Kdy a proč dávat psům vitamíny a doplňky stravy? Zeptali jsme se veterináře

Datum:
19.5.2022 20:45
Autor:
Jana Klouparová

foto: pexels / cottonbro

 

Na trhu dnes již seženeme velké množství různých vitaminů a minerálů i pro naše čtyřnohé mazlíčky. Je ale ve skutečnosti potřeba vašeho psa krmit doplňky stravy nebo je dokáže dostatečně čerpat ze své stravy?

Vyvážená strava je alfou a omegou všeho. To platí u lidí stejně jako u psů. Bavíme se o kvalitních granulí, které skutečně obsahují to, co mají. Pokud potřebujeme sáhnout po doplňcích stravy, obvykle je dobré toto rozhodnutí zkonzultovat s vaším veterinářem. Ten také upřesní, jaké doplňky stravy případně jejich dávkování.

GRANULE VS. BARF

Od kvalitních granulí očekáváme, že dodávají vašemu psovi maximum toho, co potřebuje. Není to tedy jen krmivo pro zahnání hladu, ale směs, která mu dopřeje dostatek vitamínů, minerálů a dalších složek nezbytných pro kvalitnější a delší život. Jinak tomu je v případě, že krmíte BARFEM, tedy syrovým masem a zeleninou. Pak je vhodné vašim čtyřnohým stravu o doplňky stravy obohatit. To můžete různými přílohami případně ovocem, které je pro psy nezávadné a zdravé, nebo tím, že nějaké doplňky svému psovi přeci jen pořídíte.

„Vyrovnaná krmná dávka při BARFU vzhledem ke kaloriím, ale i nutriční složce je důležitá hlavně u štěňat. Zásadní je poměr vápníku a fosforu, který je důležitý pro správný růst kostí a pokud není dobře nastaven, může docházet i ke zlomeninám. Nezapomínejme prosím, že psi nejsou „striktní masožravci“ jako třeba kočky a jsou schopni dobře trávit a využívat i sacharidy a neměli by tedy jíst pouze maso, ale i přílohy. Maso totiž obsahuje hlavně fosfor, jeho nadbytek pak nutí tělo produkovat více hormonů pro optimalizaci metabolismu vápníku a celý systém se dočasně může rozhodit. Kosti jsou vhodným doplňkem, jen opatrně s adekvátní velikostí a měly by být syrové. Pozor také při zkrmování jater, kvůli jejich tučnosti a možnému vyššímu obsahu vitamínu A nebo nechtěnému zkrmování štítné žlázy společně s hrtanem jakožto kousacím pamlskem," říká MVDr. Jana Vrábelová.

JAKÝM PSŮM VITAMÍNY DÁVAT

Budeme se bavit o psech, kteří jsou staří či nemocní a úbytek vitamínů či minerálů je pro ně zásadní. Pak je nezbytné tyto doplňky pořídit. „Nejrizikovější jsou například pejsci v onkologické léčbě nebo s chronickými onemocněními (jater, ledvin, kloubů). Může se jednat také o součást managementu kloubních onemocnění ať už plemen, která k tomu mají určité předispozice nebo u starších jedinců, kteří trpí onemocněním kloubů nebo celoživotní velkou kloubní vytížeností. Bavíme se nejen o složkách, které tělo tvoří i samo (tzv. glykosaminoglykany), ale také např. mastné kyseliny, které jsou protizánětlivé a antioxidační. Takzvanou kloubní výživu můžete doplňovat i štěňátkům velkých plemen, aby lépe rostla," vysvětluje MVDr. Jana Vrábelová.

Na kožní problémy psů i na hezčí srst se doporučují různé oleje, mezi nimi například pupalkový, který je bohatý na esenciální mastné kyseliny a pokožku regeneruje, navíc je protizánětlivý, a tak si poradí i s řadou lehčích kožních problémů. Vhodný olej je i lososový, který je na kůži a srst opravdu ideální, nebo také doplňky se selenem a vitamínem E.

PŘI JAKÝCH ZDRAVOTNÍCH PROBLÉMECH PŘIJDOU DOPLŇKY STRAVY VHOD

Po doplňcích se můžete porozhlédnout i v případě, pokud váš pes trpí na zubní kámen, má problémy s játry či ledvinami a mnoho dalšího. „Jednoduchou cestou jsou doplňky ve formě multivitamínů a minerálů, ideálně chelátovaných, pro vyšší vstřebatelnost, kterých je na trhu celá řada. Je však vždy nutné dodržovat dávkování, číst složení a používat přípravky určené pro psy, ideálně po konzultaci s veterinářem, který se výživě věnuje. Nejvíce z těchto doplňků budou profitovat psi nemocní a v rekonvalescenci, kdy je metabolismus zatížen např. pro antioxidaci je důležitý zejména vitamín C, zažívání a krvetvorbu ovlivňuje vitamín B12 a kyselina listová, při neurologických obtížích můžeme suplementovat vitamín B1, B6 i B12, na játra zase sirné aminokyseliny (SAM- S-adenosyl methionin)," uzavírá myšlenku MVDr. Jana Vrábelová.