Jsou psí otlaky spíš estetická záležitost nebo zdravotní problém?
27.4.2021 07:09
Kateřina Veselá
foto: se svolením Kateřiny Veselé
Zhrublá kůže bez srsti, tmavé výrůstky na hlezenní kosti nebo nateklé vředy na loktech. Pokud tímto trpí váš pes, máte co do činění s otlaky.
Otlaky či dekubity jsou místa, kde opakovaným tlakem dochází k poškozování drobných cév a tím k odumírání okolních tkání. Místo přichází o srst, hrubne a může i tvrdnout. Důvodem je časté lehání psa na tvrdou podložku. Otlaky se objevují u větších až obřích plemen, u psů s nadváhou nebo u seniorů, kteří již méně chodí a více polehávají. Nejčastěji je naleznete na loketních kloubech, na kloubech hlezenních, a také po stranách zadních končetin.
foto: se svolením Kateřiny Veselé
PROJEVY OTLAKŮ
Začíná to nenápadně, ale mohou vás také pořádně potrápit.
Ztráta chlupů, zhrubnutí kůže, tvrdnutí – pokud jste zpozorovali u svého psa takováto místa, neděje se ještě nic hrozného. Pejsek to necítí, nic ho nebolí a nijak ho to neobtěžuje. Ale vy byste měli zbystřit. Jedná se o prvotní příznaky otlaků a pokud najdete příčiny a odstraníte je, můžete se vyhnout nepříjemnostem.
Výrazně ztluštělá kůže, vředy – v tuto chvíli se dostáváte již na hranici řešitelnosti „sami doma“. Ještě se nejedná o závažný problém, ale už to může psa omezovat, jelikož má na kloubech něco navíc. Začíná si tyto výrůstky uvědomovat a může dojít k olizování či vykusování. To vede ke zhoršení stavu díky případné infekci.
Krvácivé praskliny, záněty a výtoky z vřídků – pokud vidíte, že je kůže již velmi oteklá a něco z ní vytéká, došlo pravděpodobně k infekci postiženého místa. Kůže odumírá a mrtvé buňky začínají hnít. Tím pádem se vytváří hnis a zánět se může rozšířit do celého těla, především do kloubů.
foto: se svolením Kateřiny Veselé
JAK OTLAKŮM PŘEDCHÁZET A ŘEŠIT JE
Podložka – důvodem otlaků je opakované ležení na tvrdém. Problém je však většinou snadno řešitelný - stačí psovi pořídit měkké místo na spaní. Pokud se divíte, že váš pes má otlaky, i když jsou všude doma koberce, věřte že to nestačí. Měkkou podložkou je míněna taková, kdy se pes nedostane do kontaktu se zemí. Například molitanové pelechy jsou zdánlivě dostačující, ale po stlačení váhou psa se stávají opět jen tenkou vrstvou nad podlahou. Nejlépe je pořídit matrace z několika materiálů, jako používáme my lidé, osvědčili se pelechy s kuličkami, které rozloží váhu psa, a také exitují speciální ortopedické podložky. Je opravdu dobré dát si na výběru pelechu záležet, ušetříte si čas i výdaje u veterináře.
Mazání – u lehkých forem otlaků, kdy se zatím kůže nijak markantně nezduřela, je možné pomoci promazáváním postižených míst. Zvláčňování kůže zabrání zvětšování tlaku při ležení. Nejlépe poslouží obyčejná vazelína nebo měsíčková mast, která má navíc schopnost regenerace a působí antibakteriálně. Při výběru mazání ale počítejte s tím, že pes bude dané místo olizovat, proto sáhněte po bezpečných a netoxických přípravcích.
Bandáž – pro změkčení a také ochranu před infekcí můžete psovi tlapku ovázat. Ideálně ještě před ovázáním místo natřít. Bohužel jsou ale postižená místa většinou na kloubech, které se hýbají, a tudíž se bandážují špatně. Dřív nebo později se sesunou nebo je pes stáhne sám. Existují také ortézy, ketré se nasadí na obě nohy zároveň a vedou přes hřbet psa, tudíž je nemůže sám stáhnout a jsou dobrou alternativou k obyčejným bandážím.
Desinfekce – pokud už otlaky začaly otékat, může to znamenat přítomnost infekce. Než se dostanete k veterináři, je dobré místa pravidelně kontrolovat a především čistit. V kůži může být ranka, kterou vniká špína dovnitř a častým desinfikováním otlaku i jeho okolí můžete zánět zpomalit.
Medikace – při krvácivých a hnisavých projevech už není na co čekat a je třeba navštívit veterináře. Především budete muset zastavit infekci léky a mazáním s antibiotiky. Někdy postačí vyřešit zánět a celý otlak se zklidní a splaskne.
Operace – otlaky se mohou zvětšovat, nadouvat a vředovatět. Dokonce se z nich dokáží stát opravdové „bakule“ plné tuku a někdy i vody, které visí z lokte nebo kotníku. V takových případech je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku. Operace je to nenáročná a rekonvalescence rychlá.
Ať už je otlak malý nebo velký, hnisavý nebo prasklý, bedlivě je kontrolujte a pozorujte. Může se stát, že se do bolavého místa, potažmo otevřené rány, přidá ještě parazit. Například se do zbytnělé odumírající kůže zapouzdří klíště, a to celý průběh ještě zhorší.
foto: se svolením Jany Klouparové
Všechny rady a typy, jak se zbavit otlaků nebudou nic platné, dokud nevyřešíte základ - měkké ležení. Motivujte psa k lehání si na pelech, který pro něj pořídíte. Zvyšte také frekvenci vycházek a aktivit, aby váš pes tolik nepolehával, a tak netlačil na postižená místa. Může pomoci taky snížení váhy, pokud váš mazel není zrovna vychrtlý. Otlaky jsou bohužel záležitost recidivní, a i po vyřešení problému nebo po operačním zákroku se rády vracejí na stejné místo. Ale nezoufejte, ve většině případů to psa nijak neomezuje a nemusíte ho litovat. Bohužel je to běžný stav, který kromě estetiky má občas i dopad na zdraví. Trpí tím většina velkých psů – u některých to vidíte hned, jiní to mají schované pod chlupy a někteří pejsci budou mít otlaky stále, i když budou ležet na měkkém, jen se zmenší, ale hlavně se nezhorší. A kdo ví, třeba se časem místo zase zcela uzdraví.