Jak svému psovi zajistit rutinní zdravotní péči pro plnohodnotný život

Datum:
15.12.2020 21:04
Autor:
Jana Klouparová

zdroj: animalpainrelief.events

 

Kromě správné stravy, pohybu a výcviku jsou pro vašeho psa důležité i aspekty obecné péče, aby byl zdravý a žil plnohodnotný život. Mluvíme nejenom o pravidelném očkování a prevenci u veterináře, ale také o péči o jejich zuby nebo kontrole parazitů.

PREVENCE JE ZÁKLAD

Každý dospělý pes by měl svého veterináře navštívit jedenkrát za rok a podstoupit tak kompletní preventivní vyšetření. Štěňata navštěvují veterináře v prvních týdnech a měsících života častěji a u starších psů nad 7 – 8 let by prohlídka měla proběhnout alespoň dvakrát ročně. Psí senioři jsou k nemocem náchylnější, což může pravidelná kontrola snadno odhalit a pomoci tak k rychlejší léčbě. Z krevního obrazu se nejčastěji sledují játra a ledviny, pomocí ultrazvuku pak snadno zjistíte problémy s dělohou u fen, nebo s prostatou u psů, ale také mnoho dalšího. Právě majitel dokáže na svém psovi nejlépe poznat, že se něco děje, proto by ho měl v průběhu celého života dobře sledovat. Ne jinak je tomu i u dětí.

POZNEJTE PRVOTNÍ PŘÍZNAKY VČAS

Známky nemocí jsou různé, mezi ty nejčastější však patří nechutenství, snížená aktivita, zvracení a průjem. Mezi méně časté pak patří problémy s močením, kašel a kýchání nebo také výtok z očí, uší či nosu. Mezi další projevy nemocí můžeme zařadit svědění kůže, ztráta srsti nebo problémy s pohybovým aparátem, jako je ztuhlost nebo kulhání. Pokud vašeho psa trápí některý z výše uvedených příznaků více než den nebo dva, je vhodné navštívit veterináře.

zdroj: pinterest.com

 

 

OČKOVÁNÍ JEDNOU ZA ROK NEBO Z ČASU NA ČAS?

Klíčová složka v preventivní léčbě, stejně jako je tomu u lidí, je očkování. To se provádí ke stimulaci imunitního systému vůči dané nemoci. Psi se běžně očkují na psinku, parvovirus a vzteklinu. Existuje pár dalších vakcín, které již nejsou tak běžné a spíše se očkují podle dané oblasti a výskytu nemocí. Tradiční očkování psů každý rok bylo v posledních letech z mnoha stran zpochybněno. Některá data totiž naznačují, že po prvním roce života imunita trvá dostatečně dlouho, není tak zapotřebí očkovat každý rok, ale pouze jednou za několik let. Otázka této problematiky však trvá, proto se ideálně poraďte se svým veterinářem o nejlepším očkovacím kalendáři pro vašeho mazlíčka.

KONTROLA PARAZITŮ

Mezi primární střevní parazity psů patří škrkavky, měchovci a tasemnice. Tito červi poškozují trávicí trakt, narušují vstřebávání základních živin nebo obojí. Infekce střevních parazitů jsou diagnostikovány nálezem vajíček červů ve vzorcích stolice. Někdy můžeme nalézt již vylíhlé červy nebo jejich segmenty. Proto není od věci svého psa buď pravidelně testovat pomocí vzorků ze stolice, nebo psa pravidelně odčervit. Tito červi obvykle nezpůsobují střevní infekce u lidí, avšak už dříve se infekce měchovců vedoucí k bolestem břicha a zánětu vyvinuly u lidí s oslabeným imunitním systémem. Larvy škrkavek mají také potenciál infikovat lidi, zejména pak děti či lidi s oslabenou imunitou. Díky pravidelnému čištění zahrady a dvorku od výkalů eliminujete možnost infekce. Srdeční červ se řadí mezi obzvláště závažné parazity, které se přenáší kousnutím komárů. Žijí v hlavních krevních cévách plic, způsobují zánět krevních cév a mohou mít za následek poškození srdce a předčasnou smrt. Vyskytují se zejména v USA, Kanadě, Asii, Austrálii a jižní Evropě. Existují však případy výskytu i ve střední Evropě. Pokud tedy plánujete cestu k moři se svým psím kamarádem, pořiďte mu preventivně pipetu nebo obojek, který hmyz odpuzuje a nebudete pak muset řešit komplikovanou léčbu.

Mezi běžné vnější parazity se pak řadí blechy, klíšťata a roztoči. Všechny tři parazity odhalíte sledováním psa a jeho srsti. Na blechy a klíšťata pomáhají opět různé pipety či obojky proti parazitům. Drbe-li se váš pes, je to projevem svědění kůže, tedy známkou roztočů či jejich vajíček. Mezi další svědivé onemocnění kůže psa řadíme svrab, který se projevuje červenou až šupinatou kůží, v některých případech místy vypadané srsti. I v těchto případech nedokladně vyhledejte pomoc veterinárního lékaře.

DENTÁLNÍ HYGIENA U PSŮ

Je to tak, i psi potřebují zubní péči. Zuby a dásně v dobrém stavu udržíte díky možnosti žvýkat, ideálně hračky k tomu vytvořené, nebo velké kosti, které nemohou psům nikde uvíznout. Kost bude pes s oblibou okusovat, jde o správnou funkci žvýkání, díky čemuž si čistí chrup od zubního plaku a usazenin. O čištění zubů svého psa se určitě poraďte se svým veterinářem. Dlouhodobý zubní plak může vést k zánětu dásní a paradentóze.

zdroj: pinterest.com

KOSMETICKÁ PÉČE

I kartáčování by zejména u dlouhosrstých psů mělo být samozřejmostí. Díky odstranění odumřelých chlupů zabráníte vzniku tzv. vlasových rohoží. Ty pak dráždí pokožku, zůstávají vlhké a vzniká pod nimi prostor pokožky náchylnější k bakteriím nebo parazitárním infekcím. U menších plemen pak probíhá pravidelné koupání a čištění srsti a pokožky. V průměru jednou za měsíc je to akorát. Do kosmetické péče můžeme zahrnout také stříhání drápků a čištění uší, které zejména u menších plemen bývá nezbytně nutné.

PŘÍPADNÁ KASTRACE

Psi, kteří nebudou použiti do chovu by podle názoru mnoha odborníků, měli být kastrování, a to zejména z toho důvodu, aby se zabránilo nechtěnému rozmnožování. Nekastrované psy s postupem let velmi často trápí zvětšená prostata a s ní spojené další vážné zdravotní problémy, u fen je to naopak zánět dělohy či mléčných žláz. Kastrace se v takových případech doporučuje již v mládí. Dávno totiž nepanuje názor, že by každá fena měla mít alespoň jeden vrh štěňat.