Podzimní počasí: Jak a do jaké míry se může podepsat na zdraví psa
11.9.2019 13:30
Kateřina Lulkova
Podzimní nevlídné, sychravé, deštivé počasí má vliv i na naše čtyřnohé kamarády. Přestože psa nemůže postihnout klasická sezónní chřipka, jako je tomu u lidí, nicméně i jeho dokáže potrápit „virové onemocnění“. O co se jedná, jak se projevuje a v čem spočívá léčba a potenciální prevence?
Barevný a zrádný podzim
Podzim dokáže nádherně zbarvit listy na stromech. Podzimní procházky se čtyřnohým kamarádem jsou balzámem na tělo i duši. Období, které však dokáže přivodit nachlazení, kdy pes kašle, kýchá apod. Souhrnný název pro toto onemocnění je psincový kašel. Jde o nakažlivé onemocnění, které na druhou stranu při včasném odhalení a náležitém opatření psa odezní během 4 až 9 dní.
Psincový kašel je kapénkovou nákazou, kdy se psi nakazí jeden od druhého výměšky dýchacích cest a hleny. Větší pravděpodobnost je na místě s vyšším výskytem psů, jako jsou výstavy, cvičiště, psí školky apod. Člověk se od psa touto virózou nakazit nemůže.
Základní symptomy a pomoc ze strany majitele
Inkubační doba onemocnění nebývá delší jak 9 dní. Kromě typických příznaků, jako je záchvatovitý kašel psa vyvolávající dojem, že má „něco“ v krku, zhoršení kašlání při námaze, vodnatý či hlenovitý výtok z nosu nebo z očí. V těžších případech se může přidat apatie, nechutenství či teplota.
Náchylnější a rizikovější skupinou jsou malá a ještě neočkovaná štěňata, starší jedinci a psi trpící chronickými nemocemi dýchacích cest, chlupáči mající oslabenou imunitu. Pak může psincový kašel přejít v zánět průdušek, zápal plic.
V lehčích případech stačí psovi dávat spíše kašovitější stravu, konzervu apod. Důležitý je klidový režim a dostatek tekutin. Úlevu přináší jitrocelový sirup, vlažný čaj s medem. Pokud pes málo pije, je možné podat vývar.
Kdy je třeba navštívit veterináře
Pokud psa trápí kašel déle jak dva týdny, pokud má teplotu, trpí nechutenstvím, zánětem spojivek či z nosu mu tečou žluté hleny. Pokud se jedná o psího seniora potýkající se s tímto onemocněním, je vždy lepší, aby ho zkontroloval odborník, tj. veterinář. Rovněž pokud nepomáhá jitrocelový sirup, jestliže je kašel úporný a vysilující.
Prevence proti onemocnění
Podstatou je kvalitní výživa, dostatečný a pravidelný pohyb, eliminace prochladnutí zvířete, tj. řádně po koupeli či po procházce v dešti vysušit, nenechávat psa dlouho venku ve vlhkém počasí. Další možností je i nechat psa očkovat. Na trhu existuje speciální vakcína proti psincovému kašli.