Proč psi žerou kamení?
14.7.2021 08:47
Kateřina Veselá
foto: unsplash.com/Dan Campbell-Robinson
Znáte to, dáváte pejskovi ty nejlepší pamlsky, ale jakmile vyběhne ven začne se cpát kamením. Proč tomu tak je? A může to být nebezpečné?
Asi každý z majitelů psů zažil ten pohled – pes žeroucí kamení. Nebo třeba zbytky betonu či omítky. Zprvu je to zábavné, takový vtip, ale potom člověku dojde, že to asi není normální a že to nebude dělat psímu tělu dvakrát dobře. Navíc, pokud se tato situace opakuje, začnete být zoufalí a každou procházku se modlíte, aby z toho nic nebylo. A stále vám vrtá hlavou, proč to jen ti psi jí, když to s masem nemá pranic společného. Důvodů je hned několik.
Syndrom PICA
Jedná se o nemoc, která se objevuje i u lidí. Postižený má nutkavou potřebu jíst zvláštní věci, často i nepoživatelné předměty jako kameny, hlínu, písek, špínu, kousky oblečení i výkaly. Název tohoto syndromu pochází z latinského jména pro straku, která také sní všechno možné. Pokud vidíte svého psa žrát cokoli zvláštního, nemusí to hned znamenat, že trpí touto poruchou, zbystřit byste ale měli, zvláště pokud to trvá déle než měsíc.
Problém v chování
Pojídání kamení a jiných nežádoucích předmětů může mít taky původ v chování. Pes na sebe chce upozornit, cítí se osaměle, má deprese, je ve stresu nebo se nudí. Tím, že si dá kameny do tlamy, případně je i spolkne, vám naznačuje, že není něco v pořádku a domáhá se vaší pozornosti.
Zdravotní potíže
Může se jednat také o zdravotní potíže. Pes si pojídáním kamení doplňuje nedostatek minerálů, nejčastěji se mluví o vápníku, ale mohou chybět i jiné látky. Také můžou být na vině paraziti, kteří vysávají živiny z nositele a pes je musí nahrazovat.
foto: pixabay.com/Renatolaky
Pokud se domníváte, že jezení kamenů není jen náhodná záležitost, že by mohlo jít o cokoli jiného než chvilkovou zábavu, navštivte veterináře. Ten z různých testů zjistí, co pejskovi chybí, přebývá, zda je to psychické či pouze náhodné. S návštěvou doktora neváhejte, pojídání kamenů samotné je velmi nebezpečné a může způsobit mnoho dalších problémů.
Ucpání střev - pojídáním kamenů si pejsek velice lehce může způsobit zácpu, která je nejen nepříjemná a bolestivá, ale taky ohrožuje život vašeho chlupáče. Střevo se ucpe jedna dvě a bez lékařského zákroku není možné cestu zpřístupnit. Pokud máte pocit, že váš pes spolkl něco nestravitelného, pozorujte jej pečlivě, může začít zvracet nebo být letargický. V takovém případě neváhejte a volejte veterináře.
Protržení žaludku či střeva - při spolknutí ostrého kamene může dojít k poranění trávících cest, v nejhorším případě k protržení žaludku a následné sepse. Pokud váš pes po sežrání předmětu zvrací, má průjem, nepije, kňučí či má bolesti, je nejvyšší čas volat pomoc.
Poškození chrupu - dalším problémem spojeným s pojídáním kamenů je poničení zubů. Při kousání tvrdých kamenů může dojít k naštípnutí či zlomení celého zubu a nutná následná lékařská pomoc. Zuby se pejskům opravují v narkóze s čímž jsou spojeny další možné komplikace.
Podrážděný žaludek - nejlehčím trápením při pojídání šutrů je reakce žaludku. Stačí i jen malý kamínek a může vyvolat zvracení nebo průjem.
foto: unsplash.com/Christian Lue
Jak je vidět, kameny v břichu nejsou nic příjemného a rozhodně nepřináší téměř žádné benefity. Proto je lepší pojídání nepoživatelných věcí zabránit. Ale není to vždy jednoduché a okamžité.
Jiné místo na venčení
Pokud váš pes jí kameny na procházce, zvolte jiný směr cesty nebo zcela změňte prostředí, kde pejska venčíte. Najděte si park, kde nejsou kameny v dosahu, pouze tráva. Pokud pejska lákají kamínky na cvičáku, můžete cvičit doma nebo si pronajmout vlastní prostor zcela bez těchto tvrdých pokušitelů.
Změnu chování
Je-li důvodem chybné chování, můžete nabídnut psovi alternativu k jeho normálním zvykům. Vezměte s sebou na procházku pamlsek nebo oblíbenou hračku, se kterou si bude hrát a nosit si ji místo kamenů. Důležitá je silná pozitivní motivace, hodně her a odvádění pozornosti a parťákovi brzy dojde, že vy a hračky jsou lepší než tuna štěrku.
Medikace
Pokud veterinář zjistí, že jezení kamenů je způsobeno nějakým nedostatkem ve výživě či dokonce parazitem, bude na místě nasadit léky. Možná bude stačit upravit jídelníček, zařadit do něj doplňky stravy, které chybějící látky dodají. Když ne, poperete se s parazity díky lékům a problém bude vyřešen.
Mentální stimulace
Pokud máte jistotu, že se nejedná o žádnou nemoc, žádného parazita ani chybějící minerály, jde tedy pravděpodobně o problémové chování. Tomu můžete zabránit pořádným výcvikem. Nemyslíme tím, že pouze vychovaný pes nejí kameny, ale je třeba psa unavit. Přesněji řečeno unavit mu hlavu. Je mnoho psů, kteří dělají nepředložené věci z nudy, zvláště pak ti velmi aktivní, pokud si nemají kde vybít přebytek energie. Můžete cvičit základní povely, učit se triky, zkusit agility nebo třeba logické hračky pro psy. Cokoli, co vašemu chlupatému kamarádovi zatíží hlavu a odvede ho od „blbostí“ má smysl.
Pozornost
S výše zmíněným souvisí i dostatek pozornosti. Pokud váš pejsek trpí depresemi a pocitem, že je sám, je logické, že na sebe upozorňuje pojídáním něčeho, co se vám nelíbí. Začnete ho peskovat nebo mu tahat kamínky z tlamy a tím mu věnujete náležitou péči a pozornost. Zkuste se zamyslet, jestli vašemu parťákovi nechybí právě váš čas a vaše láska. Už jen cvičením navíc zamezíte nežádoucím pocitům a skoncujete s kamenožrouctvím.
Ať už váš chlupatý přítel pojídá kamení z nudy či si nemůže pomoci, řešení existují a vy můžete dosáhnout toho, že to skončí. Chce to jen trpělivost a citlivost, vnímat potřeby svého psa, snažit se o zlepšení jeho stavu s láskou a změna se dostaví. Neočekávejte ji okamžitě, ale stane se to a vy budete se svým psem trávit zase šťastnější a zdravější život.