Přišel váš pes o sluch? To není tragédie!

Datum:
11.3.2019 16:14
Autor:
Lenka Lvíčková

 

Mezi ně například patří i ztráta sluchu. Za ní může stát řada příčin. 
Jednou z nich je přirozené stárnutí. Tak jako špatně slyší staří lidé, mohou nedoslýchavostí trpět i naši mazlíci staršího data narození. Smyslové orgány u psů jinými slovy oslabují stářím jako u lidí.

Opravdu váš pejsek neslyší?

V první řadě musíte zjistit, zda se sluchové problémy vašeho pejska skutečně týkají. Za tím, že hned nepřiběhne na vaše zavolání, totiž může stát i jeho neposlušnost. Zkrátka má na práci něco zajímavého a k vaší noze se mu jednoduše nechce. Pokud i přesto máte pochybnosti, existuje několik způsobů, jak zjistit, jestli je sluchový orgán vašeho mazlíka v pořádku, či nikoliv.

Sluch pejska si otestujte

Jedním z nich například je, že vyčkáte, až pejsek usne a pak se ho budete snažit probudit nějakým hlasitým zvukem. Můžete zazvonit zvonkem, zapískat píšťalkou nebo třeba vydat ránu dvěma pokličkami. Začněte tišeji a ránu zesilte jen v případě, že pejsek neuslyší. Jinak byste ho mohli vylekat. Pokud nezareaguje, s velkou pravděpodobností má skutečně problémy se sluchem. 

Zhoršování sluchové ostrosti

Ztráta sluchu vašeho mazlíka může být buď částečná, nebo celková a často za ní stojí tzv. anomálie sluchového aparátu, jako je například zánět zvukovodu a s ním spojený vestibulární syndrom. Problémy se sluchem ovšem bývají znakem i vážnějších onemocnění, jakými jsou mozková encefalitida, mozkový nádor či cévní mozková příhoda. Nejčastěji se ovšem potíže se sluchem stejně jako u lidí vyskytují v souvislosti s přibývajícím věkem. Jazykem veterináře řečeno se jedná o zhoršování sluchové ostrosti. 

Jak se o hluchého pejska postarat?

Zatímco ztrátu sluchu způsobenou chorobou je třeba řešit primárně její léčbou, s pejskovou nedoslýchavostí způsobenou vysokým věkem je třeba se spíše smířit. Pro zvíře žijící v přírodních podmínkách je sice ztráta sluchu těžký handicap, pro domácí psy oslabený sluch a hluchota tragédii znamenat nemusí. Větší nároky spíše než na pejska samotného budou kladeny na vás coby jeho páníčka. 

Na pejska musíte dávat větší pozor!

Na pejska v první řadě budete muset dávat větší pozor. Obzvláště v městském provozu ho budete muset venčit jedině na vodítku. On totiž blížící se automobil neuslyší a bude tak vystaven mnohem vyššímu riziku srážky s vozidlem či cyklistou. 

 

Zvukové povely nahraďte neverbálními

Druhým krokem bude nahrazení zvukových povelů povely neverbálními. Jedná se o tzv. povely řečí těla, jako jsou různé formy upažování a vzpažování. Tyto povely rozumné učit i pejska, jehož sluch je v pořádku. Pravděpodobnost, že se totiž potíže se sluchem u vašeho pejska dříve či později projeví, totiž není nezanedbatelná. A na to je dobré se připravit. Horší pak bude, pokud se u pejska zároveň projeví i potíže se zrakem, ale o tom zase jindy.