Můžou psi jíst zubní pastu?

Datum:
9.9.2021 09:43
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: unsplash.com/Shali

Někteří psi milují zubní pastu a kdykoli si čistíte zuby, začnou vás olizovat. Nebo váš kartáček v nestřežené chvíli uzmou pro sebe. Není to ale nebezpečné?

Bohužel musíme konstatovat, že konzumace pasty neudělá vašemu psovi dobře. Naopak může být velice nebezpečná a bohužel až smrtelná. Samozřejmě záleží na množství. Pokud jde jen o olíznutí kartáčku, vaší tváře či spolknutí části pasty, když zrovna provádíte dentální hygienu na svém psu vlastní pastou, nejedná se o nic závažného a rozhodně nemusíte volat záchranku. Pravděpodobně to na svém parťákovi ani nepoznáte a ani by vás nenapadlo to řešit.

Problém nastává, když ho nachytáte, jak sežral celou zubní pastu. Zvlášť pokud rozkousal i tubu. Mohl totiž spolknout, kromě pasty jako takové, ještě kovové nebo plastové části z tuby, a to věc zkomplikuje. Co se tedy může stát?

Lidská zubní pasta je tvořena mnoha ingrediencemi, které jsou pro domácí zvířata velice jedovaté. Jsou to především Fluorid a Xylitol. Tyto dvě látky jsou nejnebezpečnější a mohou vašemu psovi velice ublížit. Poroto, pokud najdete svého psa s pastou v tlamě, vyhledejte veterinární pomoc co nejdříve.

Xylitol – je to látka, která dělá v pastách tu sladkou chuť. Je přírodní a objevuje se i v některých druzích ovoce. Nahrazuje běžný cukr, má o 40 % méně kalorií, proto se také často používá v dietních nápojích a potravinách. Navíc, díky absenci cukru, nezpůsobuje zubní kazy, proto je tak často v pastách používán. Problém je v tom, že v psím těle dochází k rychlému vstřebávání Xylitolu přímo do krve a tím urychleně míří do slinivky břišní, která dostane pokyn okamžitě vyrábět inzulín, aby pomohla „cukry“ rozložit. Ale je ho příliš mnoho a lehce může dojít k hypoglykemickému záchvatu. Při pozření velkého množství pasty proto kontaktujte veterináře co nejdříve, protože hypoglykemie se může objevit do 15 minut od pozření. Ale nemusí vždy dojít k problému se slinivkou, můžou se vyskytnout méně drastické projevy otravy jako je zvracení, nekoordinovanost, nevolnost, letargie, a také kóma. Je to zkrátka otrava Xylitolem a je nutné to řešit.

Fluorid – je obsažen téměř v každé zubní pastě a také jiných ústních přípravcích. Ve velkém množství je velice jedovatý a způsobuje psům zdravotní obtíže od zvracení, žaludečních křečí, přes inkontinenci, slabost až po závažné problémy vedoucí ke smrti. Otrava fluoridem je buď akutní – to, když pozře celou pastu v jednu chvíli, fluorid se vstřebá do 90 minut a pokud se otrava neřeší dostatečně rychle, do pár hodin je smrtelná. A nebo chronická – když pes dostává do těla menší množství fluoridu konstantně delší dobu, například když čistíte svému chlupáčovi zuby vlastní pastou každý den. Příznaky této otravy jsou ztráta pigmentu zubů, tmavé skvrny na zubech, trvalé žaludeční potíže a řídnutí kostí.

Zubní pasty obsahují další složky nebezpečné nejen pro psy, ale také pro lidi. Jedlá soda je například dobrá v kuchyni, také jako čistič a používá se i na dentální hygienu, kdy působí jako bělidlo. Ovšem spolknutí není dobré pro trávící trakt člověka, natož psa. Při kontaktu s kyselým prostředím začne pěnit a zvětšovat objem, což v žaludku nedělá dobrotu. Dále je přítomen Sodium Lauryl Sulfát nebo jinak Laurethsulfát sodný, který je téměř v každém hygienickém prostředku jako pěnidlo. Ovšem není určený ke konzumaci, způsobuje zdravotní obtíže v žaludku a střevech a pokud se dostane do očí, velice pálí a může dojít i k poškození.

foto: pexels.com/Anna Shvets

Jak vidíte, požitím pasty si pes může přivodit jen samé nepříjemnosti a žádná pozitiva. Takže pokud najdete rozžvýkanou zubní pastu, zavolejte veterináři a vezměte s sebou co zbylo z tuby. Doktor zjistí složení a může se lépe rozhodnout, jak postupovat dál. Také pokud chybí nějaká část z obalu, musí se zvolit jiný způsob léčby než vyvolání zvracení, protože by mohlo dojít k vnitřnímu poranění kvůli malým, ale často ostrým částem. Proto také nevyvolávejte zvracení sami doma, nemůžete si být jisti, že krom pasty nespolkl váš hltavec ještě něco dalšího. Pokud bude zásah rychlý a adekvátní, vašeho čtyřnohého přítele čeká už jen pozorování a dieta, ale nic horšího. A vy si pro příště dentální potřeby lépe ukliďte a na psí hygienu použijete pouze prostředky k tomu určené. Jsou bez škodlivých látek a pejsek bude mít krásné zuby, klidný trávící trakt a dlouhý život.

Zdroj informací:

 https://animalnerdz.com/dog-ate-toothpaste/