Nejhorší psí plemena pro začátečníky
19.5.2021 10:35
Kateřina Veselá
foto: pixabay.com/mtajmr
Konečně je ten pravý čas na pořízení prvního pejska. Štěňata jsou krásná všechna, ale které zvládnete vychovat? Zde jsou plemena nevhodná pro začátečníky.
PRIMITIVNÍ PLEMENA
Nejsou tím myšleny plemena hloupá nebo omezená, ale naopak nepřešlechtěná, která zůstala na nejnižším stupni domestikace. S těmito psi je potíž v jejich soběstačnosti, inteligenci, divokosti a potřebě hierarchického rozdělení smečky. Výchova je velmi náročná na důslednost, trpělivost, a především vyžaduje přípravu a znalost plemene. Je krásné souznít s přírodou, žít téměř po boku s vlkem, ale právě tato exteriérová vlastnost přitahuje chovatele nepoučené a nesprávné. Řada takových psů končí nešťastně na řetězu, v kotcích nebo v útulcích.
Sibiřský husky
Vznikl na Sibiři jako tažný saňový pes, je velice aktivní, potřebuje hodně pohybu a pevnou ruku. Je to plemeno, kterému nevyhovuje teplo, nejšťastnější je ve sněhu a mrazu. Je přátelský, rád žije ve smečce, především s milovníky sportů.
foto: unsplash.com/Gabe Rebra
Aljašský malamut
Podobně jako husky byl vyšlechtěn pro tah saní na Aljašce, ovšem je silnější a odolnější. Krom zapojení v tahu se osvědčil jako nosič nákladu. Je to aktivní a tvrdohlavý pes, potřebuje vyžití, společnost, ale zároveň vyhledává samotu. Je velice soběstačný a nezávislý.
foto: pixabay.com/ertuzio
Akita Inu
Pochází z Japonského ostrova, kde tito psi žili společně s kočovníky a lovily velkou zvěř. Jsou oddaní, chrání svou rodinu, ale vychovat je není lehké. Prodleva mezi příkazem a jeho vykonáním je delší než u většiny psů, navíc bývají agresivní a vypočítaví.
foto: unsplash.com/Jae lee
Shiba Inu
Podobně jako akita, pochází toto plemeno z Japonska. Je menšího vzrůstu, a proto vypadá ovladatelněji. Nicméně, tvrdohlavost, svébytnost a častá agrese je typickým znakem i u tohoto plemene.
foto: pixabay.com/thorsten
Československý vlčák
Toto plemeno vzniklo spojením vlka a německého ovčáka. Vzhledem připomíná vlka, a to často i povahou. Jsou to individuality, osobnosti, vlčí krev v sobě nezapřou a pevná ruka alfa jedince je nezbytnou součástí výchovy.
foto: unsplash.com/Francesco Bazzani
Saarlosův vlčák
Vznikl v Nizozemí také spojením vlka a německého ovčáka, nicméně liší se exteriérově a především povahově. Zatímco československý vlčák může být i psem pracovním, saarlosův vlčák má kromě svéhlavosti a divokosti i vrozenou vlčí plachost.
foto: pixabay.com/arawolf
MOLOSSOIDNÍ PLEMENA
Následující plemena nejsou vhodná pro začátečníky především pro svoji velikost, tíhu a neohrabanost. Nejsou povahově zlí nebo neovladatelní, jen jsou většinou (historicky) šlechtěni pro hlídání a boj, a to jim zůstává v genech. Je velice náročné udržet takového psa, pokud se rozhodne jít proti jinému, nebo chce hlídat svého pána.
Cane corso
Italské plemeno opravdu velkého psa. Původně se používal jako válečný pes, poté jako hlídač. Je milující člen rodiny, kterou ale bude hlídat, rázně zakročí, pokud ucítí ohrožení. Běžně pes váží 65 kg i víc, a takovou masu ukočírovat není jen tak.
foto: pixabay.com/breatschit
Bullmastif
Vznikl spojením anglického mastifa a buldoka. Je to veliký pes vážící klidně 60 kg. Své rodině je oddán, a bude ji bránit do roztrhání. Není lehké ho vycvičit a byť v něm agresivity ubývá, nedostatečnou výchovou může být velice nebezpečný.
foto:pixabay.com/Reinout Dujardin
Rotvajler
Německé plemeno také sahající až do Starověkého Říma, kde byl využíván jako válečný bojový pes. V dnešní době ho nejčastěji naleznete jako hlídače a byť může být mazlem a milujícím rodinným příslušníkem, svou ostražitost a ochranitelské pudy nezapře. Má výdrž a je to solidní bojovník. Se svými 60kilogramy není snadno ovladatelný.
foto: pixabay.com/theDigitalWay
Tibetská doga neboli tibetský mastif
Pravděpodobně prapředek všech molossoidních plemen. Byl využíván na hlídání klášterů a pastvin, musel se rozhodovat sám v nepřítomnosti pána a dobře chránit. Do dnešních dnů je nejen výborný hlídač, ochránce, ale i tvrdohlavý obr. Běžně dorůstá váhy až 80 kg.
foto: pexels.com/grisha grishkoff
VELMI AKTIVNÍ PLEMENA
Tato plemena nejsou vhodná kvůli jejich časové a energetické náročnosti. Jsou to pejsci oddaní, chytří ale potřebují velké množství aktivit, pohybu a her. Jsou přátelští, milují své pány i všechny návštěvy, lidi i děti, ale pokud jim nedopřejete vybití nadbytečné energie, pravděpodobně vybouchnou. Nebo spíše váš byt či dům.
Border kolie
Pes, který touží po každém povelu a příkazu. Je bystrý a vhodný na mnoho psích sportů. Vzhledem ke svému ovčáckému původu je ale neskutečně uštěkaný a jeho pisklavý, nikdy nekončící štěkot je zlým snem mnoha sousedů i majitelů. Potřebuje velice aktivní pány, kteří s ním budou běhat, jezdit na kole, koloběžce a ocení nekonečný přísun míčků na házení.
foto: pixabay.com/soloStar
Dalmatin
Pochází z Chorvatska a byl původně lovecký pes. Je velice inteligentní a energický. Je dobrým rodinným psem, ale potřebuje velké vyžití a výdej energie, jinak se stává destruktivním vůči svému okolí.
foto: pixabay.com/RebeccasPictures
Výmarský ohař
Je to velmi vytrvalý, energický, lovecký pes a tyto pudy v sobě nezapře. Honí se za každou veverkou v lese, dokáže však vystopovat zvěř i bez tréninku. Má neskutečně mnoho energie a velmi špatně snáší samotu.
foto: pixabay.com/Kadiska
Tato konkrétní plemena jsou jen zástupci náročných psů, jistě je jich víc, ale vybrali jsme ta, která jsou nejčastěji pořizována nevhodnými chovateli. Pokud jste se i přes náročnost jednotlivých plemen rozhodli, že si psa přece jen pořídíte, neznamená to automaticky, že to nezvládnete. Je mnoho majitelů, kteří s těmito těžkými povahami začínali a žijí spokojeně bez větších problémů. Důležité ovšem je nedat pouze na vzhled, ale především se obeznámit s povahovými rysy, výchovnými nároky a s kokrétními jedinci. Když se pečlivě připravíte a budete mít odhodlání, zvládnete žít i s tím nejnáročnějším psem.