Jak se připravit na návštěvu u veterináře

Datum:
11.7.2021 18:42
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pexels.com/Tima Miroshnichenko

 

Všichni musíme čas od času navštívit doktora. Ten zvířecí však vyvolává u některých jedinců nervozitu. Můžete se na ni ale připravit.

Je to asi jako se zubařem. Nikdo k němu nechce jít, nikdo si nenechává dobrovolně a rád vrtat zuby, a i když se hodně snažíme, stejně za ním občas musíme všichni. Stejně tak je to i s veterinářem. I když se snažíte předcházet všem nemocem a zdravou stravou a pohybem eliminujete problémy, stejně se k veterináři dostavit musíte. Ale nebojte se, většinou jsou to návštěvy velice rychlé, klidné a bez nepříjemných praktik. A když se na ně navíc dobře připravíte, obejde se to i bez stresu a zmatků.

CO BUDE VETERINÁŘE ZAJÍMAT?

Jména a dávkování všech léků, které váš pes bere. Čím svého psa krmíte. Jeho stravovací návyky a pitný režim. Rovněž ho bude zajímat vše ohledně vylučování, stejně jako nedávné cestování, kousnutí klíštětem či jiným hmyzem a případné předešlé lékařské záznamy a údaje o očkování. 

Pokud má váš pes nějaké potíže, možná bude veterinář vyžadovat i vzorek stolice. Je lepší se dopředu domluvit. Je dobré zeptat se také, jestli můžete vašemu chlupáči podat jídlo a pití před vyšetřením, protože některé procedury vyžadují lačný žaludek. Vodu však podávejte v malých dávkách každopádně, vyhnete se tak dehydrataci. Někteří mazlíčci mohou být nervózní, vezměte s sebou jejich oblíbenou hračku, deku a pokud nemusí být pejsek hladový, klidně i oblíbené pamlsky.

 

foto:  pexels.com/Tima Miroshnichenko

Pokud váš pes nevychází dobře s jinými zvířaty, sdělte tuto informaci sestřičce nebo přímo doktorovi. Můžete se s nimi domluvit, že budete čekat v autě nebo mimo čekárnu, aby nedošlo k nežádoucímu konfliktu a personál vás zavolá, jakmile budete na řadě. Jsou také veterináři, kteří navštěvují své pacienty doma nebo na jiném místě, než je ordinace. Zjistěte si tuto možnost, třeba se vyhnete zbytečným komplikacím a celé vyšetření či očkování bude jednodušší.

Připravte se také na to, že návštěva veterináře není levná. Většina zvířat nemá zdravotní pojištění jako my lidé, a tak se všechna vyšetření platí rovnou. Rozmyslete si, jaký máte rozpočet a kolik jste ochotni či schopni za kontrolu utratit. Jsou různé možnosti vyšetření a veterinář by měl vědět, kam až smí zajít. Například, pokud to není nezbytně nutné, nemusí se brát krev a dělat krevní obraz, ale stačí si jen psa poslechnout a prohmatat. Stále mluvíme o prevenci, kdy nejsou žádné problémy ani komplikace. Čím více úkonů, tím dražší návštěva. Za své miláčky byste dali modré z nebe, ale bohužel ne vždy ho máte v kapse nebo na účtu.

Nejdražší službou, stejně jako u lidí, je pohotovost. Nevyužívejte ji zbytečně, jednak ji může někdo potřebovat víc než vy, jednak se nemusíte doplatit. Vezměte psa na pohotovost pokud těžce dýchá, krvácí z nosu, očí či uší, pokud má krev ve stolici nebo dlouhodobě zvrací. Stejně tak je nezbytná návštěva pohotovosti v případě náhlé paralýzy psa, kdy nemůže hýbat částí či celým tělem. Mezi další případy, kdy návštěvu rozhodně neodkládejte patří i záchvat nebo naopak bezvědomí vašeho mazlíčka, stejně jako zlomeniny končetin, trauma, například po kolizi s autem nebo také při podezření na otravu.

V takovýchto případech na nic nečekejte a vyhledejte nejbližší pomoc. Každá minuta může být důležitá. Ale stejně jako u rutinní kontroly i u urgentní návštěvy si sesumírujte několik základních věcí – kdy pes jedl, kdy se venčil, s kým se potkal, co a kde jste dělali v posledním cca týdnu. Všechny informace mohou být důležité k diagnostikování a následnému vyřešení problému.

 

foto: pexels.com/ Mikhail Nilov

Veterináře se nebojte. Tak jako vy i on chce udělat pro vašeho mazlíčka to nejlepší a nejnutnější. A třeba budete mít štěstí, budete se potkávat jen na nutných očkovacích návštěvách. Takže ani vy, ani váš chlupatý parťák, nebudete muset řešit žádné stresové situace s bílými plášti.