Noční pomočování u starší feny
Noční pomočování u starší feny
S přibývajícím věkem se stejně jako u člověka, tak i u psa hlásí o slovo zdravotní problémy. Veterináři se docela často setkávají s otázkami, proč se starší feny zejména v noci pomočují. Bohužel, i u psů se může objevit inkontinence, tedy nechtěný únik moči. I když příčin daných potíží může být hned několik, a proto si je v následujících řádcích trochu rozvedeme.
S nočním pomočováním může souviset jak s psychickými problémy zvířete, tak i s vážným onemocněním, například rakovinou. Jestliže dochází k pomočování poměrně často, je nezbytné konzultovat situaci s odborníkem, jenž provede potřebná vyšetření, na jejichž základě stanoví, proč k pomočování dochází. Pomočování, respektive inkontinence u psů se rozděluje na fyzickou a psychickou.
Psychické problémy, nebo onemocnění?
Za pomočováním mohou stát strach a stres, což je naprosto stejné jako u člověka. Často se však stává, tedy hlavně u štěňat, že se pes počůrá i ze štěstí. Jestliže není pomočování psychického původu, zřejmě se jedná o signál, že není něco v pořádku se zdravím vašeho čtyřnohého mazlíčka. Nekontrolovaný únik moči způsobují bakteriální infekce močového měchýře a močové trubice, přičemž hlavně ve stáří jsou psi na onemocnění náchylnější, neboť nemají tak silnou imunitu jako vitální mladí psi. Stejně tak se může jednat o cukrovku či poruchu sekrece hormonů z nadledvin.
Kdy je pes náchylnější na poruchy močení?
Samovolný únik moči postihuje zejména starší psy a feny. Bohužel, u psů jsou velice významným faktorem geny, které si odnáší štěně od matky a otce. Jestliže tedy pes i fena mají problém s nočním pomočováním, je velice pravděpodobné, že s ním budou bojovat i jejich potomci.
Co znamená noční pomočování?
Jestliže jste přes den nezaznamenali nechtěný únik moči, je pravděpodobné, že za noční pomočování může příliš dlouhý interval mezi venčením. Zejména jestli je fena vykastrovaná, tak není schopná udržet moč třeba osm hodin v kuse, a proto se ve spánku pomočí. Ideální je, pokud třeba zajdete svého mazlíčka vyvenčit ještě před půlnocí, a potom hned ráno, jak vstanete.
Co dělat, pokud se u vaší feny objeví problémy s močením?
V okamžiku, kdy zjistíte, že vaši fenu trápí nechtěný únik moči, je dobré situaci řešit. Jestliže k tomu dojde jen občas, není třeba vyvolávat paniku. Pokud však pomočování bývá každou noc, je lepší navštívit veterináře a s ním hledat příčinu. Zjistěte také, zda rodiče vašeho čtyřnohého přítele neměli poruchy s dolními močovými cestami, neboť to může výrazně urychlit určení diagnózy a léčbu zvířete.
Ignorace řešení problému se nevyplácí, neboť se může inkontinence rozvinout v mnohem závažnější potíže. Jakmile má fena zánět močových cest, velice snadno napadne i ledviny a další vnitřní orgány, a potom by byla léčba časově i finančně náročnější.