Jaké nástrahy přináší podzimní období pro psy?

Datum:
24.9.2019 22:12
Autor:
Kateřina Lulkova

Jedy a hubení hlodavců

Podzim je obdobím, kdy se většina drobných hlodavců snaží ukrýt na zimu a stáhnout se do obydlí. Efektivním řešením bývá likvidace hlodavců prostřednictvím různých jedů. Některé jedy obsahují natolik nebezpečné látky, že mohou způsobit psovi okamžitou smrt. Je třeba zajistit v domácnosti, aby se pes nemohl k onomu inkriminovanému místu dostat.

Otrava však hrozí nejen v bytě, ale nástrahy v podobě jedů na hlodavce číhají i venku, kde jsou kladeny v rámci spolehlivosti likvidace hlodavců. Pes se otráví pozřením jedu, otrava pozřením otráveného hlodavce je méně obvyklá. Prvotní příznaky otravy u psa se mohou projevit okamžitě, ale také klidně i za 2 až 5 dní po pozření nástrahy, pes je apatický, malátný, krvácí z tělních otvorů, jeho sliznice je bledá. Zvíře může uhynout na vnitřní krvácení. Proto hlídejte svého chlupáče na procházce a doma zabezpečte vše tak, aby se k případné nástraze nemohl dostat.

Nebezpečné plody a bobule

Podzim je ve znamení dozrávání mnoha plodů, které často opadávají na zem, a tak se k nim psi snadno dostanou. Na procházce se svým čtyřnohým parťákem dávejte dostatečný pozor i na spadané plody, které k podzimnímu období patří. Nejde vždy jen o jedovaté jeřabiny a další bobule, které mohou způsobit selhání ledvin, ale také se jedná o ovoce s peckami, jako jsou švestky, třešně apod., neboť mohou psovi ucpat trávicí trakt.

Stejně tak pozor na konzumaci většího množství jablek, které způsobuje psovi kvašení v žaludku, což přivodí nejen problémy s plynatostí, ale také může zvýšit riziko otočení neboli torzi žaludku, která hrozí u větších psů a může mít smrtelné následky.

Podzimní infekce a alergie

Další problém, který se objevuje zejména na podzim, je infekce kůže v meziprstí, která postihuje nejen alergiky, ale vyskytuje se u predisponovaných plemen (boxer, buldoček, staford), ale také u psů mající bohatou srst, prostě u chlupáčů. Vliv na zapaření a vznik infekce má právě podzimní počasí, tj. sychravo, vlhko, deštivo, což jsou doslova perfektní podmínky pro množení bakterií. Místa psa svědí, pes si tlapky líže, kouše a tím se infekce prohlubuje. Účinná prevence spočívá ve vystříhání srsti a udržování tlapek v čistotě a v suchu, tj. po procházce vždy umýt a vysušit.

Artróza dávající o sobě vědět

Artróza je u psů častým onemocněním a bývá nejčastější příčinou kulhání, postihuje zejména starší psy. Jde o chronické onemocnění, které se projevuje středně silným až silným kulháním, zejména po probuzení či po delším klidu. Kulhání zhoršuje především nadměrná zátěž a taktéž chladné a vlhké počasí, typické pro podzimní období. U chlupáčů se začínajícím onemocněním se kulhání může projevit právě v podzimních plískanicích. 

V době akutního kulhání je třeba zajistit klidový režim a venčit psa jen na vodítku. Vhodnější jsou kratší procházky denně, než podniknout jednu dlouhou za několik dní.