Nejčastější chyby. které děláme při výchově psa
9.6.2021 13:54
Jiřina Houžvičková
foto: unsplash.com/Jamie Street
Nikdo není dokonalý, a to ani ve výchově psů. Některé chyby jsou maličkostí, ale ostatní nám mohou zkomplikovat život.
Když chcete dopřát psovi to nejlepší, patří mezi to i výcvik. Pokud začnete už od štěněte, bere to jako zábavu a hlavně je to čas, který tráví s vámi. Každý výcvik potřebuje čas, trpělivost a pevnou vůli. Bohužel někteří chtějí výsledky co nejdříve a za použití jakýchkoliv prostředků. Ať už je to jakkoliv, toto jsou nejčastější chyby ve výchově.
-
TRESTY
Nejhorší chyba při výchově psa je formou trestů. A to ani pokud výchovu kombinujete s odměnami. Jakmile psa během výcviku trestáte a pak mu dáte odměnu, je zmatený a pořádně nepochopí co má dělat.
-
PŘÍLIŠ DLOUHÝ VÝCVIK
Psi jsou na tom stejně jako děti a udrží pozornost jen krátkou dobu. Pokud trvá výcvik dlouho, začnou se nudit a tím trápíte sebe i psa.
-
ŠPATNÉ NAČASOVÁNÍ
I náš pes může mít špatnou náladu a to není dobré načasování k výcviku. Když vidíte, že váš pes není ve své kůži, nebo je mu špatně nechte výcvik na jindy. Volný čas můžete využít na mazlení či hru.
-
NEOPAKOVANÝ TRÉNINK
Chybou ve výcviku je i neopakování již naučených cviků a příkazů. Máme pocit, že jakmile pes už jednou danou věc udělal, bude ji umět navždy. Výcvik je třeba opakovat i když už nám to přijde zbytečné.
-
ŠPATNÁ NÁLADA
I vy musíte být na výcvik pozitivně naladěni. Během výcviku je důležitá dobrá nálada na obouch stranách, aby byl výcvik účinný.
-
ABSENCE VŮDCE
Pes je zvyklý žít ve smečce a proto ve vás musí vidět vůdce. Pokud nebude mít ke komu vzhlížet, stane se vůdcem vaší smečky a potom je výcvik velmi těžký.
-
NEDOSTATEK CHVÁLENÍ
Výcvik je účinnější a jednodušší, když psa chválíte a odměňujete. Psa pak výcvik baví a více se snaží.
-
VÍCE POVELŮ NAJEDNOU
Dávejte pouze jeden povel. Nikdy nemíchejte více povelů dohromady, pes pak nemusí zvládnout dobře ani jeden z nich.
-
ŠPATNÉ PROSTŘEDÍ
K výcviku psa je třeba přemýšlet i nad výběrem prostředí. Psa může okolí rušit a nebude se na výcvik pořádně soustředit.
foto: unsplash.com/Josephine Amalie Paysen