Kolik vody už je moc aneb Když váš pes pije velké množství vody, může jít o zdravotní problém
9.6.2022 15:19
Jana Klouparová
foto: unsplash / Anna Stampfli
Přes léto vypijí psi více vody stejně jako je tomu u lidí. Jsou však signály, které vám mohou napovědět, že váš pes trpí neuhasitelnou žízní, za čímž mohou stát různá onemocnění. Jak poznat, kdy váš pes vypije až moc vody?
Psi potřebují vodu mimo jiné k tomu, aby se ochladili. Aktivnější psi stejně jako březí či kojící feny budou mít větší potřebu žízně, stejně jako tomu je u štěňat, ale všeobecně existuje několik možností, jak poznat, že váš pes pije až příliš a zavčasu tak odhalit zdravotní problém.
Mnoho věcí může ovlivnit, kolik váš pes vypije vody, a to od počasí přes úroveň aktivity až po stravu. Pokud jde o žízeň vašeho psa, měl by být vaším průvodcem zdravý rozum. Pokud váš psí společník pije více než jindy, a to tak, že si všimnete změny, je pravděpodobně načase promluvit si s vaším veterinářem, který pomocí několika testů může zjistit hlavní příčinu zvýšené žízně vašeho psa.
ZÁKLADNÍ ZNAKY NADMĚRNÉ ŽÍZNĚ
Miska na vodu je stále prázdná, pes se od ní jen nerad vzdaluje a pití celkově trvá delší dobu. Častější potřeba uhasit žízeň jde také ruku v ruce s častějším močením. Minimálně poslední signál by vám měl jasně říct, že se děje něco neobvyklého. Existuje hned několik důvodů, proč může mít váš pes neobvyklou žízeň. Mezi nimi jsou dehydratace, horké letní dny, aktivní hry, cvičení, nemoc i infekce.
POKUD NENÍ ZJEVNÁ PŘÍČINA
Pokud však na první dobrou není evidentní důvod, proč by měl pes nadměrné pít, může jít o různé zdravotní poruchy, které byste měli konzultovat s veterinářem. Důležitá informace pro něj bude, kolik tekutin váš pes za posledních 24 hodin vypil, případně mu rovnou přineste vzorek moči vašeho psa. Měřit množství vypité vody můžete tím, že mu budete dávat tekutiny pomocí odměrky a zapisovat si, kolik odměrek za den dostal. Podobně poslouží i ryska v misce s vodou.
ZA NADMĚRNÝM PITÍM MŮŽE STÁT ONEMOCNĚNÍ
Kromě průjmů a zvracení nebo horečky, může za nadměrným pitím být i špatná funkce ledvin či porucha metabolismu a v horších případech i nádorová onemocnění. Jsou to ale také hormonální poruchy, onemocnění jater či diabetes, které způsobují častější močení a zároveň větší žízeň. Jakmile zpozorujete jeden z těchto signálů, neodkládejte návštěvu veterináře a začněte vše řešit co nejdříve. Někdy mohou větší žízeň způsobovat také léky psa a jejich vedlejší účinky. Pokud tedy pravidelně svému psovi dáváte nějaké léky, například protizánětlivé, léky obsahující kortikosteroidy, léky na srdeční selhání a další, konzultujte se svým veterinářem úpravu dávkování či změnu léků.
HLÍDEJTE TAKÉ PŘÍJEM SUCHÉHO KRMIVA
Suchá strava, tedy granule a různé pamlsky mohou obsahovat jen velmi malé procento vody, což také vede k větší potřebě pít. Krmiva s vysokým obsahem sodíků rovněž způsobují pocit žízně. Mimo jiné je to i sůl, respektive její velké množství, které je pro každého psa jedovaté, a po kterém má pes větší potřebu se napít.
Tip na závěr: Doplňujte svému psovi misku s vodou přibližně ve stejnou dobu každý den. Věnujte tak pozornost tomu, kolikrát za den ji váš pes bude chtít naplnit a při výrazné změně na nic nečekejte a kontaktujte svého veterinárního lékaře.
zdroj info: https://pets.webmd.com/dogs/my-dog-always-thirsty