Plavání aneb pozor na přetížení organismu
1.7.2019 08:22
Kateřina Lulkova
K létu náleží užívání si pobytu u vody, což platí i o psech, které bereme s sebou. Rovněž právě v letním období dopřáváme chlupáčům plavání i hry ve vodě. Však to má pro ně pozitivní účinek nejen na zdraví, zejména na pohybový aparát, ale také se jedná o perfektní a nezbytné osvěžení.
Převážná většina psů miluje plavání a vůbec koupání v bazénu, v řece, zkrátka kdekoliv u vody. Až na výjimky jsou psi milovníci vody a vodních hrátek. Řada z nich je prostě neúnavná. A zde je třeba dávat pozor, abyste svému čtyřnohému kamarádovi nechtěně neublížili. Zde hrozí rizika, která si nemusí majitel ani uvědomit.
Nepřepínat neboli možné přetížení organismu
Však to znáte, pes je neúnavný a pořád plave, aportuje, miluje potápění, skákání do vody. Samozřejmě, pokud vidíte, že pes je již unavený, tak přestanete s aportováním a vezmete ho na břeh. Ale jsou tací nadšenci v psí říši, kteří prostě jdou přes vlastní sílu. Ta touha plavat, aportovat, je silnější a tímto může poměrně snadno dojít k přetížení organismu.
Pokud je váš chlupáč vášnivý plavec a miluje hrátky ve vodě, je dobré dělat přestávky a zajistit, aby si pes vždy po čase odpočinul na břehu.
Intoxikace vodou aneb pozor na hyperhydrataci
K hyperhydrataci může právě dojít při hrách ve vodě. Pes se potápí, aportuje hračky a tím tak spolyká větší množství vody za velmi krátký čas. Rovněž se týká i psů, kteří chytají vodu z hadice nebo z různých vodních rozprašovačů. Pes tak přijme více vody, než jeho organismus může zvládnout. Při spolykání většího množství, není tělo zvířete schopno vše absorbovat, dochází tímto ke zředění krevní plazmy, neboť ledviny nestíhají filtrovat a zahušťovat krev, současně dochází k razantnímu poklesu obsahu sodíku a vzniká tzv. hyponatrémie. Ve finále tak vlivem otoku buněk dochází i k toku tkání organismů, včetně i mozku.
Typické příznaky pro intoxikaci vodou je zvracení, ztráta koordinace, nadměrné slinění, křeče, nadmutí, potíže s dýcháním, nadměrné močení, letargie, bezvědomí. Pokud pes vykáže zmíněné příznaky, je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a upozornit na aktivitu psa ve vodě.
V rámci předejití problému mějte psa pod kontrolou, tj. zamezte dlouhodobému aportování ve vodě či chytání vody z hadice. Nenechávejte psa s kropícím vodním zařízením bez dozoru, pokud víte, že je to milovník vody a má tendenci ji neustále chytat.
Pozor na skákání do vody
Na závěr je třeba připomenout i to, že sice psi rádi skáčí do vody, ale i zde pozor na bezpečnost. Především v rybnících mohou být pod hladinou zapíchnuté staré kůly, větve, o které se pes může poranit. Není zrovna nejlepší volbou, aby pes skákal do vody. Občas tomu sice nelze zabránit, proto je důležité mít psa stále pod dohledem.