Jak vychovat štěně v sebevědomého psa
10.4.2022 11:45
Kateřina Veselá
foto: pixabay.com/Pexels
Při pořizování té roztomilé kuličky jistě myslíte na to, abyste neselhali jako rodiče a vychovatelé. Přinášíme pár tipů, jak vychovat zdravě sebevědomého psa.
Správně vychovat psa je snad přáním každého pejskaře. Štěňata jsou malá, chlupatá, mazlivá, kousavá, čůrající všude, kam šlápnou a mlsná. Říkáte si, jak toto můžete čemukoli učit? Ono nejde v důsledku ani tak o učení nějakým dovednostem, jako spíše je připravit na všechno, co je v životě může potkat. Existuje totiž socializační okénko, tedy čas, kdy štěně nejvíce vnímá, nejlépe reaguje, a především si nejvíce ukládá. Toto období je na začátku psího života, první tři měsíce. Je důležité seznámit je se vším, ano, se VŠÍM a co možná nejvíce pozitivně. Když se potkají s nějakou situací v tomto věku, v dospělosti je už nevyděsí ani neznervózní. Do jednoho roku je obecně nejdůležitější věnovat zvýšenou péči nejen stravě, dávat to nejlepší, ale i pořádné socializaci. Jak na to?
foto: pixabay.com/lindsrw
Seznamujte štěně s cizími lidmi
Jelikož žijeme ve světě lidí, je jich všude plno a pravděpodobně i v životě se bude váš čtyřnohý parťák potkávat se spoustou rozličných dvounožců. Je tedy dobré štěně obklopit různými druhy lidí, aby nebylo překvapené. Mnoho chovatelů zve své přátele na tzv. mazlící návštěvy již od malých miminek. Štěňátka si zvyknou na pach lidské ruky, na kontakt a na lidské chování. Po příchodu domů zvěte své přátele taky. Především rodinu a lidi, se kterými budete mít hodně kontaktu v budoucnosti. Jednak si na ně zvykne rychleji a bude je milovat a taky máte velmi jednoduše lapené členy, kteří vám mohou časem pejska pohlídat. Nikdo neodolá štěněcímu pohledu a vůni.
Nezapomínejte ale také na seznamování s úplně cizími lidmi. Venku na procházce nechte štěně zkoumat i kolemjdoucí. Pokud o to cizinec tedy stojí. Nechte ale chlupáče přijít k člověku, ne naopak, ať má štěndo čas a svoje tempo k prozkoumání. Velmi jej chvalte a klidně odměňujte za každý navázaný kontakt bez strachu a stresu. Pejsek, který je milovník lidí je i milovaným lidmi.
foto: pexels.com/Anna Tarazevich
Seznamujte štěně s jinými zvířaty
Další důležitou socializační skupinou jsou ostatní psi. Seznamte štěně s malými, velkými, chlupatými, holými, střapatými, s nadměrnou kůží, chroptícími, slintajícími, aktivními, pasivními, mladými i starými. Zkuste ve svém okolí najít co nejširší spektrum psích plemen, alespoň nebude už nikdy překvapené. Především chrochtající pejsci jako mops či buldoček bývají ostatními psy složitěji přijímáni, proto brzkým kontaktem nebude plemene, které by nebylo přítel. Ohlídejte také, aby vaše chlupaté zlatíčko nebylo dospělými psy příliš mnoho vychováváno a tyranizováno. Každý pes má povahu jinou, mohou mít i komplexy, které si na štěněti budou chtít kompenzovat. Je normální, že starší psi udělují výchovné lekce prckům, ale musí to mít své meze. Špatnou zkušenost, například s bílým psem, promítne potom do celého svého života a na všechny bílé nevinné psy.
Skvělé je, když můžete seznámit štěně i s dalšími zvířaty. Vzít ho třeba na nějaký statek, k babičce na venkov nebo do zoo. Ideální je potkat se především s kočkami, holuby, koňmi, ovcemi, kozami, slepicemi a králíky. To jsou asi nejčastější tvorové, na které může v průběhu života narazit. Ale nejsou na škodu ani divoká zvířata nebo dokonce exotická. Vaše štěně bude mít rozhled jako největší učenec.
Seznamujte štěně s všemožnými situacemi
Neméně důležité je projití a pokud možno i prožití různých situací. Především pokud žijete ve městě čeká vás spousta práce. Berte štěně, pokud možno, všude s sebou, chodník, silnice, okolí obchodu, dopravní prostředky, schody, výtahy, parky, parkoviště, vyberte hlučná místa, tmavá místa, střed města, kde je hodně lidí, silně pachová místa a další. Výčet by byl asi nekonečný a víme, že potkat se se vším nejde. Největším strašákem jsou bouřky a ohňostroje, pokud vás tedy nečeká oslava Nového roku, můžete zkusit seznámit chlupáče s ohňostrojem přes audio nahrávku. Není to sice ono, ale určitě se zmírní ten moment překvapení až se to ozve naživo. Čím více toho pejsek zažije, tím flexibilnější bude váš život s ním. Nebude se bát na lanovce ani na feratách a zvládnete společně cokoli.
foto: unsplash.com/Bonnie Kittle
Seznamte štěně s nepohodlím
Bohužel, vašeho pejska v životě nečekají pouze příjemné a pozitivní věci. Čeká ho kontrola u veterináře, omezování pohybu na vodítku, prohlížení porotcem na výstavách či péče v úpravnách psů. Tyto situace příjemné nejsou a omezují pejska v pohybu či v pohodlí a mohlo by se to projevit strachem a agresí. Je tedy dobré na podobné nepříjemné situace s dotykem štěně připravovat. Dotýkejte se ho na všech možných místech a odměňujte každý dotek, až dospějete k tlamě a prohlídce zubů. To stejné opakujte s vašimi známými, potom s méně známými, a nakonec s cizími lidmi. Parťák si tak zvykne na manipulaci se sebou a nebude se cítit zastrašen a utiskován. Bohužel ale ani smíření se s dotyky vám nezajistí klidný průběh u veterináře. Strach z bílých plášťů je tak nějak vrozen a možná vyvolán (pravděpodobně) pachem strachu ostatních psů.
Učte štěně být samo
Velice důležité je nedat příležitost separační úzkosti, aby se projevila. I když hodláte se svým pejskem být co nejvíce, práce vás asi stejně nemine, určitě ne nákup či nějaký večírek. Je dobré začít se zvykáním na samotu od prvního dne, co si štěně donesete domů. Připravte pejskovi bezpečné prostředí, pelíšek nebo klidně i otevřenou klec, která bude jeho útočištěm a kde si neublíží. A odejděte z bytu. Stačí ze začátku na malou chviličku. Časem budete prodlužovat, ale váš chlupáč pochopí, že když odejdete, může si hrát, spát, jíst nebo na vás toužebně čekat s pohledem hypnotizujícím dveře, ale že vy se pokaždé vrátíte a není se tedy čeho bát. U psích miminek se toto velice podceňuje, protože jsou přece malá a nechápou. Ale jen co trochu povyrostou, chceme po nich, aby nebyli zoufalí z naší absence, kterou nezažili a vůbec neví, co se děje a jestli se ještě někdy vrátíme. Nastane potom devastace psychiky nebo demolice domova. A to je nepříjemné pro vás, a hlavně velice nebezpečné pro štěně. Proto s nácvikem není na co čekat.
foto: unsplash.com/Mike Lorusso
I když to vypadá, že už nikdy nebudete mít ani chviličku volna, protože budete vyhledávat lidi, psy i místa, věřte, že tomu tak není. Většinou jde jen o to, žít běžný život, do kterého přibíráte svého čtyřnohého chlupáče, a navíc máte příležitost užít si nová dobrodružství, výlety anebo jen běžné dny z pohledu chlupatého mazlíčka. Ať už budete socializovat štěně jednou za týden nebo několikrát za den, nikdy na něj netlačte a dejte mu čas, nechte mu jeho tempo. Něco může pejska děsit a bude trvat déle, než si troufne k tomu přiblížit. Když budete trpěliví a empatičtí, vyroste vám z chlupaté roztomilé kuličky sebevědomý, zdravý a kurážný pes, který bude milovaný a milující.
Zdroj:
https://www.akc.org/expert-advice/training/how-do-you-raise-a-confident-puppy/