Psí etiketa - 6 pravidel, jak se chovat v parku

Datum:
4.9.2021 08:40
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/Mabel Amber

 

Chystáte se se psem do parku? Pak si projděte těchto šest pravidel, jak se v parku chovat, aby byli váš i ostatní psi v bezpečí a procházka se vyvedla.

Stejně jako lidé jdoucí na návštěvu, musí i pes znát pravidla slušného chování a neméně člověk na konci vodítka. Procházky a návštěvy psích výběhů a parků jsou přínosné pro psychiku vašeho parťáka stejně tak na jeho fyzický stav. Pes posiluje svaly běháním s ostatními, socializuje své chování a učí se novým věcem. Tolik čtyřnohých individuí na jednom místě však vyžaduje určitá pravidla, jinak by lehce mohlo dojít ke krizi. Schválně, jestli dodržujete všechna.

BUĎTE DOMINANTOU PRO SVÉHO PSA

Váš chlupatý kamarád musí stále vědět, že vy jste hlava rodiny a co řeknete vy, to platí. Pro návštěvu parku musí být pes dostatečně vycvičen, abyste jej mohli kdykoli přivolat a zabránit tak konfliktu. Váš parťák musí slyšet váš příkaz, i když je zrovna zabrán do hry. Můžete natrénovat povel, který jen tak někdo nepoužívá a v psím výběhu jej tedy nepřeslechne. Tak jako ve volné přírodě i tady platí, že přivolání a základní výcvik je nejdůležitější podmínkou pro vstup mezi další podobné krvelačné bestie.

NEUSPĚCHEJTE VSTUP

Většina psích výběhů má jeden vstup. Pokud vidíte, že se za bránou děje nějaká rvačka nebo se tam mačká deset jiných psů, nevstupujte. Dejte si na čas, oni určitě změní pole působnosti do jiného kouta a vy budete mít klid na vstup. Zejména pokud jdete na konkrétní místo poprvé a psy ve výběhu neznáte, nespěchejte. Za branou (kam vejdete se psem na vodítku) chvíli počkejte. Dejte psovi čas na očuchání místa a seznámení se se všemi pachy. Taky mu dejte šanci připravit se na návštěvu ostatních psů. Pokud se k vám ale začnou překotně hrnout všichni chlupáči najednou, raději jej z vodítka pusťte, ať má šanci utéct nebo se bránit.

 

foto: pixabay.com/Gerson Rodriguez

 

BUĎTE OSTRAŽITÍ

Sice je kolem vás mnoho lidí, kteří mají evidentně stejný zájem jako vy, ale psí výběh je především o psech, a ne o socializaci lidí. Dávejte pozor na psa, buďte soustředění, vždy musíte vědět, kde váš pes je a co dělá. Je to nutné i kvůli předvídání situací a případnému rychlému zakročení či odvolání. Nemluvě o hromádkách, které váš pes udělá a vy je tak můžete ihned sebrat.

 

ČTĚTE SIGNÁLY

Váš pes může být velice přátelský, ale nikdy nevíte, na jakého chlupatého darebáka narazíte. Když si psi hrají, vypadá to občas děsivě a silně to připomíná reálnou bitku. Ale nemusí to tak být. Když si chlupáči hrají, jsou uvolnění, štěkají či vrčí, ale vše lehce končí a tu radost vidíte v celém těle. Pokud je pes ale napjatý, ocas má mezi nohama nebo ho strnule drží nahoru, pokud vrčí s pysky odhrnutými a odhalenými zuby, pokud má uši dozadu, strnule sklání hlavu a zorničky se zmenšují, zbystřete a odvolejte svého psa. Pokud neposlechne na povel, zkuste použít pamlsky, někdy pomůže hlasitý zvuk jako je tlesknutí nebo písknutí, abyste odvedli pozornost. Pomáhá také hlasité volání a utíkání opačným směrem, než je váš pes. Všechna tato opatření a včasné rozpoznání signálů směřujícím k boji zamezí zbytečné rvačce.

 

BUĎTE PŘIPRAVENI ZASÁHNOUT

Někdy čtete signály, jste ostražití a děláte vše správně, a přece dojde k roztržce. Nebojte, někdy se bitka uklidní stejně rychle jako začala. Psi si jednoduše vysvětlují postoje, názory a postavení. Většinou takováto neškodná rvačka skončí během několika sekund. Pokud uběhlo víc než pár sekund a psi jsou stále v sobě, pokuste se je dostat od sebe. Použijte nějaký klacek, který mezi ně strčíte a pokusíte se svého nebo druhého psa odtáhnout. Nevstupujte mezi ně ani tam nestrkejte ruce. Mohli byste dojít k úhoně. Pokud se vám nepodaří ani takto ukončit boj, musíte s majitelem druhého psa zasáhnout razantněji. Například oba vezměte psy za zadní nohy jako trakař. Když přestanou mít pevnou půdu pod nohama, rychleji se pustí. Nechytejte psa za krk ani kůži na něm, mohl by vás ze setrvačnosti kousnout, a to nechce ani on ani vy.

 

foto: unsplash.com/MChe Lee

 

Chraňte svého psa

Psí park nebo výběh je plný čtyřnohých kamarádů, se kterými se váš pes může vydovádět. Fluktuací těchto tvorů je ale park také plný různých bacilů, bakterií a parazitů. Nechoďte do psího výběhu, pokud váš pes nemá všechna očkování, nemá ochranu proti klíšťatům a blechám nebo je sám nemocný. Stejně tak nenavštěvujte takováto místa se štěňaty do 6. měsíce. Jednak nejsou většinou očkovaná a odolná, naopak jsou náchylná na lapení nějakého neduhu, ale také je mnoho psů, pro které jsou mrňata otravná a nemusí se k nim vždy chovat hezky.

Dílčích pravidel psí etikety v parku je mnohem více, ale těchto šest je základních pro strávení hezkého času v parku. Samozřejmě všechna tato opatření platí v případě, že máte psa, který není konfliktní, prchlivý a umí vycházet s ostatními psy i lidmi. Pokud nemáte takové zvíře a je spíš bojácné a větší množství lidí, psů a pozornosti mu vadí a má strach, nechoďte do výběhu. Zapracujte nejdříve na výcviku a odstranění těchto neduhů. Vstoupit s takto nevyrovnaným psem do místa s mnoha dalšími jedinci by mohlo mít velmi špatné následky. A možná má váš parťák zkrátka takovou povahu, v tom případě se může stát, že se na místa s velkým počtem psů prostě nepodíváte a zbydou vám jen vycházky v lese či na poli nebo počkat až v parku nikdo není. I to se stává a neznamená to, že musí být zákonitě váš pes zlý. Jen je prostě introvertní a samotářský a nepotřebuje hromadu cizích chlupů kolem sebe. Nabuďte na sebe ani na něj příliš přísní a užívejte si jiné alternativní chvilky na čerstvém vzduchu.

 

zdroj informací: 

Dog Park Etiquette Rules You Should Never Break | Reader's Digest (rd.com)

5 Tips for Fantastic Dog Park Etiquette | Purina® Canada