Není váš pejsek ve své kůži?

Datum:
6.1.2019 23:27
Autor:
Robert Panocha

 

Paraziti

Mezi nejčastější psí problémy jednoznačně patří paraziti, jež dělíme do dvou skupin na vnitřní a vnější. Zatímco vnější se pejskům usazují v srsti, vnitřní mají spadeno na trávicí trakt. Před cizopasníky je nejlepší obranou prevence spočívající v pravidelném odčervování veterinářem předepsanými přípravky, ale také časté venčení a důkladná hygiena.

Průjem

Nebezpečný pro psa může být na pohled obyčejný průjem. Stát za ním může nevhodná strava, uměna krmiva, potravinová alergie, paraziti, otrava, infekce či stres. Stejně jako u člověka pejskovi s průjmem hrozí dehydratace, proto je nezbytné mu zajistit dostatečný přísun tekutin. Samotnou léčbu je vhodné zahájit hladovkou. Pokud po několika dnech potíže neustávají, vezměte svého mazlíka k veterináři.

Zácpa

Opačným problémem je pak zácpa, jež je způsobena nahromaděním stolice ve střevech. Pejsek se snaží vyprázdnit, ale to mu způsobuje bolest. Zácpu často způsobuje nevhodná strava, kterou je tedy na místě upravit. Akutní problém vyřešíte podáváním k tomu určených projímacích prostředků.

Zánět spojivek

Prach, piliny, škrábnutí, píchnutí, silný vítr nebo alergická reakce, to vše může vyvolat zánět spojivek, jedno z vůbec nejběžnějších psích onemocnění vůbec. U mírného průběhu bude stačit očko omývat převařenou vodou nebo výluhem z heřmánku. Zabrat může i dezinfekce pro lidi Opthalmoseptonex. Pokud potíže neustanou, obraťte se na veterináře.

Rýma a kašel

Ano, i pejsky může přepadnout rýma, ať již alergická způsobená prachem a pyly, či klasická způsobená podchlazením. I u psů se projevuje výtokem z čenichu a kýcháním. Nejlepší léčbou je klidový režim a teplo. Ve většině případů se totiž vyřeší sama. Pokud ovšem neustává, může být příznakem vážnějšího onemocnění a v tom případě se neobejdete bez veterinárního vyšetření.