Proč svého psa čipovat a jak tento čip správně zaregistrovat?
27.4.2021 06:59
Jiřina Houžvičková
zdroj: pixabay.com/ivanovgood
Povinností každého majitele psa je od roku 2020 nechat svého mazlíčka očipovat. Čipování sice povinné je, ale registrace čipu ne. Co vše je potřeba udělat a k čemu to slouží?
zdroj: pixabay.com/Alkhaine
Dříve dobrovolné, od roku 2020 povinné. Ať už s čipováním psa souhlasíte nebo ne, pokud nechcete dostat pokutu, která může být až 50.000,- Kč, musíte zajistit očipování svého miláčka. Navíc pes má platné očkování proti vzteklině jen v kombinaci s implantovaným čipem.
ŠTĚNĚ
Pokud si pořídíte štěně, je třeba ho nechat očipovat nejpozději s prvním očkováním proti vzteklině, tzn v 6 měsících věku psa.
DRUH ČIPU
Je třeba se zajímat o to, jaký druh čipu veterinář vašemu psovi aplikuje. Samozřejmě je rozdíl v ceně, ale i ten nejlepší čip se pohybuje v rámci stokorun. Dražší čipy Vám umožní registraci v Národním registru majitelů zvířat zdarma. Všechny registry jsou totiž v současné době soukromé a poplatek za registraci se pohybuje kolem 200,- Kč. Záleží také na tom, zda chcete pouze splnit čipovací povinnost, nebo čip využívat například pro vycestování se psem ze země. Levné čipy totiž neobsahují kód země tj 203 CZ. Díky tomuto kódu lze majitele psa dohledat v registru zvířat kdekoliv na světě.
REGISTRACE ČIPU
Bohužel v tuto chvíli neexistuje jednotný státní registr, podle posledních informací by měl být spuštěn někdy v roce 2022. Nejznámější je Národní registr majitelů zvířat. Státní veterinární správa spustila také databázi ztracených a nalezených psů. Navíc registrace čipu se neprovádí automaticky. Samozřejmě je možnost domluvit se s Vaším veterinářem, který za poplatek registraci udělá.V opačném případě ji proveďte sami.
ZMĚNA ÚDAJŮ
Bez registrace čipu ztrácí čipování smysl. Také je potřeba informace v registru aktualizovat. Pokud změníte telefonní číslo, nebo jiné údaje, proveďte změnu i v registru, Při případné ztrátě psa, se zvyšuje naděje, že získáte svého čtyřnohého společníka zpět.