Mají psi strach ze tmy?
12.2.2022 19:55
Kateřina Veselá
foto: pixabay.com/Stacey Kennedy
Děsivá procházka nočním lesem, zvláštní zvuky a možná i lesní zvěř. Vy se nebojíte, protože s sebou máte hlídače. Co když se ale místo hlídání třese víc než vy?
Je zcela normální, že se ve tmě cítíme nejistí. Slyšíme zvuky, které se neozývají, domýšlíme situace, které nejsou a fantazie jede na plný výkon. Bojíme se zvířat i lidí, zlodějů i hlodavců. Ve tmě je všechno hrůzostrašnější jednoduše proto, že v ní špatně vidíme, špatně se orientujeme a naše smysly nám nepomáhají. I proto jsme tvorové denní a nikoli noční. Ale jak jsou na tom naši psí miláčci? Ti přece ve tmě vidí skvěle, mohou se tedy temnoty bát?
Podle veterinářů a specialistů na psí chování není noční neklid u psů způsoben strachem přímo ze tmy. Přece jen, psi vidí ve tmě mnohem lépe než my, a navíc nemají fantazii, která by je strašila imaginárními hrozbami. Buď nebezpečí vidí nebo cítí anebo tam prostě není. Ale to neznamená, že nemohou být neklidní nebo mít ve tmě stres. Mohou se třást, poštěkávat anebo být jen bdělí a vrtět ocasem (mlátit jím o zem). To vše je ovšem většinou způsobeno jinými faktory než tmou samotnou:
Stáří – jak psi stárnou, zrak se jim zhoršuje, často se přidává zákal a noční vidění už není tak dobré. V tu chvíli se může stát, že pes narazí do skříně, do rohu postele nebo do stromu či lavičky venku při venčení. Chlupáč je z toho pak ve stresu a při dalším setmění přichází vlna nelibosti a nervozity.
Špatné vzpomínky – o tom, co si psi pamatují nebo ne, se vedou spory, nicméně špatné zkušenosti se psům zarývají hluboko pod kůži. A pokud se vašemu psovi něco stalo ve štěněcím věku nebo jej máte třeba z útulku, mohla se nějaká nedobrá noční zkušenost promítnout do úzkosti ze tmy. Ať už to byla noční bitka v parku, ohňostroj, bouřka nebo nějaký úraz, jakmile se blíží tma, pes začne být nervózní a rozhodně jen tak neusne.
foto: unsplash.com/Mikita Yo
Separační úzkost – pokud má váš čtyřnohý parťák problém se samotou, může jít o stejný strach z osamění i v noci, kdy jej necháte samotného v kotci nebo na svém pelechu. Osamocení vnímá velmi špatně a krom snahy dostat se za vámi, se může objevit i kňučení, naříkání, štěkání, vytí, třes po celém těle, pomočování a celkový neklid.
Příliš mnoho energie – pokud nemáte na svého chlupáče dostatek času nebo s ním málo cvičíte, málo mu zaměstnáváte hlavu, může noční řádění, neklid a žádný spánek pramenit právě z přemíry energie. Zvlášť pokud máte štěně, může si plést noc a den a prostě si chce hrát. Dospělí psi většinou spí celé dny, takže pokud je dostatečně neunavíte, budou s vámi chtít trávit čas po setmění.
I když se psi tmy jako takové nebojí, neznamená to, že nemají úzkosti a stres a že se prostě necítí dobře. Můžete vyzkoušet pár triků, jak jim ulevit:
Noční světlo – pokud se vám zdá, že má váš miláček opravdu problém s tmou, pořiďte malé noční světlo, které se dává do zásuvky k zemi. Svítí jen malinko, ale pro orientaci v prostoru naprosto postačí. Pokud je váš pes v noci dezorientovaný, toto mu stoprocentně pomůže.
foto: unsplash.com/Claudia Manas
Nechte jej blízko sebe – úzkost z odloučení nebo i nervozita ze špatné orientace v prostoru je nepříjemná a mít milovaného člověka na blízku pomůže. Pes se uklidní a bude se mu lehčeji usínat a lépe spát.
Zábava – naplánujte pořádnou procházku, vyběhání se či aktivní hru a cvičení, aby se vašemu chlupáčovi unavilo tělo i hlava a on mohl jednodušeji upadnout do spánku. Nebude žádné mlácení ocasem, očichávání celé místnosti ani ňafání za dveřmi. Prostě bude spát jako nemluvně.
Uklidňující prostředky – existují i různé preparáty na uklidnění, bylinné kapky i medikace. Veterinář vám určitě poradí, jak pomoci vašemu chlupatému kamarádovi spát a zklidnit se. Neustálý stres není prospěšný organismu a někdy to jinak, než s veterinářem nevyřešíte.
Jakékoli úzkostné stavy jsou pro každého nepříjemné, naštěstí u psů jde většinou o nějaký zádrhel v chování, který se cvičením a trpělivostí dá často lehce spravit. A pokud je váš pes v noci ve střehu a netrpí žádnými neduhy zdravotními ani výchovnými, smiřte se prostě s tím, že má silné geny po předcích. Vlci v noci často lovili, a především hlídali smečku před predátorem. Takže váš chlupatý mazlíček je prostě stále hodně vlkem.
Zdroj informací:
https://www.greatpetcare.com/dog-behavior/are-dogs-afraid-of-the-dark/