Proč psi leží na slunci? Vysvětlení je naprosto jednoduché

Datum:
26.7.2021 09:42
Autor:
Kateřina Veselá

 Foto: unsplash.com/Hanne Van Oeckei

 

Je teplý den, a i přes to si váš pes jde lehnout na sluncem zalité místo. A vám je horko za něj. Proč to ale dělá? A nemůže mu to ublížit?

Snad každý majitel psa si někdy ťukal prstem na čelo a myslel si něco o bláznivém čtyřnožci. Přece v horkých letních dnech nemůže být normální, aby si pes lehal na přímé slunce. Zvlášť u psů s velkou srstí anebo speciálně ti úplně černí. Přece se musí uvařit ve vlastním kožichu a vlastní šťávě. Ale není to tak dramatické, jak se může zdát a vysvětlení je velice jednoduché.

My, lidé, máme potřebu se čas od času vyhřát na slunci, někteří milují polehávání na pláži a opékání se, jiní jen letmé dobití baterek. A není to jen z důvodu prohřívání kůže a kostí, ale především z důvodu získávání vitamínu D, který je velmi potřebný pro správný vývoj i fungování lidského těla. A stejně tak to mají i naši čtyřnozí kamarádi. I jejich těla potřebují dostatek vitamínu D a pro jeho vytvoření musí trávit čas na slunci. Jelikož ale mají povětšinou srst a chlupy, není jejich absorpce tak snadná, jako u člověka.

 

foto: unsplash.com/Brina Blum

 

V hlubších vrstvách kůže syntetizuje sluneční záření a přeměňuje se ve vitamín D (velmi zjednodušeně řečeno). Kůže produkuje olej, který v reakci s UV zářením vytváří vitamín D a posléze se vstřebává kůží do těla. Psi ale mají mnoho chlupů a ačkoli je chemická reakce stejná, přes jejich srst nedojde ke vstřebání vitamínu D a zůstává tak na povrchu. Chlupáči jej tedy do těla vpraví ústy - olizováním svých chlupů a tlapek. Proto také po jejich opalování následuje zdánlivě hygienická chvilka, ale to se jen snaží doplnit nedostatek vitamínu D.

Tento vitamín je stejně potřebný jak u člověka, tak u našich chlupatých přátel. Je důležitý pro správný růst a vývoj kostí a také pro správné ovládání svalů. Naši mazlíčci jej získávají především z potravy, ale umí si ho vytvořit i sami, právě takovýmto sluněním. Při nedostatku vitamínu může docházet k řídnutí kostí či k jejich deformacím. Proto dbejte zvýšené pozornosti, pokud váš pes bývá na slunci často a při pochybách konzultujte zdravotní stav s veterinářem. Existují samozřejmě vitaminové doplňky, není tedy těžké dosáhnout správné hladiny.

foto: pixabay.com/ivabalk

 

Stejně tak buďte obezřetní s časem, který na slunci váš pes stráví. Tak jako u lidí, i psi si můžou přivodit úpal nebo spálit kůži. Přesvědčte se, že má přístup ke stínu či chladnému místu a dohlídněte na dostatek vody, v nejkrajnějším případě psa ze slunce odvolejte. Můžete mu dopřávat postupné dávky vitamínu D, a to procházkami po slunci, tím si zajistíte vitamínu dost a nemusíte se bát přehřátí, jen nevycházejte v přílišném horku. Se sluncem je to jako s ohněm, je to velice dobrý sluha, ale velmi zlý pán.

Až se budete tedy příště divit, jak to, že se váš pes na slunci ještě nerozpustil, vzpomeňte si na vitamín D a klidně si lehněte na chvilku vedle něj. Uděláte něco pro své zdraví, o vzájemném vztahu ani nemluvě.

 

Zdroj informací:

 https://www.puppyleaks.com/dogs-love-to-lay-in-the-sun/

 https://blog.theanimalrescuesite.greatergood.com/why-dogs-like-laying-in-sun-2