Průjem u psů: Na co dávat pozor a co dodržovat

Datum:
22.5.2021 20:12
Autor:
Jiřina Houžvičková

zdroj: unsplash.com/JCGelidon

 

Průjem netrápí psa pouze po zdravotní, ale i po psychické stránce. Rozhodně je potřeba ho řešit a hlídat. 

zdroj: unsplash.com/AlbertVincentWu

 

Průjem u psa nemusíme konzultovat s veterinářem hned po jedné řidší stolici. O střevní potíž se jedná tehdy, když váš pes jde už potřetí během dne, je nervózní a celkově není ve své kůži. Rozhodně tento stav není dobré podcenit a je třeba ho řešit. 

PŘÍČINY

Jednou z hlavních příčin průjmu je strava. A nemusel váš pes zrovna sežrat nic zkaženého nebo otráveného. Psi totiž špatně reagují i na stravu, kterou normálně ve svém jídelníčku nemají. Jako další spouštěč mohou být viry, infekce, bakterie, léky (například i po očkování), nemoc nebo stres. 

JAK POZNAT PROBLÉM? 

Každý pejskař pozná, že se jeho parťák chová jinak, než obvykle. Když psa trápí průjem může být přešlý, kručí mu v břiše a trápí ho nadměrná plynatost. Také bude vyžadovat častější venčení a může mít i sníženou chuť k jídlu. 

LÉČBA 

Stejně jako u lidí, i u psů je třeba hlídat příjem tekutin. Může dojít k dehydrataci. V případě, že se nejedná o akutní průjem, není třeba ho nějak radikálně řešit. Odejde stejně rychle, jako přišel. Je vhodné nasadit dietu a dodržovat pitný režim. Rychlým pomocníkem od problémů jsou probiotika. V případě, že průjem přetrvává nebo se objeví krev ve stolici, měl by psa co nejdříve zkontrolovat veterinář.

zdroj: unsplash.com/JesseSchoff

 

NA CO DÁVAT POZOR A CO DODRŽOVAT

  • Dostatek pitné vody

  • Barva stolice, případně krev ve stolici 

  • Dieta - prvních 12 - 24 hodin hladovka, poté vařená rýže s kuřecím masem po malých dávkách. Hlídejte psa aby nepozřel něco jiného. Vynechte pamlsky

  • Klidový režim 

  • V případě zhoršení ihned kontaktujte veterináře