Má váš pes nadváhu?
23.4.2021 10:05
Kateřina Veselá
foto: pixabay.com/Ihtar
Asi každý majitel psů dopřeje občas svému mazlíčkovi nějaký ten pamlsek nad rámec krmné dávky. Na tom není nic špatného. Co když to ale přeženeme?
Občas se podělíte o jídlo ze svého talíře, někdy necháte pejska dojíst zbytky od oběda, věnujete mu odřezky z vaření a taky třeba kousek šunky z lednice. Do toho dostane denní dávku granulí a nějaký ten pamlsek, že je hodný, nebo jen tak venku pro radost. Potkáte souseda, který mu něco přihodí, nemluvě o rodinné návštěvě. Když si sednete k večeři, pronásledují vás smutné hladové oči, jako by sto let nejedl. A to ani nevíte, co všechno mohl stihnout ukrást během dne z nestřežených míst. Kdybyste si spočítali, kolik toho dohromady pes spořádal, možná by se vám protočily panenky. Váš čtyřnohý kamarád si navíc na takový přísun jídla velmi lehce zvykne a začne jej vyžadovat. Ale hlavním problémem je riziko nadváhy vedoucí k obezitě.
RIZIKA
Tak jako nadváha u lidí, u psů je stejně nebezpečná. Kvůli velké váze se více namáhají klouby, je ztížené dýchání, dochází k ucpávání cév tukem, tím vznikají kardiovaskulární potíže, potíže se srdcem a následně dochází ke kolabování dalších orgánů nedostatečným okysličováním. Život vašeho mazlíčka se tak může zkrátit až o dva a půl roku. Ovšem rozdíl mezi obezitou u lidí a psů je v tom, že psi se nekouknou do zrcadla a neřeknou si, že by měli začít něco dělat. Zvířata zkrátka nemají kritické myšlení ani sebehodnocení, natož sebeuvědomění. Pokud nemají dostatečnou motivaci ke hře či pohybu od majitelů, stane se jídlo jedinou zábavou. U spousty plemen platí, že dokud je žrádlo, jí.
JAK JI POZNAT
Jeden z ukazatelů je ztížené dýchání. Pokud se váš pes začne zadýchávat neúměrně námaze, je na čase zbystřit. Když k tomu připojíte viditelné zakulacení se, menší fyzickou aktivitu a častější pospávání, jste asi na správné stopě. Ovšem toto všechno může být způsobeno i jinými zdravotními obtížemi. Pokud si chcete být jisti, že jde o nadváhu, pohlaďte psa po žebrech. Měli byste být schopni je pohmatem spočítat. Dále se podívejte na svého psa ze shora. Silueta vám napoví dost – rozhodně by tělo nemělo mít válcovitý, jednolitý tvar. Měl by být znatelný „propad“ mezi hrudníkem, břichem a zadkem. Existují tabulky s nákresy zvířat různých velikostí, podle krerých si jednoznačně určíte, zda má váš pes nadváhu, obezitu nebo je naopak podvyživený. Najdete je na internetu pod zkratkou BCS - Body Condition Score pro psy.
PŘÍČINY
Jednoznačnými příčinami je dlouhodobé překrmování psa. Jak jsme psali v úvodu, je těžké se ubránit žebrajícím psím očím. Pes se navíc stal právoplatným členem domácnosti a je těžké se smířit s tím, že nedostane to, co jíme my. Další příčinou je nekvalitní strava, která obsahuje hodně obilovin a dalších složek, které pes není schopen trávit. Sežere toho tedy mnohem víc, ale živin zužitkuje méně. Na vině mohou být i zdravotní obtíže (problémy se slinivkou apod.) a často je zmiňována i kastrace. Jde sice o hormonální změnu a nestabilitu, navíc se jedinec uklidní a nemá takový energetický výdej, ale většinou nemá kastrace takový dopad, který by vedl až k obezitě. Zjednodušeně – nejčastější příčinou je veliký přísun energie a malý výdej.
foto: unsplash.com/Charles Deluvio
JAK S NÍ ZATOČIT
Krmivo – prvním krokem by mělo být snížení krmné dávky. Pozor, pes nesmí hladovět! Musíte zohlednit všechny pamlsky a přilepšování a to tak, že jej odečtete od jídla v misce. Pokud krmíte granulemi, je to nejjednodušší, protože si můžete dávku krásně navážit. Navíc máte výrobcem určeno, kolik by pes měl sníst. Od tohoto doporučení můžete ubrat 10 % a budete na ideálním začátku snižování hmotnosti. Rozdělte dávku alespoň na dvě jídla za den, zamezíte tak pocitu hladu. Samozřejmě můžete žrádlo rozdělit i na víc dávek a používat je jako odměny.
Omezení pamlsků – dalším krokem je zamezení prokrmování během dne nevhodnými jídly a pamlsky. Obrňte se, psích očí bude všude plno, ale stále si opakujte, že je to pro dobro vašeho miláčka. Obeznamte s tímto problémem i rodinu a návštěvy, aby nekrmili a nepodstrkávali vašemu psu nic navíc.
Změna krmiva – na trhu je mnoho granulí, které se na obezitu nebo redukování hmotnosti zaměřují. Jen si řádně pročtěte konkrétní určení. Granule označené Light například nejsou vhodné ke snižování nadváhy, ale spíše k udržování již dosaženého ideálního stavu. Nejlépe uděláte, když se poradíte s odborníky na výživu nebo s veterinářem. U silně obézních psů vám veterinář předepíše přesnou dietu a nebudete muset balancovat mezi komerčními produkty.
Pohyb – bez něj to ovšem nepůjde. Začněte chodit pravidelně na procházky, alespoň dvě svižné vycházky denně, doma cvičení povelů, zábavné hry, výlety, cvičák či psí hřiště. Zvyšte prostě výdej energie jakýmkoli způsobem. Jednak se pes zabaví, unaví, spálí nadbytečné kalorie a taky nebude tolik myslet na žrádlo. Pokud je váš pes starší, nebo silně obézní, s pohybem buďte opatrní. Zvyšujte námahu pomalu a sledujte stav vašeho mazlíčka. Klouby jsou v takových situacích velmi namáhány a pohyb je bolestivý. Mohlo by to mít opačný efekt, a to naprostý odpor k pohybu. Můžete také vyzkoušet psí plavání. Tak jako u obézních lidí se bolavé klouby nejlépe rozpohybují ve vodě.
Vězte, že to bude složité a nebude to hned. Správné hubnutí psa by mělo být pozvolné a vyžaduje vaši odhodlanost a trpělivost. Ubránit se smutným psím očím bude těžké neméně, ale za nějaký čas se vašemu pejskovi vrátí vitalita, chuť k pohybu, větší vytrvalost a radost z vycházek. A hlavně tu bude s vámi déle, a to za všechnu tu dřinu stojí.