Jak se starat o psa seniora
8.10.2021 22:11
Jiřina Houžvičková
foto: unsplash.com/Maria João Correia
I když je hrozně těžké vidět svého čtyřnohého parťáka stárnout, je důležité mu zajistit kvalitní život i v seniorském věku. Pes se začne postupně zpomalovat, na procházkách už nebude tak aktivní a ležení na gauči bude brát jako naprosté blaho. Seniorský věk se u každého psa liší, odvíjí se od velikosti a genetiky. Psi velkých plemen se dříve považují za seniory, přičemž obří plemena začínají už ve věku 5 až 6 ti let. Zatímco menší plemena se stávají seniory později, přibližně okolo 8 až 10 let.
foto: unsplash.com/Michael
TIPY NA PÉČI O PSA SENIORA
Když pes dosáhne seniorského věku, neznamená to, že začne být nemocný a pomalý. Stejně jako u lidí je stárnutí pomalý proces, který začíná jemnými fyzickými a psychickými změnami. Správnou péči od samého začátku, můžete pomoci psovi zvládnout tento proces a zajistit mu, aby váš parťák i nadále žil svůj život dobře, bez ohledu na věk. Zde je několik tipy jak to zvládnout.
-
PRAVIDELNÁ NÁVŠTĚVA VETERINÁŘE
Pravidelná kontrola u veterináře je velmi důležitá. Podle Americké asociace nemocnic zvířat to zajistí zachycení zdravotních abnormalit dříve a budou se včas řešit.
-
ZDRAVÁ STRAVA
Určitě vás láká aspoň na stará kolena dopřát svému mazlíčkovi, ovšem ve skutečnosti je právě v této době důležité držet jeho stravu vyváženou a zdravou. Příliš mnoho kalorií jim může způsobit nadváhu a záněty, což snižuje kvalitu života.
-
VITAMÍNY
Poraďte se s veterinářem a psovi pořiďte vitamíny a doplňky stravy, které mu pomohou. Při pravidelné konzumaci mohou výrazně přispět.
-
VŠÍMEJTE SI SIGNÁLŮ
Psi nemohou mluvit, a proto jsme tu my, aby jsme poznali, když je něco trápí. Pes může mít problémy s chůzí po schodech, skákáním z postele. Může se to projevovat kulháním, nebo pomalým našlapováním. V takovém případě je potřeba navštívit veterináře a tyto činnosti mu co nejvíce usnadnit.
-
SLEDUJTE AKTIVITU PSA
To, že se pes dostal do seniorského věku vždy neznamená konec hraní a dlouhých procházek. Znamená to, že možná bude potřebovat více povzbuzení, aby zůstal aktivní. Řiďte se jejich vedením a pokud jde o délku aktivit, nenuťte ho se přepínat. Můžete také vyzkoušet nové aktivity. Plavání je například skvělé pro řízení hmotnosti a kloubů.
-
UŽÍVEJTE SI SPOLEČNÝ ČAS
Kvalitně strávený čas s vaším psem se stává ve stáří ještě důležitější. Využijte každý společný okamžik.
-
NEZANEDBÁVEJTE PÉČI O ZUBY
Pečovat o ústní hygienu psa je důležité vždy, ale stárnoucí psi jsou vystaveni zvýšenému riziku onemocnění dásní. Dále u nich hrozí popraskání a vypadávání zubů, což je bolestivé a je třeba to řešit s veterinářem. Čistěte psovi pravidelně zuby a pokud se objeví krev, kontaktujte veterináře.
-
PŘIZPŮSOBTE DOMOV
Stejně jako jste přizpůsobili domov životu se štěnětem, tak je to potřeba i ve stáří. Dejte mu pelech tak, aby nemusel někam po schodech a misky s jídlem a vodou co nejlépe přístupné.
foto: unsplash.com/Reba Spike
Stejně jako oni se celý život starali o nás, je potřeba, aby jsme se ve stáří postarali i my o ně. Život se psem obnáší mnohé. Od roztomilého štěňátka po pomalého seniora. Když se rozhodnete pořídit si psa, musíte být připraveni prožít s ním všechny tyto etapy.