Psí sporty III. - PES V PROPOJENÍ

Datum:
27.5.2021 13:43
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/ maksym kaharlytskyi

Fascinují vás psi bez vodítka, naprosto poslušní, kteří přiběhnou téměř jen na mrknutí oka? Sportů, kde se využívá takového napojení na psovoda je hned několik.

Pokud váš pes není úplně svéhlavá, tvrdohlavá a divoká povaha, která i ten nejjednodušší povel udělá až na potřetí, můžete vyzkoušet některý z následujících sportů. Všechny vyžadují nejen dlouhý a poctivý trénink, ale také důslednost, a především propojení dvou duší – psí a té vaší. Ale radost z dobře odvedené práce vám bohatě zaplatí všechno odříkání. V těchto sportech vynikají hlavně plemena pracovních psů, ale jako u každého koníčku, vše se dá dělat rekreačně a s láskou a potom bude mít radost třeba i jorkšír zakousnutý v rukávu figuranta.

Dog dancing

Tancování se psy neznamená, že si vezmete psa za přední packy a po obyváku začnete vytáčet valčík nebo polku. Jde o sport, který vyšel z obedience, ze zkoušek poslušnosti. Pes a psovod předvádí na hudební podklad řadu prvků, od obyčejné chůze u nohy do rytmu až po složité akrobatické prvky. Pes může chodit po zadních, couvat, točit se dokola a dokola, skákat snožmo, přeskakovat ruce, nohy či celého psovoda, proplétat se mezi nohama, vyběhnout po zádech a skočit salto. Možností je mnoho, představivosti se meze nekladou. Je několik disciplín, ale nejoblíbenější, jak mezi sportovci, tak mezi diváky, je freestyle, kde tanec se psem musí mít i nějaký příběh nebo téma a většinou jsou použity i rekvizity. Trénink na špičkovou úroveň je v řádu let, ale první úspěchy můžete sklízet poměrně rychle. Se psem musíte řádně nacvičit jednotlivé prvky a skládat je za sebe.

 

foto: flickr.com/perpetua

Obedience

Jak název napovídá, jedná se o závody/zkoušky poslušnosti. Nejde jen o to, jak pes umí povely plnit, ale o celkovou souhru mezi psem a psovodem. Obedience můžete skládat ve čtyřech kategoriích – od začátečníků po nejvyšší úroveň (OBZ – OB3). Jde o předvedení 10 cviků, které jsou bodovány a vyhodnocovány. Jsou to například cviky odložení v leže, odložení v sedě, chůze u nohy, přivolání, aport a podobně. Správné provedení cviků kontrolují dva rozhodčí. Cvičí se bez vodítka, v nejvyšší kategorii dokonce i bez obojku, což vyžaduje už opravdu dobrou souhru a důvěru. Pes nesmí být agresivní a ani psovod nesmí být na psa jakkoli hrubý. Tento sport vyžaduje dlouhý trénink a nejlépe je začít s ním od štěněte. Pejsek musí cviky pochopit, aby byl schopen je kdykoli provádět, ne je mít jen naučeny za sebou. Trénovat byste měli postupně a vždy jen krátký čas, dokud pes udrží pozornost. Nejde jen o pouhou poslušnost, ale o napojení se na sebe, splynutí a naprosté porozumění. Stanou se z vás nerozluční partneři.

 

foto: pixabay.com/susanne906

Obrany

Tento sport je především určen pro pracovní plemena, jako je například německý ovčák. Jde o přípravu psů na jejich pracovní činnost u policie či vojáků, ale také jej provozují plemena jiná jako relaxaci, zábavu či ukojení touhy po závodění. Rozhodně nejde o vzbuzování či podporování agrese psa vůči člověku. Figurant, na kterého jsou výpady směřovány, má rukáv, o který každému psímu účastníkovi jde. Je to kořist a hračka. Celý výcvik probíhá již od štěněte formou hry. Pokud se váš pes rád přetahuje o kus hadru či látkový suk a dokáže jej držet a nepustit, mohli by jste o obranách uvažovat. Jde o několik částí navazujících na sebe – najít a vyštěkat figuranta (ten je schovaný za jednou ze zástěn a pes jej hledá, pak zasedne a vyštěká), uhlídat figuranta (figurant stojí a pes před ním ho hlídá, nesmí se hnout), zadržení figuranta (objekt běží a pes jej musí zadržet zakousnutím do rukávu). Tento sport v sobě snoubí poslušnost, agility i aportování a je dobrým nástrojem k psychickému i fyzickému unavení vašeho parťáka. A nebojte se, nebude vám útočit na každého člověka na ulici, nejde totiž o bezcílné roztrhání útočníka. Psi berou figuranta jako kámoše, se kterým si hrají a po tréninku se s ním i mazlí.

 

foto: pixabay.com/vilve roosioks

Stopování

Je to sport velmi náročný na trénink a trpělivost, ale radost z dobře odvedené práce je k nezaplacení. Jde o stopování nebo lépe řečeno o pachové práce, kdy pes musí jít po stopě, nacházet předměty na ní dané, označit je a pokračovat dál na konec stopy. Označováním se nemyslí překrytí vlastním pachem, ale naučené označení sednutím či lehnutím. Stopy jsou různě složité, rovné či lomené, různé stáří stopy či jsou stopy cizí (tedy nepřipraveny psovodem). S výcvikem se opět může začínat již od štěněte, a to na jednoduchých rovných stopách za pomoci pamlsků. Psovod označí začátek stopy, kde dobrotu nechá, potom jde dál, zanechává za sebou kousky jídla a na konci jich nechá víc. Pes musí jít správným směrem, sbírá dobroty a na konci má odměnu. Toto je příklad úplného začátku, jak cvičit a postupně můžete ztěžovat. Stopování lze naučit jakéhokoliv psa, ovšem ne každý má vlohy pro obtížnější zkoušky. Každopádně při tomto sportu opět prohlubujete vztah mezi psem a vámi a radost ze společně stráveného času je veliká.

 

foto: pixabay.com/vilve roosioks

Pasení ovcí

Tento sport je určen především pro honácká plemena, ovšem pracuje-li váš pes rád a jste napojeni, není žádný problém vyzkoušet i tento sport. Jde o nahánění či pasení ovcí a opravdu se tu pracuje se živými zvířaty. Pes s psovodem musí odvést stádo z ohrady, provést ho danou trasou a zase zavést zpět. Psovod dává povely na dálku, nesmí se psa dotknout, ale celou trasu absolvují spolu. Závodí se na třech úrovních a samozřejmě jsou hodnoceny chyby i čas, za který se úkol splní. Trénink je vhodný zahájit již od štěněte a ideálně seznamovat pejska s ovcemi postupně. Psi, kteří pracují rádi mají tento sport jako výbornou hru a ovečky jsou odměnou. Pokud jste toužili být pastýřem se stádem, neváhejte tuto disciplínu vyzkoušet. Příroda, ovečky a váš parťák – odpočinek k nezaplacení.

 

foto: commons.wikimedia.org/CMacMilan