Nechat si očichat ruku nestačí

Datum:
27.9.2021 20:54
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Chen Mizrach

Většina lidí se řídí zažitým pravidlem, že před pohlazením cizího psa mu musíte dát očichat svou ruku. Je to ale dostatečné? A vyhovuje to psům?

Jako správní milovníci psů byste nejraději umazlili každého, který kolem vás jen projde. Ale jste slušně vychovaní, sami pravděpodobně vlastníte nějakého chlupatého kamaráda a víte co se sluší a patří, nikdy byste nesáhli na cizího chlupáče bez seznámení. Nastavíte tedy ruku, aby si pejsek mohl očichat váš pach a zjistit co jste zač. A pak už je vše dovoleno. Bohužel se ukazuje že tomu tak není a že zažitý zvyk nastavování končetin není dostatečný.

Dle zprávy Eureka Dog Service a také známé trenérky psů Tamar Geller je nastavení ruky nedostatečné a ve skutečnosti nebezpečné. Pohyb ruky ve výši hlavy směrem ke psu může být vyhodnocen jako útok, jako nebezpečí, proti kterému je třeba se bránit. Stejně tak doba, po kterou si pes má toto místo prozkoumat nebývá dlouhá a tím pádem nedostačující. Na jedno čuchnutí vás pes rozhodně nepozná a nemá důvod nechat na sebe sahat, protože přátelství, které je nutné k fyzickému kontaktu, nestihl navázat.

foto: unsplash.com/Clay Banks

Co je tedy třeba udělat? Především zeptat se chovatele, který psa venčí, zda se můžete k psovi přiblížit. Nemůžete totiž vědět, jestli není pes náhodou velice plachý, jestli nemá nějaké špatné zkušenosti, jestli není právě zachráněný z útulku nebo třeba není ve výcviku. Navázání komunikace s majitelem je také dobrý signál pro psa, že bude pravděpodobně v bezpečí, když se jeho dvounohý kámoš s vámi dává do řeči. Pokud dostanete svolení se k psovi přiblížit, rozhodně na něj nespěchejte a nenuťte mu svoji přítomnost, nechoďte k němu příliš blízko. Pokud se s vámi bude chtít seznámit, přijde sám a očichá si vás tak, jak potřebuje. Proto je nejlepší se zklidnit, kleknout si nebo sednout, abyste se dostali na jeho úroveň a nevytvářet moc pohybů. Také je dobré nedívat se psovi zpříma do očí a velmi pomáhá úsměv. Ačkoli se to zdá nemožné, pes chápe úsměv jako gesto přátelství, navíc navozuje pohodu a klid, tím pádem pes ví, že se nemusí bát.

Pokud s tímto klidným přístupem dosáhnete, že se s vámi pes seznámí, očmuchá vás a evidentně vás přijme, můžete ho i pohladit. Vyhýbejte se ale hlavě. Raději podrbejte krk ze spodu, tváře z boku anebo, nejoblíbenější místo každého psa, poškrabte mu „zadek“, tedy místo nad ocasem. To vás bude každý chlupáč zbožňovat.

foto: pexels.com/Matheus Bertelli

Určitě se tento postup nemusí tak striktně týkat všech psů, všech plemen i velikostí. Tak, jako je každý člověk jiný, jsou jiní i psi. Někteří nepotřebují ani očuchat ruku a už vás málem porazí na zem samou dychtivostí se s vámi seznámit a nechat se pomazlit. Ale první dojem i první pohled může klamat a vy si nikdy nemůžete být jisti, jestli zrovna tento pejsek, který se vám tak líbí a máte neodolatelnou potřebu jej pohladit, nebude vystrašený útulkář, který po natažené ruce okamžitě vystartuje. Opatrnosti není nikdy nazbyt a kousnutí je nepříjemné a stresující nejen pro člověka, ale také pro psa samotného. A kazit si hezké chvíle se čtyřnohými parťáky nechce přece nikdo.

 

 zdroj informací:

https://iheartdogs.com/the-human-sniff-test-is-not-the-preferred-introduction-for-dogs/?iid=BottomRelatedPosts