Proč vás váš pes neustále pronásleduje?

Datum:
7.2.2022 12:50
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pexels.com/Helena Lopes

Jen se zvednete z gauče, hned je vám váš chlupáč v patách. Nemluvě o návštěvě toalety či obyčejném vaření. Pořád se vám plete pod nohy. Je to snad nějaká nemoc?

 

Mít oddanou lásku svého čtyřnohého mazlíka je snad cílem každého pejskaře. Chtít s nimi trávit veškerý čas, mazlit je a stát se pro ně tak důležitými, že nás neopustí a budou nám věrni. To je romantická představa, ale co když se z neustálé touhy po přítomnosti stane zlozvyk? Začne  vás to obtěžovat, je vám to nepříjemné a cítíte se skutečně pronásledováni. Jsou určitá plemena, která na příchylnost trpí více, jiná jsou velmi samostatná. Ale proč se vlastně někteří psi lepí na své pány? Důvodů je několik.

Je to štěně

Pokud jste si přinesli pejska mladšího než 12 týdnů, pojal vás pravděpodobně za svého rodiče a nehne se od vás. Jste jeho jedinou rodinou, jste alfa a omega jeho světa a ve svém krátkém životě toho víc nepoznal. Ale nebojte, na rozdíl od hus, kterým to vydrží celý život, u psů to s dospíváním přejde a začne se věnovat jiným záležitostem. Třeba vašim botám.

Rutina

Pokud chodíte s parťákem v pravidelné časy ven, ve stejnou hodinu jej krmíte či podnikáte jiné aktivity, pes bude onu činnost očekávat a vyžadovat. Sice nemají hodinky, ale čas svým způsobem vnímají. Takže pokud vás pejsek najednou pronásleduje, zamyslete se, jestli jste něco nedělali právě v tuto dobu a neměli byste mu třeba dát najíst.

foto: unsplash.com/Drew Coffman

Pozornost

Častým pronásledováním si naši psi říkají o pozornost. Chtějí pohladit, hrát si, chtějí na vás skočit nebo se jen ve vaší přítomnosti schoulit do klubíčka vedle vás. A bývá tomu tak, i když mají podle vás pozornosti dostatek. Některá plemena to prostě takto mají a nemůžou se vás nabažit. Především ta, která jsou vyšlechtěna jako společníci bez jiného druhu práce. Každopádně zkuste se na ně nezlobit, i negativní reakce, jako vztek či křik, je kýžená pozornost a tím jen upevňujete toto nevhodné chování. Naopak je zkuste odměňovat, když si vás chvilku nebudou všímat.

Strach

Někteří chlupáči se vás drží jako klíště, pokud mají z něčeho obavu. Ať už je to bouřka, ohňostroj nebo hlučná sousedovic sekačka. Nenechají vás vzdálit se, dokud ohrožení nezmizí. Jste jejich jediný pevný bod v tomhle hrůzostrašném světě a jedině s vámi jsou v bezpečí. Samozřejmě každého těší, když může být někomu nápomocný a užitečný, ale v těchto případech je potřeba, aby se pes těchto situací nebál až tak panicky. Mohlo by se to zhoršovat a vést k útěku či zranění. Zkuste najít příčinu strachu a snažte se v nastalé situaci zachovat klid, smát se a hrát si, prostě dát psovi najevo, že se nic neděje. Tak pochopí, že je vše v pořádku a ke strachu není důvod.

Snaží se vám něco říct

Pokud za vámi začne váš mazlíček chodit z ničeho nic, může vám dávat najevo, že se někde něco děje. Snaží se vám něco říct, něco naznačit. Zkuste na chvíli pronásledovat vy jeho a třeba vás dovede k nějakému cíli. Může to být prázdná miska na vodu, potřeba jít se venčit, zaseknutá hračka či návštěva za dveřmi. Ovšem někdy také nárazové pronásledování může znamenat nadcházející nemoc, pejsek se necítí dobře a chce vám to říct. Preventivně tedy můžete navštívit veterináře a následně mít svého psa za věštce.

Separační úzkost

Mnoho chlupatých parťáků nezvládá odloučení od svého pána. Nerozumí tomu, že je to jen dočasné a mají pocit, že jste je snad opustili navždy. Někdy se snaží prokousat ven, jindy vyjí na celou ulici anebo ničí domácí zařízení. A po vašem návratu se od vás nehnou. Prostě si vás hlídají, abyste už neodešli nikam bez nich. Může se to upravit po pár minutách samo, je to jen krátkodobý záchvat nutnosti vaší lásky, ale také se může vytvořit naprostá závislost a pes už vás z dohledu nepustí. Naštěstí se s tím dá pracovat. Když vyřešíte separační úzkost správným nácvikem a trpělivostí, vyřeší se i následná neustálá přítomnost psa v patách.

foto: pixabay.com/Rebecca Scholz

Stáří

U starších psů se mohou často rozvinout syndromy kognitivní dysfunkce, jednoduše psí demence. Je to způsobeno degenerací mozku, pes je dezorientovaný, změní se mu cyklus bdění a spánku a trpí také úzkostnými stavy. V takovém případě pronásledují jedinou osobu, kterou znají a můžou si s ní být jisti. Bohužel je stáří i pro chlupáče nepříjemné a ať už jde o pronásledování vás kamkoli, protože mají strach, nebo jiné změny v chování, je nutné řešit to s veterinářem. Může to být důsledek závažnějších zdravotních problémů.

 

Ať už je váš pes vystrašený, mladý nebo se nudí, vaši přítomnost miluje a vy jeho taky, jen to musí mít meze. Naštěstí ve většině případů jde o nevhodné chování, a tedy správným zacházením, správným cvičením a s trochou práce se můžete nepříjemného „klíštěte“ zbavit a mít doma sebevědomého a samostatného psa.

 

 

 

Zdroj informací:

https://www.greatpetcare.com/dog-behavior/6-reasons-your-dog-follows-you-everywhere/