Řeč psího ocasu

Datum:
28.11.2021 21:43
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Rebecca Campbell

Pes vrtí ocasem, dává nám najevo přátelství a přívětivost – mýtus nebo pravda? Psí oháňka toho totiž umí říct mnohem víc.

Řeč těla je obecně prospěšnou záležitostí, pomáhá snadnějšímu čtení lidské povahy, nálady či úmyslů. A stejně tak je to i u psů. A jelikož jejich mluvené řeči nerozumíme, musíme se na řeč těla spoléhat mnohem více. Vžitým znakem přátelství je vrtící se ocas psa. Člověk má automaticky pocit, že pes je kamarádský a nehrozí mu žádné nebezpečí. Je tomu ale opravdu tak? A jsou i jiné signály a informace vysílané psím ocasem?

Volně visící ocas

Pokud psovi visí oháňka volně a v přirozené poloze, pes se nachází v klidu, necítí žádné nebezpečí a relaxuje. Málokterý chlupáč ale vydřží v klidové poloze dlouho, pokud zrovna nespí, takže všimnout si uvolněné oháňky je kumšt. Za vteřinu se pes rozběhne, otočí, něco uvidí nebo se podrbe. A klid je ten tam.

foto: unsplash.com/Hermes Rivera

Strnulý ocas

Pokud je pes přikrčený, ocas strnulý a na hřbetě a nad kořenem ocasu se ježí chlupy, ke psu se nepřibližujte. Je to znak agrese a obrany. Zvětšit svůj objem a zastrašit protivníka a ve strnulé pozici, či v pomalém plížení se vyčkat nejlepšího momentu na útok, tak vypadá obrana u psů. Nic přátelského v tom není.

Schovaný mezi nohama

Ocas stažený až k břichu je jasným znakem strachu a nepohody. Pes buď cítí nebezpečí nebo se něčeho lekl. Většinou následuje skrčení se, strnulost a často také třes celého těla. Takový pes je velice vystrašený a může dojít k obrané agresi. Rozhodně pomůže rozptýlení pozornosti a změna prostředí, ale určitě se k takovému psu, není-li váš, nepřibližujte a ani nenechte někoho jiného na něj sahat.

Ocas vztyčený nahoru

Pokud vidíte psa s ocasem vzhůru, jak se nese jako pán, nejde o nic jiného, než o dominanci. Nachází se ve svém teritoriu, kde jsou ale i jiní psi a on jim tímto dává najevo, že je největší a král mezi všemi. Bude oháňkou i vrtět ze strany na stranu, ale to kamarádství neznamená.

foto: unsplash.com/Artem Beliaikin

Vrtící se ocas

Pes vrtí rychle ocasem, když si chce hrát nebo když delší dobu nejste doma. Vystrčí zadek nahoru, přední část těla skrčí k zemi a mává ocasem jako na přehlídce. Toto je opravdu znak přátelství a dobré nálady. Ale vrtění ocasem je jednoduše základní komunikační kanál a někdy značí nejistotu nebo varování. Všimněte si, že někdy je vrtění spíše napravo, někdy spíše nalevo, a i toto má svůj význam. Pozitivní signály jsou vysílány pravou stranou, ty negativní naopak levou. Stejně tak je to i u lidí. Levá hemisféra, která ovládá pravou stranu těla, ovládá pozitivní a příjemné emoce. Pravá hemisféra, a tudíž levá část těla je zdrojem emocí negativních.

 

Nezapomínejme ale, že ocas nemá jen úlohu dorozumívací, ale je důležitý i v jiných životních situacích. Funguje jako kormidlo při plavání, podpora stability v rychlých pohybech, a také ochrana před mrazem, kdy se pes schoulí do klubíčka a ocasem obežene celé tělo jako velikou teplou šálou. Někteří chlupáči mají ale stavbu těla jinou a ocas postavený úplně jinde a jinak, než je běžné. Takže před tím, než si nějakého psa pohladíte, jelikož se domníváte, že je přátelský, vždy se domluvte s jeho majitelem. Ušetříte obě strany nepříjemnostem.

 

Zdroj:

https://www.thehealthypetclub.co.uk/dogs-wag-tails/