Proč psi vyjí

Datum:
29.11.2021 19:49
Autor:
Kateřina Veselá

 foto:pixabay.com/Marcel Langthim

Když odejdete z domu, slyšíte za dveřmi urputné vytí, jako nějaké krvelačné bestie z Baskervillu. Dělá to schválně nebo za to nemůže?

Je úplněk a na kopci sedí vlk, hrdlo zdviženo k nebesům a pronikavý hlas jeho vytí se rozléhá do krajiny. Tak asi vypadali předci našich domácích mazlíčků, ale i oni umí pořádně zavýt. Samozřejmě jde o formu komunikace, ale pes se domestikací stal bytostí samotářskou, respektive jeho smečkou jsou lidé a ti mu vytí neoplácejí. Co tedy chce váš chlupatý parťák vytím sdělit?

Naváděcí maják

V přírodě vlci i divocí psi vyjí po lovu, aby ostatní členy smečky sehnali zpět dohromady. Les je veliký a zatoulat se mezi stromy není těžké. Proto vůdčí jedinci svolávají ostatní vytím, které je slyšet na hony daleko, jako takový strážný maják, navigace nebo GPS lokátor. Přivede všechny na správné místo. Může ale tento efekt očekávat i pes ve vašem bytě? Určitě! Jelikož vy odejdete z domu, snaží se vás vytím nalákat zpět k sobě, do centra jeho domova, zpět do smečky. Co když jste ztraceni a on je jediná vaše záchrana?

 

foto: pixabay.com/Alexas_Fotos

Označení hranic teritoria

Vlci vytím oznamovali cizinci, že překračuje hranice jejich teritoria, varují, že jsou přítomní a bude zle. V domácích podmínkách vytí na obranu vlastního prostoru v chlupáčích zůstalo. Někteří u dveří štěkají, jiní vyjí, varují tak neznámé osoby, že jsou doma. Ale jistě znáte i případy, kdy se rozvyje celá vesnice, když začne jeden – ano, stále jde o hájení místa. Každý oznamuje TADY BYDLÍM JÁ, JDI JINAM! Slušně řečeno.

Emoce a pozornost

Samozřejmě, každý živý tvor potřebuje dostatek lásky, péče a pozornosti. Má-li toho všeho váš pes dostatek je z každého pohledu subjektivní. Pokud chodíte do práce a denně necháváte psa doma, je jisté, že si chlupatý člen rodiny rozhodně nemyslí o dostatku pozornosti nic lichotivého. Psi mívají separační úzkosti, smutky i deprese a vytí může být varovný signál, že to přijde anebo výsledný projev zmíněných emocí. Výt však může váš pes i jen z čiré chuti upoutat pozornost. Tak jako pláč dítěte i tento psí zvuk vyvolává ostražitost a hned se běžíte podívat co se děje. Věnujete tak psovi to, po čem toužil a při nedostatku ostražitosti se z toho může stát pěkný zlozvyk.

Komunitní chování

Další možností, proč psi vyjí, je touha být součástí komunity, dělat věci společně. Říkáte si, že vy přece doma nevyjete, ale určitě jste si všimli, že mnoho psů spustí vytí, když začne houkat siréna nebo se spustí silný alarm, některé psy vyprovokuje hlasitá hudba jiné zas hudební nástroj či zpěv. A psi se prostě přidají. Chtějí se účastnit události, a navíc je to pravděpodobně baví. Schválně, zkuste najít, co rozvyje vašeho psa.

 

foto: unsplash.com/Diryan Rajveer Rana

Bolest

Jelikož čtyřnozí parťáci nejsou silní v pláči ani v křičení, mají velice malou škálu prostředků, jak dát najevo, že se jim něco stalo, že je něco trápí a bolí. Proto nemusí vytí vždy znamenat otravnou záležitost, kterou kvůli sousedům musíte co nejrychleji ukončit. Někdy může toho psí fňukání znamenat i fyzickou újmu a váš drahý mazlík se vám snaží jen napovědět, že je něco špatně.

 

Vytí je jednoduše záležitost zděděná od předků, má mnoho možných vysvětlení a jistě se jich najde ještě víc, než jsme uvedli. Některá plemena dokonce vyjí, protože prostě neštěkají. Je to jejich komunikační kanál a nám nezbývá, než se naučit poslouchat tyto zvuky jako líbeznou hudbu a krásný osobitý zpěv našich milovaných parťáků.

 

zdroj:

https://www.dogster.com/lifestyle/why-do-dogs-howl-dog-howling