Jak svého psa naučit na čištění zubů? Vezměte to krok za krokem

Datum:
8.2.2021 13:47
Autor:
Jana Klouparová

foto: pixabay.com / Beki

 

Chodíte pravidelně k zubaři nebo dokonce na dentální hygienu? Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik péče věnujete zubům vašeho psa? Poradíme, jak na to.

Najděte vhodnou dobu

Ideální čas, kdy se můžete vrhnout na čištění zubů svého psa je, když je pes klidný a uvolněný. Vaším cílem je nastavit tuto činnost, jako pravidelnou rutinu, na kterou si váš mazlíček rychle zvykne. Zdravé zuby postačí čistit jednou za pár dnů, zatímco ty nemocné pravidelně. Čištěním zbavujete zuby zubního plaku, který má za následek onemocnění dásní a zubního kazu nebo také těžších infekcí. Když svého psa zastihnete odpočívajícího a klidného, bude to správný čas.

Připravte si nástroje

Vše, co budete potřebovat, musíte mít hned po ruce. Pořiďte si speciální kartáček pro psy stejně jako zubní pastu pro psy. Ta se vyrábí i v příchutích, které si rychle oblíbí, jako je například drůbeží příchuť. Nikdy nepoužívejte lidskou pastu na zuby, obsahuje složky, které mohou nepříjemně podráždit žaludek psa.

Zaujměte pozici

Nedržte svého psa násilím, aby neměl pocit, že to, co mu jdete dělat, je za trest. Sedněte si před něj, nebo vedle něj a zhodnoťte situaci. Pokud je váš pes naštvaný už teď, protože tuší, že se bude něco dít, zkuste ho jen zvykat na přítomnost kartáčku. Po chvilkách mu ho ukazujte. Příště nebo možná za další tři, čtyři pokusy se vám už třeba podaří vašeho psa navyknout na tento zvláštní předmět a posunete se o krok dál. Buďte trpěliví.

Masírujte dásně

Velkým krokem kupředu bude to, že si váš pes nechá masírovat dásně. To uděláte jemným třením jeho horních dásní vaším ukazováčkem. I tento krok jim může pomoci zvládnout ten předchozí. Můžete tedy začít masírováním dásní a teprve poté ukazovat kartáček, nebo vše spojit dohromady. Nezapomeňte psa v průběhu každého kroku odměňovat.

foto: pixabay.com / Beki

 

Seznámení s pastou

Dejte svému psovi pastu na zuby ochutnat, aby se s ní mohl seznámit a zvyknout si na ni. Pokud o ní neprojeví zájem, nezbude než koupit jinou příchuť.

Na řadě je kartáček

S celým tímto procesem ideálně začněte, když je pes ještě štěnětem a rychleji si tak na cokoliv nového zvykne. Čistit jeho zuby začněte tak, že zvednete horní pysk, kartáček přiložíte k zubům, štětiny natočíte tak, aby dosáhly až k linii dásní, v úhlu 45 stupňů proti zubům a začnete čistit.

Krouživé pohyby

Čistit zuby můžete v krouživém pohybu kartáčku, díky kterému dosáhnete lepšího výsledku. Při čištění může dojít k mírnému krvácení dásní, které je v pořádku. Dásně si na tento nový proces musí zvyknout. Pokud by se ale krvácení nezastavilo, nebo bylo silné, může to znamenat, že čistíte zuby příliš silně nebo váš pes trpí onemocněním dásní. V takovém případě se poraďte se svým veterinářem.

Čistěte postupně

Nemusíte při prvním čištění vyčistit hned všechny zuby. Uvědomte si, že to může být opravdu stresující zážitek pro vašeho psa. Dopřejte mu tedy čas, kdy si pomalu zvykne. Vyčistěte každý den pár zubů, ideálně začněte od špičáků a zadních zubů, kde se plak hromadí nejvíce. Vnitřní část zubů si psi čistí svým hrubým jazykem, proto se nemusíte stresovat, pokud se tam s kartáčkem nedostanete.

Přenášejte na psa dobrou náladu

Mluvte se svým mazlíčkem během čištění zubů, říkejte mu, co děláte a hlaďte ho.

Odměna na závěr

Po dokončení čištění zubů svého psa, ho nezapomeňte odměnit oblíbenou pochoutkou, nebo nějakou speciální dobrůtkou. Není to jen o čištění zubů, péče o zuby vašeho psa spočívá i v tom, že mu dopřejete dostatek žvýkání, při kterém si přirozeně čistí zubní plak sám.

 

foto: archiv Canin