Nejen zelený zákal dokáže potrápit. Která další oční onemocnění u psů jsou riziková?
24.9.2019 22:20
Kateřina Lulkova
Oční onemocnění se i v tomto případě nevyhýbají čtyřnohým chlupáčům a dokáží způsobit nemalé problémy. I zde je důležitá prevence a především včasná léčba. Každý majitel by měl pravidelně kontrolovat stav zrakového orgánu u svého psa, neboť v rámci pravidelné hygieny by mělo být odstranění ospalků, postačí papírovým kapesníkem. Při zaznamenání jakékoliv změny, je dobré navštívit veterináře.
Co signalizuje, pokud si pes tře oči, má je začervenalé či zamlžené? A jakého onemocnění se naopak týkají symptomy v podobě výtoku z oka nebo zarudnutí oční spojivky?
Konjunktivitida neboli zánět spojivek
Jde o jedno z nejčastějších onemocnění očí u psů. Zapříčinit toto onemocnění může řada faktorů, jako je například příliš velké či naopak velmi malé oční víčko, řasy rostoucí na normálně bezsrstém okraji očního víčka, vychlípené oční víčko apod. To vše způsobuje podráždění oka a následně vzniká zánět spojivky, který může postihnout jedno či obě oči. K onemocnění může přispět rovněž infekce, cizí těleso, bakterie, kvasinky i poranění.
Mezi hlavní příznaky patří zarudnutí spojivky, výtok z oka, který může být vodnatý, hnisavý či krvavý, dále přivírání neboli mhouření oka, tření oka packou. Jde o bolestivé onemocnění pro psa. Léčba náleží do rukou odborníka, tj. veterináře, který stanoví přesnou diagnózu a následnou léčbu. Ta závisí na příčině zánětu. Dle rozsahu a závažnosti se zvolí oční kapky. V závažnějším případě se volí antibiotické oční léky.
Problém tzv. suchého oka u psa
Syndrom suchého oka je onemocnění u psů vznikající sníženou produkcí slz slzní žlázou, což vede k vysušení oka. Rovněž i zde může dojít k poškození jednoho či obou očí. Přestože se onemocnění může vyskytnout kdykoli, tak zpravidla postihuje psy starší jak 7 let. Onemocnění se projevuje hustým žluto-zeleným výtokem z oka. Jde o velmi bolestivý stav. Pokud by oko nebylo odborně léčeno, může způsobit trvalé poškození zraku, případně vést ke slepotě.
Je důležité vyhledat veterinární pomoc, kdy se určí opět přesná diagnóza a dojde ke stanovení náležité léčby. Zpravidla se aplikují speciální oční kapky. Veterinární lékař vysvětlí a seznámí se správnou aplikací.
Zánět rohovky
Keratitida neboli zánět rohovky je onemocnění, se kterým se setkají zejména majitelé plemen, jako je pekinéz, shih-tzu, bostonský teriér, francouzský buldoček a další brachycefalické rasy. Při onemocnění dochází k ukládání pigmentu v epitelu rohovky. Častým spouštěčem je řasa vyrůstající z hrany víčka, velké nosní záhyby či velká víčková štěrbina.
Podstata spočívá v odstranění vyvolávající příčiny. Problém se redukuje aplikací očních kapek a podávání tzv. umělých slz. Opět léčba patří do rukou veterinárního lékaře.