Proč psi očichávají zadky?
21.2.2022 19:49
Kateřina Veselá
foto: unsplash.com/Sofia Shultz
Vidíte to denně, váš pes přiběhne k jinému a hned mu zaboří čumák pod ocas. Vypadá spokojeně, ale vy se hanbou propadáte. Proč to vlastně dělají?
Psi a lidé jsou si v mnohém velice podobní a čím déle spolu žijí, tím jsou si i podobnější. Jsou ale stále věci, ve kterých se diametrálně odlišujeme. Jednou z nich je právě pověstné očichávání zadků. Psi to dělají ze zcela informativního důvodu. Díky očichání zadní části těla zjistí o svém novém příteli vše, co potřebují – věk, zdravotní stav, jídelníček, náladu, hormonální rozpoložení, majitele a také, jestli se už někdy potkali. Často se očichávání připodobňuje k podání ruky u lidí, ale nevím jak vy, já většinou, krom síly stisku, nepoznám vůbec nic.
Ale naši chlupáči nemají obyčejný čenich. Lidé mají asi 5 miliónů čichových buněk v nose, psi jich mají 150 až 300 miliónů, podle plemene. To znamená, že jejich čich je výrazně, ale opravdu výrazně lepší než ten náš. Navíc mají další čichový aparát kromě nosu, a to je Jacobsonův orgán. Nachází se na horním patře psí tlamy a je klíčem pro získávání informací z psího pozadí. Nejde totiž o pachy jako takové, ale o chemický rozbor těchto pachů, na jejichž základě pes detekuje emoce, zdravotní stavu a ostatní důležité informace o protějšku.
foto: unsplash.com/Egor Myznik
A proč právě zadek? V řitním otvoru psů se nachází anální žlázky, které obsahují maz a potní žlázy a vylučují silně zapáchající aroma, které lidem smrdí, ale pro psy je jako plynný životopis. Když čichají k zadku, neřeší zápach stolice, ten nevnímají nebo ho umí vytěsnit, necítí pachy jako my. Co je zajímá jsou feromony, aerosolové hormony, které jsou pro každého chlupáče originální a jedinečné, jako otisky prstů. Taková místa mají psi i v oblasti uší, ale aroma análních váčků je silnější. Navíc, přiblížit hlavu k hlavě cizího psa, to si říká o pořádné zakousnutí.
Lidé feromony necítí. Rozhodně ne vědomě a rozhodně ne tak velkou škálu, jako naši čtyřnozí parťáci. Ovšem podobné pachové stopy zanecháváme taky. Naše apokrinní (potní) žlázy se nacházejí v podpaží a v tříslech, takže pokud vám cizí pes očichává rozkrok, vězte, že nejde o nevychovaného jedince, ale o velmi zvídavého chlupáče, který se chce s vámi seznámit a něco se o vás dozvědět.
foto: unsplash.com/freestocks
Někteří chlupáči čichají více, jiní méně. Nemusí to znamenat, že zrovna váš čmuchal je nějak narušený. Někdo je prostě více přátelský, někdo společnost nevyhledává, někomu stačí pach na dálku a někdo zase touží vědět všechno a hned. Psi se liší jeden od druhého stejně jako lidi, takže si nezoufejte. Váš pes je prostě přátelský a nemáte se za co stydět. A kdo ví, kdyby lidé uměli zjistit o ostatních tolik informací v jednom čuchnutí, třeba by bylo na světě líp.
Zdroj informací:
https://www.thefarmersdog.com/digest/dog-sniffing-butts/
https://animals.howstuffworks.com/pets/dogs-sniff-butts.htm