Nechutenství, teplota i zvracení. Jak u svého mazlíčka poznat, co se s ním děje?
4.11.2020 09:25
Jana Klouparová
zdroj: pixabay.com/dife88
Náhlá ztráta energie, nezájem o jídlo i horký čumák jsou prvotními signály, že se s vaším psem něco děje. Jak poznat, o co jde a kdy jet na veterinu?
I podle očí snadno poznáte, že váš pes nemá náladu a chuť si hrát. Jen leží, má horký čumák a do misky se žrádlem se ještě ani nepodíval. Někdy jsou tyto příznaky ukazatelem vážnější nemoci, zatímco jindy může jít pouze o „podzimní splín“. Jak tedy rozeznat, že jde o něco vážného?
PŘÍZNAKY NEMOCÍ U PSŮ
Pokud se vám váš pejsek nezdá úplně v pořádku, je nezbytné zkontrolovat pár základních věcí, jako jsou teplota, kterou poznáte například na čumáku. Ten by měl být studený, nikoliv horký a suchý. Normální teplota u psa se pohybuje v rozmezí 37,5 až 39°C. Udává se, že změna teploty je cítit i v uchu psa.
Jakmile pes přestane mít chuť k jídlu, je to jedním z hlavních signálů, že s ním není něco v pořádku. Pokud potravu vyloženě odmítá, je nezbytné ihned odjet na veterinu.
Změny můžete pozorovat na očích, když se barva sliznice změní z růžové, když jsou oči zakalené nebo když nereagují na podněty v okolí. To vše jde obvykle ruku v ruce s malátností, podrážděností či apatií. Právě takové změny chování jsou snadno pozorovatelným signálem nemoci u psa.
Mezi dalšími jsou změny na kůži, jako vyrážka, ekzém či kožní vřed a v neposlední řadě také potíže s trávením, jako jsou zvracení, průjem i zácpa.
NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ U PSŮ
Jestli se rozhodnete vyrazit se svým psem do ordinace veterinárního lékaře, podrobně mu popište příznaky, které vašeho psa provází. Díky tomu může snadněji a rychleji určit diagnózu a k tomu potřebnou léčbu.
zdroj: pixabay.com/ewka_pn
Zažívací potíže běžně trápí i psí kamarády. Střevní chřipku nebo klasický průjem pes chytí z pouhého olíznutí něčeho infikovaného na zemi. Střevní potíže se léčí černým uhlím nebo jinými prostředky na zastavení průjmu, někdy se však nevyhnou ani psi antibiotikům.
Kašel, teplota i zahlenění mohou být stejně jako u lidí, běžným projevem nachlazení. Vhodnou léčbu určí veterinář. Prevence je také důležitá, dejte pozor na prochladnutí psa, na dostatečné vysušení, když promokne nebo se v chladných měsících vykoupe například v řece.
Výjimkou nejsou ani záněty očních spojivek, kdy se do oka dostane nečistota. Infekce může vzniknout i z poranění a také v tomto případě budete potřebovat antibiotické kapky či mast do oka. Projev zánětu spojivek poznáte velmi snadno, a to hnisavým výtokem z oka.
Jakékoliv bolesti břicha bychom neměli podceňovat. Může se jednat nejenom o zažívací problémy skrze infekci, ale také o otočení žaludku, které trápí zejména větší plemena. Pomoc ze strany lékaře v tomto případě musí přijít bezodkladně, jinak hrozí smrt zvířete. Projevem otočení žaludku je zvětšené břicho, dávící se pes, který ale nezvrací, je nervózní a zrychleně dýchá. Návštěvu veterináře v těchto případech rozhodně neodkládejte.
Toxoplasmósa obvykle potrápí mladé psy, a to teplotou, zvracením a krvácivými průjmy. Krev ve stolici nebo při zvracení je jasným ukazatelem, abyste bezodkladně jeli na veterinu.
Bolesti vašemu mazlíčkovi můžou způsobovat také problémy s pohybovým aparátem, obvykle přímo artróza, laicky řečeno onemocnění kloubů. Bolestivé projevy u pohybu do schodů, snížená schopnost zvedat nohy i celkové zpomalení psa, může být příznakem toho, že se něco děje. Doktor psovi předepíše jednak léky proti bolesti a dále také vhodnou kloubní výživu.
V neposlední řadě je to i psinka, která může stát za zvýšenou teplotou, případně nechutenstvím a skleslostí. Psinka se může objevit v podobě kožní, plicní, střevní a nervové. I v tomto případě je nezbytné zahájit léčbu a nemoc nepodcenit.