Jak se postarat o zraněného psa

Datum:
9.10.2021 21:16
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/Dasha Urvachova

Všichni doufáme, že se o těžce zraněného psa nikdy nebudeme muset postarat. Pokud se tak ale stane, je dobré vědět jak mu nejlépe pomoci. Existuje několik důležitých kroků co dělat, aby jste udrželi sebe i psa v bezpečí a klidu. 

foto: unsplash.com/Thewonderalice

DÝCHAT A NEPANIKAŘIT 

V situaci, kdy vidíte zraněného psa, ať už svého, nebo cizího, je třeba zachovat klid. Zhluboka se nadechněte, nepanikařte a zhodnoťte situaci. Pokud je zraněný pes například na silnici, nebo na jiné dopravní komunikaci, dostaňte sebe i psa do bezpečí. Spadl do ledové vody? Někteří radí za ním nechodit, že se dokáže dostat ven sám a vy naopak do nebezpečí. 

BLÍŽÍCÍ SE ZRANĚNÝ PES

I když jsou většinou zraněný psi klidní, může se stát, že jeho bolest způsobí zvýšenou hladinu adrenalinu a díky strachu se začne chovat agresivně. Vždy je lepší přistupovat ke zraněnému psovi opatrně. Spěchání je může vyděsit, zvlášť pokud jste pro něj cizí člověk. Sledujte řeč těla psa. Pokud se cítí ohrožen, může se přikrčit, mít stažené uši a ocas. Pokud máte strach z přiblížení, využijte bariéru z dostupných věcí. Vždy se pohybujte tichým a klidným způsobem, nenavazujte oční kontakt a mluvte uklidňujícím tónem. V případě, že se pes chová agresivně, nevystavujte se riziku. Zavolejte si o pomoc a sebe i psa se snažte držet v bezpečí do příjezdu pomoci. 

AGRESIVITA BĚHEM VYŠETŘENÍ

Pes se může stát agresivní až během vyšetření nebo pomoci, kterou mu poskytnete. Samozřejmě nejlepší je nasadit psovi preventivně náhubek, pokud ho máte k dispozici. Můžete také využít dostupné věci. Například punčochy, ponožky, kravata, nebo kousek látky. Uvažte to tak, aby to psovi nebránilo v dýchání. U některých psů dokonce stačí, když mu přikryjete hlavu ručníkem, nebo dekou. To ho uklidní a vy ho můžete zkontrolovat. 

JAK ZKONTROLOVAT ZNÁMKY ZRANĚNÍ

Když posuzujete zranění, dělejte to s velkou opatrností. Snažte se s ním příliš nehýbat, zvlášť pokud má poranění hlavy, krku, nebo zad. Nejlépe se snažte telefonicky spojit s veterinářem, která vám poradí jak se zraněným psem postupovat. První pomoc provádějte pouze ve chvíli, kdy jste si stoprocentně jistý, že psovi naopak neublížíte. 

JAK PŘESUNOUT ZRANĚNÉHO PSA

U zlomenin se radí dlahovat, ale každá zlomenina není stejná. Pokud je špatně zlomená, můžete dlahováním psovi způsobit naopak další problémy. Klíčem je při přepravě psovi zajistit co největší stabilitu. Pokud je s vámi další osoba, pokuste se vyrobit provizorní nosítko, aby byly podporovány všechny strany. Při převozu zraněného psa autem, by měl být uložen co nejbezpečněji. Zajistěte mu podporu například pomocí deky. Můžete také psa přikrýt, nebo ho držet zabaleného, aby se cítil bezpečněji a klidněji. 

JAK UTĚŠIT ZRANĚNÉHO PSA

Zatímco někteří psi dávají přednost minimálnímu kontaktu, jsou i takový kteří společnost uvítají a bude je uklidňovat. Sedněte si vedle nich a mluvte klidným tónem. Vždy myslete na svojí bezpečnost. 

foto: thesprucepets.com/Andrew Brown

Doufáme, že tuto radu nikdy nebudete muset využít a pokud ano, tak že vše dopadne dobře. Hlavně zachovejte klid a kontaktujte veterináře. 

zdroj informaci: thesprucepets.com/GEMMA JOHNSTONE