Psí sporty IV.- PES VE VODĚ

Datum:
27.5.2021 13:43
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/toNic-Pics

Skočí váš pes do každé louže v okolí, nemůžete ho dostat z rybníka a váš bazén už nepatří vám? Možná byste mohli vyzkoušet nějaký z vodních psích sportů.

Někteří psi jsou milovníky vodních hladin, někteří se jen rádi koupou a jiné nedostanete do vody ani heverem. Pokud k milovníkům vody patříte vy i váš pes, můžete se pustit do sportů nejen na souši, ale i ve vodě. Můžete vyrazit se psem „na vodu“ (pojedete na loďce či raftu), ale tam si váš čtyřnohý parťák moc pohybu neužije. Naštěstí existují sporty, kde vyžití najdou oba vodomilové.

Skoky do vody /Dog diving

Dog diving sice zní spíše jako psí potápění, ale jde v první řadě o skoky do vody. Tento sport je poměrně mladý a vznikl v USA, odkud se rychle rozšířil a závodí se v něm i v Evropě. Je to tak jednoduché, jak se zdá, pes skáče do vody za hračkou. Soutěží se ve třech kategoriích – skok do dálky, skok do výšky a aport z vody v časovém limitu. Nic složitého na tom není a psy, kteří se tomu věnují, to baví neskonale. Účastní se především vodomilní labradoři a zlatí retrívři, kteří jsou pro vodu narozeni. Ale pokud máte milovníka mokra jiného plemene, nijak vás to neomezuje. Trénovat byste měli začít už se štěnětem, přivést ho k vodě a nechat ho v klidu osmělit. Někteří psi se vody na poprvé bojí, můžete jít tedy s nimi a ukázat jim, že je to příjemné. Hlavně na ně nespěchejte a už vůbec je nestrkejte. Mohli byste docílit pravého opaku. U dog divingu je nejdůležitější motivace pro skok, a to docílíte pouze formou hry a zábavy.

 

foto: flickr.com/andrew magill

Surfování

Pes na surfovacím prkně je sice trochu bizarní představa, ale je známá už od 20.let minulého století. Nejvíce se soutěží v Kalifornii, která je surfařským rájem. Pes může být na prkně sám nebo s člověkem. Jde o to, jak dlouho se udrží na prkně. Psovod stojí ve vlnách a pouští psa na surfu. Hodnotí se čas strávený na prkně, velikost vlny i styl surfování. Účastníci mají daný čas, během kterého předvedou to nejlepší, co umí, tak jako když surfují lidé. U nás pro tento sport úplně nejsou podmínky, ale kdybyste přece jen chtěli trénovat, můžete psa připravovat na paddleboardu. Alespoň se naučí, jak se na prkně udržet a až bude příležitost zaletět si do Kalifornie, můžete rovnou vyhrát nějakou soutěž.

 

foto: flickr.com/Port of San Diego

foto: pixabay.com/Deborah Windham

Triatlon se psem

Tento sport není čistě o vodě, ale je jeho důležitou součástí. Jde o tři disciplíny navazující na sebe – plavání, běh a jízda na kole. To vše dělá závodník se psem připoutaným k sobě. Jde o fyzicky docela náročný sport, který vyžaduje trénink, ovládání základních povelů a atletické vlohy jak psovoda, tak i psa.  Ale pokud máte alespoň průměrnou fyzičku, můžete se na svůj první triatlon vydat bez obav, stačí si vybrat vhodné vzdálenosti. Tratě nejsou určovány žádnými směrnicemi, jde o úsudek pořadatele. Můžete se třeba potkat s tratí, kde je plavání 50 m, kolo 4 km a běh 1 km, ale také s náročnější a delší tratí. Záleží, jakou obtížnost si zvolíte a jaké máte ambice. Ale sportovní vyžití je zaručeno.

 

foto: pixabay.com/Hellen Sunder

Vodní práce

Pokud je váš pes aportovací maniak, a navíc miluje vodu, můžete vyzkoušet vodní práce, ze kterých se i skládají zkoušky. Jde především o práci pro lovecké vodní psi, jako je labradorský nebo zlatý retrívr, kteří mají tuhle zkoušku jako jednu z možných zkoušek v podmínkách pro uchovnění. V tomto sportu jde o přinášení kořisti z vody (většinou se jedná o kachnu), dále třeba hledání a slídění po kořisti v rákosí, či aport se zpožděním (hodí se aport, pes se vyšle později, musí si zapamatovat směr). Lovecké pudy jsou vlastní téměř každému psu a když se k tomu připojí záliba v pobytu ve vodě, můžete si užít hodně zábavy.

 

foto: publicdomainpictures.net