Jak svého psa připravit na silvestrovskou noc
13.12.2020 14:05
Jana Klouparová
zdroj: pinterest.com
Mnohonásobně citlivější uši reagují na petardy velmi citlivě až bolestivě. Silvestrovská noc plná rachejtlí některé psy značně vystresuje. Zkuste svého psa, díky těmto radám, ochránit a dopřát mu klidnější stav mysli.
Citlivější psi se snaží před stresujícím zážitkem ukrýt, schovávají se pod nábytek, do vany, nebo se snaží utéct, co nejdál to jde. V takové situaci často utečou svému majiteli i několik kilometrů daleko a těžko hledají cestu domů. Ve stresu ale také mohou ničit vybavení bytu, nebo v panice zranit sami sebe. Výjimkou pak nejsou ani epileptické záchvaty nebo poškození sluchu, když dělobuch vybouchne blízko psa.
Jak těmto problémům předejít a svého psa ochránit?
UNAVTE SVÉHO PSA DOVÁDĚNÍM A DLOUHOU VYCHÁZKOU
Vezměte ho hned ráno na dlouhou procházku, ať je po ní pes unavený a klidný. Až půjdete venčit odpoledne nebo v podvečer, nechejte si psa už raději na vodítku, aby se vám nezaběhl. Bohužel spoustu nedočkavců pouští petardy i přes den. Pro jistotu svému psovi připište na obojek své jméno a telefonní číslo s adresou. Jistota je být připravený na vše.
VYBERTE MU KLIDNÉ MÍSTO V BYTĚ
Je pravda, že petardy se střílí od Vánoc až do Nového roku, nejhorší smršť ale přichází se silvestrovskou nocí. Zkuste svému psovi najít klidné místo, kde mu bude dobře. Ideálně tam buďte s ním, ať nezíská pocit, že k tomu všemu hluku, je tam navíc ještě za trest.
zdroj: pinterest.com
NETRESTEJTE HO, ALE ANI HO VE STRACHU NEPODPORUJTE
Pes svůj strach nedokáže ovládat, proto není adekvátní ho za něj trestat, zároveň se ale nedoporučuje chlácholení, které by vašeho mazlíčka ve strachu mohlo utvrdit. Prostě si psa přiřaďte k noze a půlnoc spolu takto přečkejte. Pes velmi dobře vnímá svého pána a když bude v klidu on, odrazí se to i na tom čtyřnohém.
VYTVOŘTE KLIDNOU MÍSTNOST
Ať už musíte na oslavu silvestrovské noci odejít, nebo ne, můžete svému psovi nachystat pelíšek do koupelny nebo na záchod, pustit mu tam hlasitěji rádio, nebo v jakékoliv jiné místnosti pustit televizi, zatáhnout žaluzie a odstranit předměty, o které by se váš pejsek mohl zranit. Alespoň částečné utlumení všech zvuků a světel pomůže navodit větší klid.
NEJDE-LI TO JINAK, PORAĎTE SE S VETERINÁŘEM
Někteří psi nenajdou klidu, dokud silvestrovské šílenství s petardami neskočí, potom je vhodné poradit se s vaším veterinářem ohledně zklidňujících léků, díky kterým pes noc zejména prospí. V žádném případě však svému psovi nedávejte sedativa, které používáte vy nebo vaši blízcí. Mohli byste tak svého psa otrávit nebo nepříjemně omámit, což není účelem. Léky mu podejte včas, obvykle účinkují až 12 hodin. Na výběr máte i mezi homeopatiky nebo přírodními léky. Psa, který je pod sedativy pravidelně kontrolujte, ujistěte se, že nespí na studené zemi a je v pořádku.