PSI VE SVĚTĚ LITERATURY
28.3.2021 11:42
Jana Klouparová
foto: pexels/samson katt
Že psi zanechali nesmazatelnou stopu ve filmu, je všeobecně známo. Ale jsou zvěčněni také v literatuře, a to i velkými spisovatelskými esy.
Psů, kteří se objevují v knihách, je jistě mnoho. Jsou v rolích blízkých přátel, zachránců, svědků, partnerů i záškodníků a často jsou „jen" součástí rodin, domů či společenství. Objevují se v románech (např. Tři muži ve člunu a pes – Jerome Klapka Jerome), detektivkách (Např. Němý svědek – Agatha Christie) i pohádkách (Např. Povídání o pejskovi a kočičce – Josef Čapek). Těžko byste hledali knihu, kde se pes ani okrajově neobjeví. Ale jsou tací psí hrdinové, kteří se stali nezapomenutelnými nebo dokonce ústředními postavami celé knihy.
KERBEROS
Tento pes není zrovna hrdinou, nicméně je známý snad každému z nás již od školních let. V různých mytologiích se liší vzhled i počet hlav tohoto hlídače podsvětí, ale nejznámějším je Kerberos z antické mytologie, z řeckých bájí. Je to obrovský pes s třemi hlavami, dračím ocasem, často zobrazován i s hady kolem krku a jedovatými slinami. Hlídá vstup do podsvětí, aby tam nemohli vstoupit živí a aby nikdo nemohl vyjít ven. Podařilo se jej obelstít pouze třikrát – poprvé ukrutnou silou Héraklovou, také líbeznou muzikou Orfeovou a jednou medovým koláčem od Aenease. Nám jej nejvíce přiblížil Eduard Petiška ve svých STARÝCH ŘECKÝCH BÁJÍCH A POVĚSTECH. Jméno Kerberos se zkrátka vžilo pro pojmenování jakékoli bestie, ale také pro laškovné oslovování našich miláčků. A kdo by neznal mazlíka Chloupka ze slavné ságy o Harry Potterovi? Ano, tak i ten byl inspirován tímto slavným antickým předkem.
pixabay.com/Dimitris Vetsikas
DÁŠEŇKA
„Když se to narodilo, bylo to jen takové bílé nic, do hrsti se to vešlo." Karel Čapek byl spisovatel, který napsal velké množství knih – románů, povídek, fejetonů, cestopisů, divadelních her a také knih pro děti a mládež. Jednou asi z nejznámějších je právě DÁŠEŇKA ČILI ŽIVOT ŠTĚNĚTE. Kniha popisuje růst malého štěněte, učí se chodit, pít z misky a vůbec být samostatnou psí jednotkou. Obsahuje také psí pohádky a pověsti, pro případ, kdy se fotograf snaží neposedné štěně vyfotografovat. Dášeňka je čistokrevný drsnosrstý teriér a dle své nátury trápí nejen maminku Iris, ale také všechny ostatní členy domácnosti. Tato kniha je samozřejmě i několikrát zaznamenána jako mluvené slovo, třeba Vlastimilem Brodským nebo nejlépe Karlem Högrem. Dášeňka neunikla ani filmu a pochopitelně se objevila i ve večerníčcích. Přesto, nejkrásněji a nejvýstižněji je zachycena v knize, kde ji fotografoval, ilustroval i zakusil samotný Karel Čapek.
foto: Karel Čapek / kniha Dášenka čili život štěněte
BÍLÝ TESÁK
Jack London, autor dobrodružných románů, se pustil do psaní o psech nejednou. Nejdříve v románu Volání divočiny, popisuje přerod psa, který žije s lidmi, v divoké zvíře žijící s vlky. Román BÍLÝ TESÁK jde ale opačným směrem. Popisuje vlka, který se učí žít v lidské společnosti. Popisuje jeho divokost, vychytralost, postupné chápání moci, kterou člověk má a podřizování se této síle. Poznává lidskou zlobu, ale i kouzlo lásky a přátelství s člověkem. Jelikož je to kniha poutavá a dobrodružná, nebudeme prozrazovat celý děj, abyste si mohli, při chladných večerech, dopřát pěkné počtení. Můžete se na tohoto psího hrdinu podívat také v nějaké filmové adaptaci. Bylo jich mnoho a o filmech, které se pouze inspirovali Londonovým románem, ani nemluvě. Prožít dobrodružství s Bílým tesákem je zkrátka už věcí „klasiky".
foto: pexels/steve
PES BASKERVILLSKÝ
Opět to není žádný kladný hrdina, ale když už je po něm kniha pojmenována, musí být přece důležitý. A samozřejmě to tak je. Pes Baskervillský je opravdu klíčem k celému románu. Autor knihy, Sir Arthur Conan Doyle, zplodil nejen legendárního detektiva Sherlocka Holmese, ale také tuto psí legendu. Název se tolik vžil, že se používá na připodobnění velkého psa, trhače, nebezpečného tvora. A to jsme teprve na začátku detektivky. Nebudeme prozrazovat, že vrahem je zahradník. O tomto prokletém psu si raději přečtěte sami. Ale velký černý pes, který běhá po blatech staré Anglie a děsí lidi, je nesmazatelně zapsán v myslích čtenářů již přes sto let.
GORO BÍLÝ PES
Hrdinný pes, který překonává tisíce kilometrů za svou paničkou. To si jistě vybaví nejeden divák seriálu GORO – BÍLÝ PES, který u nás běžel v 80.letech a byl to fenomén. Citlivější dětské povahy se dokonce v noci budili strachem o Gora či o Reiku, jeho paničku. Seriál je rozhodně známější než kniha, a to nejen u nás. V Japonsku už není známý dokonce ani seriál. Goro je středně veliký, bílý pes plemene Kishu Inu pocházející z Japonska. Je známý svou vytrvalostí, odolností a loajálností, a to vše samozřejmě v románu předvedl. Otec holčičky Reiku odjel na lov medvěda na sever ostrova Hokkaido, náhle zemřel a pes zůstává na severu sám. Vydává se 4000 kilometrů za svou jedinou paničkou. Román také obsahuje uprchlého vězně, mikrofilmy, zabijáky, zkrátka je to velmi napínavé čtení. Goro se stal ikonou oddanosti a lásky mezi psem a člověkem, a proto má právoplatné místo v literární síni slávy.
foto: unsplash/sean stratton
FALCO
Není to ústřední postava, nejmenuje se po něm celá kniha, ale přesto si ho mnozí z nás vybaví, když se řekne pes a kniha. Zachránit svět Fantázie, zachránit princeznu, potkat Kamenožrouta, mít medailon, a hlavně se proletět na létajícím psovi, to vše se nejednomu čtenáři NEKONEČNÉHO PŘÍBĚHU stalo metou a vytouženým snem. Pes Falco je dobrácký, obrovský, a především létající pes, který Atrejovi pomůže na jeho cestě. Byť to není ve skutečnosti pes, ale takzvaný rychlodrak, všichni jej znají jako psa. Každý by jej chtěl mít, nejen kvůli létání, ale i jeho moudrosti a roztomilosti. Právě proto patří do výčtu psů, zanechávajících otisk tlapy ve světové literatuře a v srdcích čtenářů.
Literatura má moc vytvářet světy v naší hlavě pouze díky představivosti, to je její kouzlo. Proto jsou obrazy, které vyčteme z knih jedinečné a silně subjektivní. Psů, kteří pobíhají po stránkách knih, je tudíž tolik, kolik je čtenářů. Nechme je zase běhat před našimi zraky a po našich srdcích, nechme je zachránit svět či putovat tisíce kilometrů. Čtěme.