Přelom léta a podzimu ve znamení záškodníků aneb na co si dát pozor

Datum:
4.9.2019 16:41
Autor:
Kateřina Lulkova

Jde o typický problém v období, kdy se pomalu ale jistě loučíme s létem a vítáme první podzimní dny. Čas, který je sice ideální pro užití si delších procházek, neboť již nehrozí horké dny, ale na druhou stranu nastává doba, kdy pes může být napaden jistými parazity, jako je sviluška či kloš.

Na přelomu léta a podzimu mohou psa napadnout svilušky, kloši. O co se jedná, jak to poznat, jak je možné se chránit?

Jedná se o zevní parazity, kteří dokáží potrápit psa a znepříjemnit život také jejich majitelům. V srsti se totiž přenášejí i doby bytu. Je čas se seznámit s těmito parazity blíže a vědět, jak náležitě nad nimi vyzrát a především pomoci svému psímu kámošovi.

Sviluška podzimní

Sviluška vypadá jako takový miniaturní pavouček. Jedná se o roztoče, který je blízce příbuzný klíšťat. Dospělý jedinec dosahuje délky půl milimetru. Zbarvení může být červené, černé, hnědé či světle zelené. Samička naklade vajíčka a larva pro své přežití parazituje právě na živých tvorech. Přichytí se na kůži psa a svými příústními končetinami pokožku nařízne a do této ranky zároveň vypustí své jedovaté výměšky, které naštípí tkáň hostitele a touto směsí se živí.

Napadená tkáň vyvolá zánět, jenž se projeví jako malá červená skvrna. Postižené místo psa velmi svědí, proto nejčastěji tento problém odhalíte a zároveň je patrným symptomem urputné drbání psa. Těmto parazitům se velmi dobře daří ve vlhčím prostředí, zejména v nízkých keřích, trávě, parku, lese, ale setkat se s tímto nepřítelem pro psa i pro člověka je možné taktéž doma na zahradě.

U psa se larva nejčastěji uchytí na tlapkách – mezi prsty, pod ocasem, okolo tlamy, uší, očí či pod krkem. Nejúčinnější je, pokud po procházce inkriminovaná místa psa opláchnete vodou. Pokud se s tímto problémem setkáte, tak léčba spočívá v použití přípravků na bázi pyrethroidů. Rovněž je možné použít ocet, kdy na litr vody se použije jedna lžíce octa a to vetřít do srsti psa, nechat zaschnout. Opakovat můžete klidně i 3x v týdnu.

Kloš jelení

V tomto případě se jedná o malou placatou mouchu, kvůli vzhledu má přezdívku „létající klíště“. S klíšťaty má však v reálu společné pouze to, že se také živí krví. Kloš napadá nejen psy, ale i lidi, koně apod. Na jeho kousnutí může být pes alergický. Pozitivní je, že jeho škodlivost je však nízká, spíše je obtížný, než nebezpečný. Bodnutí není bolestivé, ale štípanec může psa svědit dva i tři týdny.

Kloš je cca 3až 4 mm velký živočich mající ploché tělo, šest končetin a hnědé zbarvení. Končetiny jsou opatřeny drápky, díky nim se dokáže pevně udržet na kůži či v srsti zvířete. Vyskytuje se v lese. Mladí kloši se líhnou zejména od začátku září do cca konce listopadu. Kloše na psovi se zbavíte použitím postřiku s obsahem pyrethroidů.