vlastním hlenem produkovaným povrchem nosu, který se díky jazyku rozprostírá po celém jeho povrchu. Díky olizování nosu navíc psi získávají ještě přesnější a silnější informace, a to díky Jacobsenovu orgánu, který je umístěn na horním patře dutiny ústní. Tento orgán je vlastně dalším čichovým systémem - jakmile si pes olízne čumák, nachytané částečky pachů se dostanou do tlamy a mozek je vyhodnotí ještě přesněji.

 

foto: unsplash.com/James Barker

Další dovednosti čenichu

Studený nos navíc pomáhá regulovat teplotu v těle, jinak řečeno, psi se ochlazují tím, že vdechují vzduch mnohem chladnější, než je okolní, protože se ochladí prouděním kolem studeného nosu. Jako je vzduch kolem ledové kostky chladnější,stejně tak funguje i psí klimatizace.

Psi také umí na dálku detekovat zdroj tepla, což je pozůstatek z vlčích dob, kdy se museli rychle dostat k potravě a detekce tepelného zdroje jim pomáhala lovit. Výzkumy prokázali, že právě schopnost nalézt zdroj tepla je v mozku uložena ve stejném centru jako to pro jídlo. Tím se potvrzuje spojení lovu a vyhledávání teplé (živé) kořisti.

Poznáme nemoc?

Dlouholeté mýty o tom, že suchý nebo teplý čumák značí nemoc, není přesný. Během dne se teplota i vlhkost psího čumáku mění, a to na základě různých podnětů – teplo, sucho, únava a jiné. Rozhodně se neplašte, pokud váš pes nedává mokré pusinky jako vždy. Pokud ale z kamarádova čumáku teče naopak hodně tekutiny, je lepší vyhledat veterinární pomoc. Zvýšená sekrece z nosu totiž může znamenat zánět nebo ucpání dýchacích cest, a to je nepříjemné i lidem, natož čtyřnohým členům rodiny, kteří neumí smrkat.

 

foto: pixabay.com/Nicooografie

Psí čich je zkrátka naprosto dokonalý, věděli jste, že část mozku pro čich je u psů čtyřicetkrát větší než u lidí? Dokáží poznat, jestli má sousedova žena periodu, jestli je v okolí jiný predátor či škůdce, dokáží detekovat věci 12 metrů pod zemí, umí rozpoznat výbušniny i rakovinu a teoreticky by dokázali najít jedno shnilé jablko ve dvou milionech sudů jablek dobrých. A k tomu všemu jim dopomáhá právě vlhkost a chladnost jejich radaru. Proto se nelekejte a neběhejte s kapesníkem kolem vašeho čtyřnohého parťáka. Naopak jen tiše a s úctou pozorujme, co vše s tímto malým, černým kouskem na konci čumáku může dokázat.

 

Zdroj informací

https://www.rover.com/blog/why-is-my-dogs-nose-cold/