Nejčastější problémy se psím chrupem

Datum:
9.6.2019 19:37
Autor:
Kateřina Lulkova

Vliv na stav psího chrupu má nejen výživa, ale také skus psa. Špatně situovaný zub dokáže způsobit problémy s dutinou ústní, zapříčinit opotřebení protilehlého zubu, vytváření lepších podmínek pro vznik zubního kamene, infekce a v neposlední řadě i přivodit problémy při příjmu potravy. Je až alarmující, jak vysoké procento psů se potýká se zubním kamenem, plakem, bolestivostí dásní a zápachem z tlamy. To vše může vést nejen ke ztrátě zubů, ale také hrozí vážnější onemocnění jater, ledvin a srdce. Jak s tímto efektivně bojovat? Lze to!

Problém zvaný zubní kámen

Zubní kámen vzniká nahromaděním zmineralizovaného zubního plaku. Tomu lze poměrně snadno zamezit pravidelným čištěním chrupu, což je jedna z nejvíce účinných metod. Mezi další coby podpůrné náleží strava ve formě granulí, kdy si pes částečně stírá rovněž zubní plak, dále je dobré vše podpořit speciálními žvýkacími tyčinkami a různými pamlsky, které jsou určené pro psí dentální hygienu. Vyzkoušet lze i ústní vody pro psy a potravní doplňky obsahující mořskou řasu.

Zde je však nutné podotknout, že pravidelné čištění psím zubním kartáčkem nelze ničím nahradit. Jedině tak se odstraní zubní plak. Dokonce i tato technika má účinek u psů, kteří mají špatný skus, křivý chrup. Pravidelným čištěním lze předejít tvorbě zubního kamene. Rozhodně žvýkací neboli dentální pamlsky jsou dobré coby podpůrný prostředek, v žádném případě nenahradí zubní kartáček a nedokáží zamezit tvorbě zubního kamene.

Pravidelná péče o psí chrup je stejně důležitá a smysluplná, jako je tomu u lidí. Výhodou však je, že pokud pes nemá problém, tak v rámci pravidelnosti postačí zuby čistit 2 až 3x týdně. A používat výhradně psí zubní pasty.

Jak je to se zubním kazem u psa?

Stavba psího chrupu je podobná stavbě lidského zubu, tj. na povrchu zubu je mineralizovaná sklovina, škodí i psovi v tomto případě kyselé potraviny. Někteří psi si rádi pochutnají na ovoci, mnozí si ho najdou a sní na zahradě a právě ovoce obsahuje kyseliny, což může mít za následek odvápňování skloviny. U psů se však projevuje zvýšeným otěrem zubů. Kaz u psa vzniká jen na některých zubech, hlavně na stoličkách v horní čelisti a posledních dvou stoličkách v dolní čelisti.