Mají psi sny?

Datum:
27.4.2021 07:19
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/Viveka Rosin

 

Díváte se na svého mazlíčka, jak slastně usnul, poklidně oddechuje a najednou začne kňučet a škubat tlapkami. Žádný strach, to se jen vašemu psovi něco zdá.

Pokud jste si v podobných situacích kladli otázku, jestli se opravdu zdají psům sny, tak odpověď je jednoduchá – ANO, zdají. Psi, stejně jako lidé, procházejí ve spánku dvěma fázemi a to REM (Rapid eye movement – rychlý pohyb očí) a non-REM. V REM fázi se lidem běžně zdají sny, a tak je předpoklad, že psům stejně tak. Jde o hluboký spánek, ze kterého psa můžete těžko vzbudit. Poznáte to podle nepravidelného dechu, pohybu očí pod víčky i viditelného bělma. Jelikož se k tomu často přidává i pohyb končetin a hlasový projev, je důvodné myslet si, že se psům sny opravdu zdají.

foto: unsplash.com/ Serjan Midili

 

O ČEM SE JIM ZDÁ

Je mnoho názorů, že psům se zdá především o jejich majitelích. O jejich tváři, hlasu či pohybech. Jiní tvrdí, že se jim zdá o jídle, běhání a hraní. Možností je spousta a pokud se někdo nedostane do psího mozku nebo nenaučí psa lidské řeči, s jistotou to nebudeme vědět nikdy. Ale s největší pravděpodobností se pejskům zdá o tom, co přes den dělali. Tak jako my, i naši mazlíčci si ve spánku zpracovávají denní zážitky a ukládají si je. Podle výzkumů takto pracuje mozek u všech savců. Je tedy možné, že se vašemu mazlíčkovi zdá o vás, pokud jste s ním strávil celý den v blízkém kontaktu. Ve spojitosti s „běháním" ve spánku, štěkáním nebo kňučením se jim asi zdá o hrách, které za den měli, o honění a lovení zvěře nebo o zahánění nepřátel. Když se zamyslíte nad aktivitami vašeho psa v konkrétní den, zjistíte často, že si s nikým nehrál, ani nikoho nelovil, a proto je tu možnost, že i psi mají abstraktní sny založené na fantasii. A kdo ví, třeba se jim také zdají létací sny.

JAK DLOUHO SNÍ

Může se zdát, že když pes spí 12-14 hodin denně, bude mít taky mnoho snů. Není tomu tak. Nejčastěji tvoří REM fáze zhruba 10 % z celého spánku. Navíc, psům se liší snění podle velikosti – malí pejsci mají více snů, ale krátkých, za to větší psi dokáží snít až 5 minut dlouhý sen, ale méně často. Nejvíce snů se zdá štěňatům a mladým psům, kteří mají mnohem aktivnější mozek a je nutno vytvářet více nervových spojů.  Více sní také proto, že mnohem více spí než pes ve středních letech, a proto mají více snů i psi senioři.

foto: unsplash.com/Sean Nyatsine

 

PROJEVY SNĚNÍ

Pohyby ve tváři – jak už jsme zmínili, sny přicházejí v REM fázi spánku, kdy základní jev je pohyb očí. U psů se často oči i pootevřou a může se zdát, že spí s otevřenýma očima. Dokonce můžete krásně vidět třetí víčko, což je blanka, která právě při spánku chrání oko před vysoušením. Dále krčí čumák a hýbou s ním ze strany na stranu jako při čuchání, pohybují se pysky jako při vrčení nebo aspoň mrskají vousky. Také stříhají ušima a nepravidelně dýchají.

Hlasové projevy – dech se samozřejmě mění v závislosti na zvukových projevech. Psi většinou kňourají, vypiskují a vrčí. Také mohou vyštěkávat anebo vydávat zvuk podobný kašli. Nikdy neuslyšíte čisté zaštěkání nebo vytí, zvuk, který pes vydává ve spánku přes den běžně neslyšíte. Mohou také chrápat a chropět. Záleží na druhu psa a jeho dutinách.

Cukání těla – vedle zvuků je nejčastějším projevem pohyb končetin. Pes vypadá jako by v leže běžel nebo hrabal. Mohou se hýbat všechny končetiny současně, ale také jen jedna. Někdy se tělo pouze celé klepe a jindy sebou mrská jen ocas. Dalo by se říct, že podle hloubky a živosti snu jsou živé i pohyby. Někdy se psovi zdá méně akční sen, tak si jen mrská uchem, jindy vypadá, že běží o život.

BUDIT ČI NEBUDIT

Je dost možné, že kromě krásných snů se mohou psům zdát noční můry. Přes den neprožije každý jen hezké chvíle. Ideální je psa nebudit. Mohl by se leknout, a dokonce si i ublížit. Pokud ovšem pes hodně štěká, zdá se vám, že by mohl prožívat noční můru nebo máte k probuzení jiný důvod, vzbuďte ho jemně. Většinou stačí na psa položit ruku nebo se ho jen dotknout, můžete ho oslovit jménem nebo jej pohladit. Někdy jsou pejsci propadlí do svých snů natolik, že jemné zacházení nepomůže, pak je třeba spojit všechno dohromady a trochu přitlačit. Známe fenku retrívra, se kterou se muselo zatřást.

foto: pixabay.com/Jerzy Górecki

 

Máme toho jednoduše s našimi psími kamarády společného víc, než si třeba myslíme. To že všichni sníme a možná i o sobě navzájem je uklidňující a vlastně hezké. Většinou projevy snění vyvolávají spíše úsměv a legraci. Výjimečně se stává, že mohou ukazovat na zdravotní problém (například když pes ve spánku během škubání neudrží moč a stolici), ale i markantní cukání bývá často jen velmi živý sen. Pokud váháte, zdali jsou projevy vašeho psa normální, raději navštivte veterináře.